O czystość w domu trzeba dbać. Wiedzą to przede wszystkim alergicy, dla których roztocza kurz i inne substancje mogą być niezwykle groźne.

Dlatego właśnie szczególnie oni skrupulatnie wybierają modele odkurzaczy i wszystkie możliwe akcesoria, które mają być gwarancją czystego i bezpiecznego powietrza. Nowoczesne filtry sprawiają, że kurz nie unosi się w powietrzu, by zaraz po sprzątaniu osiąść na wszystkich rzeczach, meblach i podłodze.

Walka z pyłkami

Nowoczesne odkurzacze wyposażone są w cały szereg różnego rodzaju udogodnień, które mają sprawić by w domu było naprawdę czysto. Kluczową rolę pełnią filtry http://tanieworki.pl/. To one są najważniejszym elementem, który zapewnia higieniczne i bezpieczne powietrze. Wyłapują drobinki, które przelatuję przez worek, i zatrzymują je w środku. Co najważniejsze, w nowoczesnych modelach filtracja odbywa się na kilku etapach i każdy z nich jest niezwykle ważny.

Najbardziej znany jest filtr HEPA. To również najdokładniejszy system oczyszczenia powietrza. Zamknięty w niewielkiej ramce ma bardzo duże możliwości filtracji, ponieważ jego harmonijkowa warstwowa struktura ma za zadanie wyłapać cząstki o różnej wielkości. Skuteczność  filtrów HEPA jest również określana za pomocą specjalnych oznaczeń H10, H11, H12, H13 i H14. Im wyższa numeracja, tym lepiej zatrzymywane są nawet najmniejsze drobiny takie jak pyłki, kurz czy na przykład odchody roztoczy.

Inne rozwiązania

Na rynku dostępne są również filtry zmywalne, jak i niezmywalne. Ale warto podkreślić, że do tego, by były skuteczne, potrzebują odpowiedniej „pielęgnacji” oraz okresowej wymiany. Oczywiście kształt filtrów  dobieramy do konkretnego modelu odkurzacza. Nowością na rynku stają się filtry ULPA, które według badań zatrzymują prawie 100% cząstek oraz filtry SULPA. Te technologiczne nowinki wykorzystywane są obecnie w pomieszczeniach medycznych, ale doświadczenie podpowiada, że z czasem znajdą zastosowanie również w domowych odkurzaczach.

Filtry dzielimy na wlotowe/ochrony silnika oraz wylotowe. W tych pierwszych znajdziemy przede wszystkim worki do odkurzaczy zarówno materiałowe, jak i te z papieru. W nich zatrzymują się większe zanieczyszczenia wciągane do odkurzacza. Cały szereg filtrów natomiast wyłapuje drobinki. Niektóre specjalne modele antyalergiczne będą dodatkowo nasączone odpowiednimi substancjami. Filtry wylotowe natomiast sprawiają, że wewnątrz odkurzacza zatrzymywane są najmniejsze drobinki. Ten etap jest szczególnie ważny w modelach bezworkowych.