Jeżeli nie korzystamy z usług architekta wnętrz, wybór schodów nie będzie najłatwiejszym zadaniem. Mnogość from, jakie mogą przybrać schody może przysporzyć nas o zawrót głowy. W celu ułatwienia tego wyboru przedstawiamy najbardziej istotne elementy związane z tą decyzją.

Element 1: Rodzaj schodów oraz rodzaj konstrukcji

W pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować, jaki rodzaj schodów podoba nam się najbardziej oraz czy będzie on pasował do całościowej koncepcji wnętrza. Na przykład schody na konstrukcji metalowej pasują do industrialnych wnętrz, natomiast nie sprawdzą się one w stylu glamour, gdzie bardziej odpowiednie byłyby schody gięte.

Możemy wyróżnić następujące rodzaje schodów:

  • Schody okładane na beton
  • Schody samonośne na konstrukcji drewnianej lub metalowej
  • Schody dywanowe
  • Schody wspornikowe
  • Schody gięte

Nad wyborem rodzaju schodów warto pomyśleć już na początku budowy domu. Niektóre typy schodów, oprócz oczywistego przykładu, jakim są schody okładane na beton, wymagają wcześniejszego przygotowania. Doskonałą ilustracją są schody wspornikowe, których montaż musi zostać poprzedzony instalacją stalowej lub żelbetonowej blachy w ścianie nośnej. Jest ona następnie pokrywana tynkiem. Więcej informacji na temat montażu schodów wspornikowych można znaleźć tutaj.

Jak wybrać schody? getstairs.pl

Fot. getstairs.pl

Rodzaj schodów to pierwszy krok, kolejnym nie mniej ważnym, jest wybór rodzaju konstrukcji. Może ona przybrać następujące formy:

  • Schody jednobiegowe
  • Schody dwubiegowe
  • Schody trójbiegowe
  • Schody zabiegowe
  • Schody łamane
  • Schody wachlarzowe
  • Schody spiralne/kręcone

Każda z wyżej wymienionych opcji ma swoje wady i zalety. Schody dwubiegowe oraz trójbiegowe oszczędzają więcej miejsca, niż schody jednobiegowe oraz posiadają spoczniki, pozwalające na chwilę wytchnienia. Patrząc jednak na cenę, tańszą opcją będą schody jednobiegowe. Z kolei ze względu na estetykę jedną z najczęściej wybieranych opcji są schody zabiegowe. W przestrzeniach, gdzie każdy m2 ma znaczenie, dobrym rozwiązaniem są schody spiralne. Są one jednak zdecydowanie mniej wygodne i należy poważnie rozważyć ich montaż, jeżeli użytkownikami będą dzieci lub osoby starsze.

Jak wybrać schody? Istotne elementy, na które warto zwrócić uwagę.

Fot. getstairs.pl

Element 2: Wygoda oraz bezpieczeństwo użytkowników schodów

Z naszych schodów będziemy korzystać codziennie, a ich wymiana nie należy do najłatwiejszych i najtańszych. Pokonywanie pięter może być bardzo męczące, dlatego projekt schodów powinien być przemyślany. Ważnym aspektem jest dopasowane schodów do rozmiaru stopy i długości kroku. Wygodne wymijanie dwóch osób umożliwią stopnie o szerokości 100 lub 120 cm. Należy uwzględnić montaż spoczników szczególnie, jeżeli nasze schody będą miały więcej niż 17 stopni. Bezpieczna balustrada powinna mieć wysokość 90 cm z poprzeczką na wysokości 75 cm dla bezpieczeństwa dzieci.

Element 3: Balustrada

Rodzaj balustrady wpływa zasadniczo nie tylko na wygląd schodów, ale również na ich cenę. W przeszłości, najczęściej stosowanym rozwiązaniem były pionowe, zdobione. Obecnie balustrad nie wykonuje się już tylko z drewna. Jednym z najczęściej stosowanych materiałów jest metal, który dobrze komponuje się z drewnem. Modne są również szklane barierki, które doskonale przepuszczają światło i nie dzielą przestrzeni.

Jak wybrać schody? Istotne elementy, na które warto zwrócić uwagę.

Fot. getstairs.pl

Element 4: Rodzaj drewna

Schody wykonuje się z różnego rodzaju drewna, ale najczęściej z drzew liściastych. Dąb, buk oraz jesion są regularnie wykorzystywanymi gatunkami drewna. Każdy z nich różni się trwałością oraz przede wszystkim ceną, co w istotny sposób wpływa na końcowy koszt inwestycji. Oprócz gatunków drzew występujących w Polsce, producenci mogą również wykonać schody z drewna egzotycznego.

Element 5: Budżet

Różnica w cenie pomiędzy poszczególnymi rodzajami schodów może wynosić kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego warto poprosić o przygotowanie wyceny różnych konfiguracji schodów (np. schody dywanowe jednobiegowe dębowe ze szklaną balustradą versus schody dywanowe dwubiegowe wykonane z orzecha z metalową balustradą)

Zbieranie ofert od wielu producentów to bardzo uciążliwy proces. Rozwiązaniem tego problemu jest portal GetStaris.pl, gdzie zostały zgromadzone setki realizacji schodów producentów z całej Polski. Można tutaj szybko odnaleźć producentów, których schody zrobiły na nas największe wrażenie.