Wbrew pozorom wybór odpowiedniego ogrodzenia nie jest sprawą łatwą i szybką. Trzeba uwzględnić wiele różnych aspektów. Właściwie dobrane ogrodzenie będzie pełniło funkcje praktyczne (np. zwiększenie bezpieczeństwa) i estetyczne.

Odpowiednio dobrane ogrodzenie może być powodem do dumy właściciela posesji i można się nim chwalić. Za to ogrodzenie niepasujące do nieruchomości, brzydkie i niefunkcjonalne to duży kłopot i element szpecący okolicę. Jakie zatem powinno być ogrodzenie posesji? Przy jego wyborze najważniejszy jest tak naprawdę kompromis. Trzeba pogodzić wiele różnych aspektów. Może się na przykład okazać, że wymarzone ogrodzenie zupełnie nie pasuje do posesji, za to doskonale sprawdzą się tam na przykład panele ogrodzeniowe itd.

Ogrodzenie zgodne z przepisami prawa

Przede wszystkim ogrodzenie nie może łamać przepisów prawa. Co prawda te zostały ostatnio mocno zliberalizowane i zniesiono wiele zakazów, ale nie oznacza to, że panuje całkowita dowolność. Tak naprawdę nie musimy mieć żadnego pozwolenia, budując ogrodzenie o wysokości do 2,2 m. Bez takiego pozwolenia postawimy również ogrodzenie od strony ulicy czy chodnika, jeśli budujemy je na miejscu wcześniej zdemontowanego.

Cena i montaż

Przy wyborze ogrodzenia najczęściej dużą rolę pełni jego cena. Nie wszyscy inwestorzy mogą pozwolić sobie na wysoki wydatek. Dlatego tak popularne są nowoczesne rozwiązania. Wspomniane wcześniej panele ogrodzeniowe są tanie, dlatego doskonale nadają się do ogradzania nawet dużych powierzchni. Do tego są bardzo łatwe w montażu, a to kolejny aspekt, jaki trzeba wziąć pod uwagę, wybierając ogrodzenie. Warto dodać, że panele ogrodzeniowe są łatwo dostępne na rynku, oferuje je wielu producentów (np. firma Mati-Met.eu).

Trwałość i funkcjonalność

Ogrodzenie powinno być również trwałe. Trudno przecież wymagać, żeby inwestor wymieniał je co kilka lat. Dlatego z jednej strony użyte do konstrukcji materiały powinny być wytrzymałe, odporne na korozję i zmienne warunki atmosferyczne, a z drugiej – powinny być łatwe w konserwacji. Do tego ogrodzenie musi być funkcjonalne – powinno zapewniać posesji odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Harmonia stylistyczna

Na koniec kwestia, która wcale nie jest mniej ważna od pozostałych – estetyka. Ogrodzenie powinno być również po prostu ładne, eleganckie, wzbudzające zachwyt. To jednak nie wszystko. Ogrodzenie powinno stylistycznie pasować do budynków, powinno do nich nawiązywać. Taka harmonia zwiększa estetykę otoczenia.

Dobre ogrodzenie to ogrodzenie trwałe, łatwe w montażu, funkcjonalne i estetyczne. Dopiero wszystkie te elementy razem świadczą o wyborze właściwego ogrodzenia dla naszej posesji.