Ogród to bez wątpienia prawdziwa oaza zieleni. Prywatna, dostępna zaraz po wyjściu z domu przestrzeń, w której można doskonale relaksować się i odpoczywać wraz z rodziną. Czas spędzony na świeżym powietrzu jest przecież bezcenny, nawet jeżeli oznacza on relaks w hamaku z książką. Nawet niewielki ogród odpowiednio zagospodarowany, może stać się piękną ozdobą domu, miejscem funkcjonalnym, cieszącym oko gospodarzy.

Trawy ozdobne w ogrodzie

Projektowanie ogrodu to spore wyzwanie. Sporo osób pragnie mieć w swoim otoczeniu ogrody obsadzone pięknie kwitnącymi kwiatami sezonowymi, które cieszą oko nasyconymi barwami wiosną i latem. Inni decydują się na ogrody bardziej minimalistyczne, w których główną rolę odgrywają całoroczne rośliny zielone, iglaki oraz ozdobne krzewy. W ostatnim czasie szalenie popularne stały się też ogrody, w których funkcję dekoracyjną pełnią trawy ozdobne. Trawy pampasowe to przecież teraz prawdziwy hit jeżeli chodzi o trendy wśród naturalnych dodatków do wnętrz. Zdobią wazony w najpiękniejszych wnętrza publikowanych teraz w internecie.

Ta ogromna popularność traw jest naprawdę zrozumiała – w ogrodzie ozdobne trawy prezentują się równie okazale, ciesząc oko praktycznie przez cały rok. Co więcej, trawy ozdobne sprawdzają się nie tylko w klasycznych ogrodach, ale też w tych usytuowanych na przykład na dachach budynków. Nawet niewielka przestrzeń obsadzona za pomocą dekoracyjnych gatunków traw, prezentuje się bardzo okazale i stanowi miłą dla oka ścianę zieleni. Trawy sprawdzają się nawet zasadzone w dużych ozdobnych donicach. Za ich pomocą można ozdobić wejście do posesji, dzięki czemu podjazd prezentuje się bardziej elegancko. Taka odrobina zieleni doskonale współgra z fasadą domu, zdobiąc ją.

Gdzie sprawdzą się trawy ozdobne?

Nie każdy ma ochotę na pielęgnację ogrodu i poświęcanie sporej ilości czasu na przycinanie kwiatów, krzewów i drzew. Sporo osób preferuje ogrody, które pięknie prezentują się wizualnie i zdobią otoczenie domu, ale jednocześnie nie wymagają dużego nakładu pracy w ich utrzymanie. Kto chce właśnie takiego rozwiązania, na pewno będzie zadowolony z traw ozdobnych. Za ich pomocą można obsadzić większą część gruntu wokół domu, tworząc na przykład atrakcyjny dla oczu pas zieleni od frontu domu. W tym przypadku trawy ozdobne mogą okalać ścieżkę prowadzącą do wejścia głównego, ścieżkę prowadząca na taras. Wysokie trawy sprawdzają się również do osłonięcia prywatnej przestrzeni przed wzrokiem niepożądanych osób. Jeżeli wokół domu nie ma tradycyjnego ogrodzenia, lub też postawiono na ogrodzenie, które nie zapewnia dużej prywatności, trawy będą idealne. Wiele gatunków traw świetnie sprawdza się również w okolicach oczek wodnych, które są tak lubiane przez Polaków. Trawy tworzą wtedy doskonałe środowisko dla drobnych ptaków wodnych i ssaków, które mogą naturalnie założyć tam swoje gniazda.

Jakich warunków potrzebują trawy ozdobne w ogrodzie

Ogród wymagający małego nakładu pracy, przy utrzymaniu którego każdy gospodarz poradzi sobie samodzielnie, to doskonałe rozwiązanie pod względem finansowym. Aby zieleń wokół domu nie generowała dodatkowych kosztów, które związane są na przykład z corocznym zakupem kwitnących roślin, warto postawić na wieloletnie trawy ozdobne. Mocną stroną tego rozwiązania jest również to, że takie trawy zwykle nie potrzebują dobre gleby i praktycznie rosną wszędzie. Sprawa nie wygląda już tak dobrze w przypadku wielu roślin ozdobnych, które potrzebują dobrego podłoża. Kto zatem nie chce inwestować w nawożenie stanowisk dobrą ziemią, która przecież też nie kosztuje mało, powinien wybrać atrakcyjne wizualnie trawy ozdobne. Niektóre gatunki tych traw pochodzą z takich rejonów świata, w których panują naprawdę trudne warunki jeżeli chodzi o ilość wody, temperatury czy wiatr. Trawy ozdobne w ogrodzie to zatem doskonały wybór dla osób pragnących mieć zielony ogród przez cały rok. Wiele gatunków doskonale radzi sobie nawet w przypadku ostrych zim, czy okresów większej suszy. Gdy inne rośliny wymagają zdecydowanie więcej uwagi, aby dobrze się prezentować, trawy ukazują całe swoje piękno i urok bez dodatkowych wymagań.

Najlepsze trawy ozdobne do ogrodu

Wybierając trawy ozdobne do swojego ogrodu, warto wziąć pod uwagę między innymi:

– czy dany gatunek to trawa wieloletnia czy jednoroczna

– czy trawa jest zimozielona

– czy trawa wygląda atrakcyjnie również jesienią i zimą

– jaka jest wysokość trawy

Wybór gatunków traw ozdobnych jest naprawdę bardzo szeroki, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Tak naprawdę za pomocą traw ozdobnych można pięknie zagospodarować całą przestrzeń zieloną wokół domu. Trawy mogą stanowić zieloną ścianę, można też sadzić je punktowo, tworząc w ten sposób ozdobne rabaty i klomby. Wiele gatunków nadaje się do sadzenia w dużych donicach, co fantastycznie wygląda na przykład na tarasie.

Popularne w Polsce gatunki traw ozdobnych

Przełom zimy i wiosny to doskonały moment na przystąpienie do aranżacji ogrodu za pomocą traw ozdobnych. Już teraz warto zapoznać się z popularnymi w Polsce gatunkami traw, tak by wybrać najpiękniejsze i zaplanować miejsce wysiewu nasion lub nasadzenia sadzonek. Jakie gatunki są lubiane w Polsce i dobrze sprawdzają się w naszym klimacie? Pod uwagę warto wziąć między innymi:

– miskant chiński i różne jego odmiany

– kostrzewę siną

– proso rózgowate

– trawę bambusową

– trawę pampasową

Poszczególne gatunki traw mają jeszcze swoje odmiany. Przykładowo trawa pampasowa występuje w wersji białej i różowej, również miskant chiński występuje w bardzo wielu różnych wydaniach. Można zatem doskonale zaaranżować swój ogród korzystając z traw tego samego gatunku, które jednak różnią się kolorystyką. Niezwykle ozdobne trawy to propozycja do zagospodarowania ogrodu w sposób nowoczesny i zgodny ze współczesnymi trendami minimalizmu i prostoty. Dla wielu osób to najlepszy z możliwych wyborów, bo ogród wygląda dekoracyjnie, ale nie generuje dodatkowych kosztów oraz nie wymaga dużego nakładu pracy. Zielona przestrzeń zdobi oko i nie dostarcza problemów.