Nie da się utrzymać porządku w domu jedynie przy pomocy miotły i szufelki. Duża część zanieczyszczeń – pyłów i kurzu, które wymieciemy i tak osiądzie w innych miejscach. Jeśli więc chcemy mieć dom czysty, zawsze wysprzątany musimy koniecznie “uzbroić” się w porządny odkurzacz. Jaki jednak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Rynek obfituje w wiele produktów tego typu, dlatego nie jest łatwo wybrać najlepszy odkurzacz, który będzie idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Żeby jednak wiedzieć, co w ogóle mamy do dyspozycji, warto poznać najprostszy podział odkurzaczy: od tradycyjnych (workowych) po zaawansowane – automatyczne. Jakie są ich zalety i wady?

Workowe – prostota w cenie

Te pierwsze są najbardziej popularne, ale i najtańsze. Zanieczyszczenia wciągane są do specjalnego worka, który może być papierowy lub tekstylny. Jak wspomnieliśmy, nie kosztuje dużo, a poza tym jest prosty w obsłudze i zajmuje mało miejsca. Niestety, ma też dużo wad, na przykład słabo pochłania roztocza i alergeny. Co jakiś czas trzeba też zakupić worki, a gdy są napełnione, to siła ssąca odkurzacza jest o wiele mniejsza.

Z filtrem wodnym – jak to działa?

To już zupełnie inny rodzaj odkurzacza, a potwierdza to jego zasada działania. Polega ona na tym, że zassane powietrze trafia do rurki z wodą, po to, żeby namoczony brud mógł oddzielić się od powietrza. W tej sytuacji nie ma worka, do którego trafiają zanieczyszczenia, są one po prostu zatrzymywane przez filtr. Są idealne dla alergików, bo podczas odkurzania nawilżają powietrze, poza tym świetnie radzą sobie z wieloma zanieczyszczeniami. Niestety, są drogie, dość awaryjne, a do tego mają spore rozmiary, a więc też i wagę.

Dwa powyższe rodzaje są najczęściej wybierane przez klientów. Nie dość, że są popularne, to i łatwo dostępne. Kolejne trzy, które opiszemy poniżej, to już sprzęty bardziej specjalistyczne.

Inne rodzaje – przemysłowy, automatyczny i akumulatorowy

Na pierwszy ogień idzie zaawansowany odkurzacz przemysłowy – doskonały do zbierania nie tylko zwykłych, ale też nietypowych odpadów. Do tego może pracować w trudnych warunkach. Jest bardzo skuteczny, ale jego cena może odstraszyć. Niemało kosztuje również odkurzacz automatyczny, ale płacimy tu za dużą wygodę, bo działa bez naszej ingerencji. Bardzo inteligentny – sam ustala trasę, również samodzielnie się doładowuje oraz opróżnia pojemnik kurzu. Ostatni z omawianych – odkurzacz akumulatorowy to niejako dodatek, małej wielkości, mobilny sprzęt do usuwania zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc. Oczywiście, nie nadaje się do większych powierzchni.

O tym zawsze pamiętajmy

Niezależnie od tego, jaki typ odkurzacza wybierzemy, zawsze zwracajmy uwagę na kilka parametrów. Przede wszystkim na to, jaką ma moc – nie tylko silnik, bo równie ważna jest moc ssania. Sprawdźmy rodzaje zastosowanych filtrów, mogą być wlotowe lub wylotowe, choć inny podział określa, z jakich wykonano je materiałów. Najbardziej znane są z tkaniny, wodne, papierowe oraz antyalergiczne. Poza tym przekonajmy się, czy są głośne, jaką mają wagę, długość kabla i ile wynosi gwarancja.

Na pewno wybór nie jest łatwy, a więc tym bardziej powinien być poprzedzony długim namysłem. Mimo że odkurzacze dostępne są w różnych cenach i można je dostać za naprawdę małą kwotę, to jednak lepiej zdecydować się na coś bardziej solidnego, co zagwarantuje lepsze efekty.