Fot. Bosch

Nie wiesz, co zrobić ze starą drabiną? Bardzo łatwo możesz ją przerobić na oryginalną dekorację. Efektowny kwietnik wyeksponuje rośliny, a także ozdobi balkon, taras czy ogród.

Do wykonania efektownego kwietnika jest nam potrzebna drewniana drabina, dwie dość szerokie deski, z których wykonamy półki, wkręty do drewna oraz akrylowa farba do drewna, np. biała. Jeśli kwietnik ma być ustawiony na zewnątrz, farba musi dobrze zabezpieczać drewno przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych.

Kwietnik_z_drabiny_1

Krok 1

Długość desek, które utworzą półki kwietnika, trzeba dopasować do rozmiarów drabiny. Połóż poziomo deskę na przeciwległych szczeblach, do których później ją przymocujesz. Deska powinna wystawać ok. 20 cm po obu zewnętrznych stronach szczebli. Z jednej strony wykreśl ołówkiem prostopadłą linię, pokazującą w którym miejscu należy skrócić deskę. To samo zrób z drugą deską.

Kwietnik_z_drabiny_2

 

Krok 2

Za pomocą wyrzynarki akumulatorowej przytnij deski wzdłuż zaznaczonych wcześniej linii. Pamiętaj o włożeniu okularów i rękawic ochronnych, które osłonią oczy i dłonie przed wiórami. Deski można przyciąć także ręczną pilarką tarczową lub na pile stołowej. Ta ostatnia wykonuje najbardziej precyzyjne cięcia.

Kwietnik_z_drabiny_3

 

Krok 3

Przycięte krawędzie oszlifuj i wygładź, np. akumulatorową szlifierką uniwersalną Bosch PSM 18 LI. Ma ona wbudowany moduł ssący i pojemnik z mikrofiltrem na pył, dzięki którym po wykonaniu pracy wokół będzie czysto. Można użyć także innego rodzaju szlifierki oscylacyjnej albo zwykłego klocka szlifierskiego z papierem ściernym.

Kwietnik_z_drabiny_4

Krok 4

Teraz czas na przymocowanie desek do drabiny – utworzą półki kwietnika. Połóż deski na szczeblach tak, by po obu stronach wystawały odcinki o identycznej długości, a następnie skręć elementy konstrukcji za pomocą wiertarko-wkrętarki i wkrętów do drewna. Jeśli używamy zwykłych wkrętów do drewna, a nie samonawiercających, musimy najpierw nawiercić otwory prowadzące na wkręty.

Kwietnik_z_drabiny_5

Krok 5

Gotowy kwietnik pomaluj przynajmniej dwa razy farbą akrylową. Z zielenią i kolorowymi kwiatami świetnie będzie współgrała biel, ale możesz też wybrać inną barwę. By kwietnik pokryć farbą szybko i równomiernie, użyj systemu natryskowego. Po pierwszym malowaniu, gdy farba jest już całkowicie sucha, delikatnie przeszlifuj powierzchnię drobnym papierem ściernym. Następnie oczyścić kwietnik z pyłu i nanieś drugą warstwę farby. Gdy farba wyschnie, ustaw doniczki z kwiatami.

Kwietnik z drabiny. Budujemy krok po kroku

Gotowy kwietnik. Fot. Bosch

Potrzebne będą:

  • drewniana drabina
  • 2 drewniane deski o wymiarach ok. 80 x 35 cm (lub w innym rozmiarze, pasującym do wybranej drabiny)
  • biała farba akrylowa
  • wyrzynarka akumulatorowa (np. Bosch PST 18 LI)
  • akumulatorowa szlifierka uniwersalna (np. Bosch PSM 18 LI)
  • 2-biegowa wiertarko-wkrętarka (np. Bosch PSR 18 LI-2)
  • system natryskowy do malowania (np. Bosch PFS 3000-2)
  • taśma miernicza
  • wkręty do drewna o wymiarach 4 x 60 mm
  • ołówek

Artykuł przygotowano na podstawie materiałów firmy Bosch.