Fot. Bosch

Malowanie to nadal najpowszechniejszy sposób wykończenia ścian i sufitów. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i na tyle proste, że można wykonać je samodzielnie. Przed przystąpieniem do pracy warto jednak zastanowić się nad doborem odpowiednich narzędzi i materiałów w zależności od stanu podłoża, czy przeznaczenia pomieszczenia.

Jacek Leszczyński

Malowanie mieszkania

Przed rozpoczęciem prac malarskich podłoga, duże meble i elementy wyposażenia pokoju, np. szafy wnękowe, muszą zostać osłonięte folią malarską. Fot. Agnieszka Rosnowska

Jak przygotować pokój do malowania

Przed malowaniem należy pamiętać o tym, aby zabezpieczyć przed farbą meble, podłogę oraz okna. Wszelkie sprzęty oraz meble najlepiej wynieść z pokoju, a te większe w miarę możliwości ustawić na środku pomieszczenia tak, aby dostęp do sufitu przy jego malowaniu nie był utrudniony. Demontujemy także lampy oraz elementy mocujące (gwoździe, haki, wkręty). Dobrym pomysłem jest oznaczenie otworów na te elementy, np. za pomocą zapałki. Do zakrywania powierzchni narażonych na poplamienie używamy folii malarskiej. Elementy takie jak: listwy podłogowe, parapety, ramy okienne i drzwiowe oklejamy szczelnie taśmą malarską. Trzeba pamiętać, że folia ułożona na podłodze powinna być zdecydowanie grubsza i mocniejsza.

Przygotowywanie podłoża i gruntowanie

Choć do każdego podłoża trzeba podchodzić indywidualnie pamiętajmy o kilku żelaznych zasadach:

  • Podłoże musi być czyste oraz oczyszczone z wszelkie rodzaju brudu i kurzu. Dotyczy to w szczególności kuchni z kuchenkami gazowymi.
  • Nie należy nakładać na siebie różnego rodzaju farb. Tego typu działanie spowoduje łuszczenie się warstwy wierzchniej. Dlatego przed położeniem innego rodzaju farby starą należy usunąć, a tynk przemyć wodą z szarym mydłem.
    Malowanie_łuszcaca_farba

    Łuszcząca się stara farba musi zostać usunięta. Zdrapujemy ją np. szpachelką. Fot. Bartosz Nowacki

  • Malowana powierzchnia powinna być jednolita. Dlatego wszelkie wady takie jak pęknięcia, rysy inne ubytki trzeba zaszpachlować, wyrównać drobnym papierem ściernym, odkurzyć, a następnie dokładnie zagruntować całą ścianę.
  • Trzeba określić przyczepność podłoża. Jeśli stara farba łuszczy się, wtedy należy bezwzględnie zdjąć ją za pomocą szpachelki lub skrobaka, a później ścianę zagruntować.
  • Nową ścianę należy zagruntować. Zagruntowanie pozwala wyrównać chłonność podłoża oraz wzmocni jego przyczepność. Dotyczy to zarówno płyt gipsowo-kartonowych jak i tynków tradycyjnych.
  • Warto sprawdzić nawierzchnie pod kątem obecności pleśni i grzybów. Niepokojące plamy czy wykwity mogą wskazywać na pojawienie się tych intruzów. Przy plamach powierzchniowych w zupełności wystarczy zastosować preparat grzybobójczy. Jeśli jednak plamy są głębokie nie obędzie się bez skuwania tynku i osuszenia powierzchni. W tym przypadku warto jednak skonsultować się ze specjalistą.

Teraz możemy przystąpić do pracy biorąc pod uwagę rodzaj nawierzchni. Niektóre z nich mogą sprawić nam więcej problemu, niż samo malowanie.

Tapety najlepiej zerwać ze ścian. Do tego przydatne będzie urządzenie wytwarzające parę wodną, która rozmiękcza papier, dzięki czemu tapeta łatwo odchodzi o ściany. Usuwamy także starą farbę klejową. Zwilżamy ją, a następnie zdzieramy szpachelką.

Lamperie z farby olejnej. W tym wypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż ich zdjęcie zajmie nam trochę czasu.Do jej skrobania przyda się porządny preparat rozmiękczający farbę. Małe nawierzchnie można zedrzeć za pomocą opalarki.

Narzędzia do malowania

Farba, taśma malarska oraz pędzel to nie jedyne wydatki jakie nas czekają, jeśli chcemy porządnie pomalować pomieszczenie. Przed kupnem wałka bądź pędzla koniecznie trzeba się upewnić, że dane narzędzie będzie odpowiednie do wybranego rodzaju farby.

Malowanie_elektryczny wałek Bosch PPR 250

Coraz większą popularnością cieszą się elektryczne wałki malarskie (np. Bosch PPR 250). Urządzenia takie samoczynnie pobierają farbę z pojemnika i dostarczają ją na runo wałka. Fot. Bosch

Pędzel przyda się nam jedynie przy trudno dostępnych miejscach. Znacznie lepszym narzędziem do malowania całych ścian jest zwykły wałek malarski. Wałki, które mają długie i grube włosie, lepiej się nadają do malowania chropowatych powierzchni (np. surowy tynk) ze względu na lepszą chłonność i wydajność. Wałki z krótszym runem są przeznaczone do malowania gładkich ścian i nanoszenia farby o konsystencji żelu. Im większa powierzchnia malowania, tym szerszy powinien być wałek. Do narożników odpowiedni będzie wałek okrągły.

Aby komfortowo pomalować sufit będzie nam potrzebny wysięgnik teleskopowy oraz drabina. Inne trudnodostępne miejsca, takie jak grzejniki, malujemy specjalnym wałkiem o niewielkiej średnicy i długim uchwycie. Przydatnym może się okazać wałek do narożników, który jest przydatny także przy wykonywaniu obniżonego sufitu.

Farbę natomiast najlepiej trzymać w wiadrze malarskim z kratką do odsączania farby z wałka. Przydatna będzie także tacka malarska.

Powyższe narzędzia to to nie wszystko. W zależności od rodzaju i stanu podłoża może być także potrzebny skrobak, czy szpachelka, by usunąć starą warstwę farby.

Po zakończeniu prac wszystkie pędzle oraz wałki dokładnie myjemy, by resztki farby nie zaschły na narzędziach. W przypadku farb dyspersyjnych do mycia wystarczy zwykła woda.

Malowanie sufitu

Gdy krawędzie sufitu są już pomalowane, do malowania dużych płaszczyzn używamy wałka. Fot. Agnieszka Rosnowska

Jak malować sufit i ściany

Do pracy możemy przystąpić, gdy temperatura w malowanym pomieszczeniu przekracza 5°C (optymalna to 15-20°C), a wilgotność powietrzna nie przekracza 80%. W takich warunkach powinniśmy uzyskać jednolitą barwę i odpowiednią strukturę powierzchni.

Przygotowanie farby zaczynamy od jej dokładnego wymieszania, co najlepiej można zrobić za pomocą mieszadła i wiertarki elektrycznej. W przypadku zbyt gęstej farby – rozcieńczamy ją czystą wodą, ale nie dodajemy jej więcej niż 5% w stosunku do ilości użytej farby. Informację czy daną farbę można rozcieńczać, znajdziemy na opakowaniu.

Właściwą pracę zaczynamy od sufitu. Malujemy go tak, by kolejne pociągniecie wałka nakładało się na poprzedni pas. Najpierw używamy pędzla lub małego wałka do dokładnego malowania krawędzi, a dopiero potem, już dużym wałkiem, pokrywamy całą powierzchnię sufitu.

Malowanie ścian

Malowanie ścian zaczynamy od pomalowania krawędzi i narożników. Fot. Bartosz Nowacki

Z kolei ściany malujemy zaczynając od narożników, gdzie najlepiej użyć okrągłych wałków albo małego pędzla. W celu otrzymania jak najbardziej równomiernej powierzchni, dzielimy ścianę na fragmenty o powierzchni ok. 1 m2 i malujemy, wykonując wałkiem naprzemienne ruchy w pionie, w poziomie oraz na ukos.

Trudno dostępne miejsca (kontakty, ściana za grzejnikiem) malujemy odpowiednio dobranymi pędzlami. Na styku sufitu i ściany może przydać się wałek z metalową tarczą, która oddziela miejsce, którego nie chcemy pomalować. Do oddzielenia fragmentów ściany lub ścian, które mają być pomalowane na różne kolory, używamy taśmy malarskiej.

Umiejętnie dobrane kolory farb pozwalają osiągnąć ciekawe efekty. Fot. Dekoral

Umiejętnie dobrane kolory farb pozwalają osiągnąć ciekawe efekty. Fot. Dekoral

Pokrewne artykuły:

Jak wybrać pędzel i wałek