Osoby planujące budowę własnego domu jednorodzinnego po podjęciu decyzji stają przed stworzeniem bądź wybraniem odpowiedniego projektu. Możliwości bowiem jest wiele: dom szeregowy, dom parterowy, bliźniak. Który projekt domu jednorodzinnego wybrać? Który będzie najlepszy? Jakie wady i zalety posiada każdy z nich? Warto wcześniej zapoznać się z zasadami, jakimi należy się kierować przy wyborze domu jednorodzinnego.

Ostatnimi czasy zauważa się wzrost migracji mieszkańców z centrów miast na ich obrzeża czy wsie. Zarówno deweloperzy, jak i osoby prywatnie budujące się, stawiając nowe budynki, muszą zadbać o wymogi prawne, organizacyjne, ekonomiczne oraz techniczno-budowlane. Przede wszystkim dąży się do wykorzystania jak największej powierzchni terenu przy zastosowaniu zabudowy jednorodzinnej. Takie domy są bowiem uważane za budynki, które pozwalają zachować indywidualność, uzyskać izolację od sąsiadów i korzystać z kontaktu z przyrodą. Jeśli zdecydowałeś się na zakup gotowego budynku, dowiedz się więcej o specyfice domów jednorodzinnych w Lublinie: http://www.deweloperlublin.pl/domy-jednorodzinne/.

Rodzaje domów jednorodzinnych

Dom jednorodzinny odgrywa inną rolę w małym mieście, inną w wielkim, a jeszcze inną na wsi. Podczas projektowania domów jednorodzinnych istotne znaczenie ma moda i indywidualne gusta i zamiłowania. Jakimi więc przesłankami należy się kierować przy wyborze odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego? Zdecydować się na dom wolno stojący, bliźniak, szeregowy czy atrialny? Ten ostatni rodzaj jest właściwie w Polsce nieznany, a przynajmniej rzadko spotykany. Taki budynek stanowi idealne rozwiązanie dla osób, dla których ważne jest oddzielenie swego terytorium od kontaktów z sąsiadami na niewielkiej powierzchniwo działce. Są to modele domów z ogrodem położonym wewnątrz niego. Najczęściej i najchętniej wybieranym budynkiem jest wolno stojący dom jednorodzinny. To idealne rozwiązanie dla ludzi nielubiących zbyt bliskiego sąsiedztwa, lecz jednocześnie niechcący się bardzo izolować. Dom bliźniaczy zaś oznacza zabudowę polegającą na odgraniczeniu dwóch budynków jedną, wspólną ścianą. Główną zaletą bliźniaka jest też zwiększenie bezpieczeństwa przez obecność obok sąsiada za ścianą.