Popularne style zmieniają się jak w kalejdoskopie – bez różnicy, czy mówimy o dziełach projektantów mody, czy pracach mistrzów wyposażania wnętrz. Jakie trendy w aranżacji kuchni są dziś najbardziej rozchwytywane?

Chłodny i czysty styl skandynawski

Od kilku lat modna jest – z roku na rok nawet coraz bardziej – kuchnia w stylu skandynawskim. Do naszych serc przemawiają proste formy, silne związki z naturą oraz neutralna kolorystyka. Kuchnia skandynawska jest jasna, takie też są podłogi i ściany. Pierwsze mogą być pokryte kafelkami lub drewnianymi deskami, na drugich pojawiają się płytki (np. imitujące cegłę) lub farba – koniecznie w jasnych odcieniach.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

  • Skandynawskie meble kuchenne mają zwykle fronty wykonane z naturalnego drewna, wyraźnie można dostrzec fakturę tego materiału.
  • Mogą być pomalowane na biało, jednak wtedy drewniane pozostają blaty – to obowiązkowe połączenie kolorystyczne.
  • Skandynawska kuchnia musi być czysta, jasna, pełna światła.
  • Powinna być też funkcjonalna – dużo miejsca do przechowywania to podstawa.
  • Często uzupełnia się całość zielonymi roślinami i plecionymi tkaninami – skandynawska kuchnia nie musi wcale być chłodna.

Wszystkie te rozwiązania dostępne są z łatwością na rynku, dlatego każdy klient znajdzie z pewnością coś dla siebie w dobrej cenie. Oczywiście największą popularnością cieszą kuchnię w stylu skandynawskim od IKEA. Nie ma się co dziwić – duży wybór produktów, korzystne ceny i dostępność to ogromne plusy.

Swojski styl wiejski i rustykalny

Niektórzy twierdzą, że wszystko, co zostanie przygotowane w kuchni w stylu wiejskim, smakuje jak u babci. Nie sposób się kłócić – zazwyczaj przypada on bowiem do gustu dobrych gospodyń, które naprawdę dużo czasu spędzają w kuchni i chcą się w niej czuć po prostu swojsko.

W przestrzeniach w stylu wiejskim czuć ciepło i przytulność, emanują one z każdego elementu pomieszczenia. W takiej kuchni znajdziemy dużo drewna – najczęściej w swoim naturalnym kolorze lub pomalowanego na biało. Często sama kuchnia łączy się z jadalnią, jak w wiejskich chatach sprzed wieków. Meble tapicerowane są w odcieniach bladego różu lub w motywy kwiatowe. Całą aranżację dopełniają aromaty świeżych ziół i kwiatów.

Ostatnio popularnością cieszy się również estetyka, która mocno nawiązuje do wsi, a jest nią styl rustykalny. Odnajdziemy tu przede wszystkim różne rodzaje drewna. Właściwie można powiedzieć, że gra ono tu pierwsze skrzypce i pokazuje swoje wszystkie słoje i wyżłobienia. A im ich więcej, tym lepiej! Meble kuchenne w stylu rustykalnym są – a jakże inaczej – drewniane. Jeden rodzaj tego materiału płynnie łączy się z kolejnym na blatach i z trzecim na podłodze. Całości aranżacji dopełnią klimatyczne ceramiczne płytki dekoracyjne, obrazki z sielskimi widokami, suszone zioła podwieszone u sufitu, gliniane naczynia i wiklinowe kosze.

Elegancki i błyszczący styl glamour

W mocnej opozycji do stylu skandynawskiego, który zachwyca prostotą i czystością, oraz do stylów bardziej „domowych” – rustykalnego i wiejskiego – staje styl glamour. Jak wygląda taka kuchnia? Można określić ją jako nowoczesną, czystą, elegancką.

Fronty mebli są wypolerowane na wysoki połysk, wtórują im metalicznie błyskające sprzęty AGD. Glamour lubi szlachetne materiały, dlatego na podłodze znajdą się kamienie, marmury, kafle lub eleganckie deski z ciemnego drewna. Meble zajmują całe ściany, a większość półek jest zamykana – duża przestrzeń do przechowywania jest skryta. Dominują jednoznaczne barwy, zwłaszcza czerń, gdzieniegdzie walcząca z odrobiną bieli. Mogą być jednak uzupełniane i ożywiane elementami w żywych kolorach.