Fot. Purios

Każdy, kto buduje lub remontuje dom, prędzej czy później staje przed koniecznością jego ocieplenia. Na rynku istnieje kilka materiałów, które dobrze sprawdzają się w tym właśnie celu. Jednym z nich jest chętnie polecana przez specjalistów pianka poliuretanowa. Dlaczego warto wybrać właśnie ją?

Podczas wyboru materiału dociepleniowego najczęściej bierze się pod uwagę współczynnik przewodzenia ciepła. W przypadku pianek poliuretanowych jest on mniejszy niż przy innych materiałach  – wełnie mineralnej czy styropianie. Drugim czynnikiem, który wpływa na wybór tego właśnie sposobu ocieplenia jest jego lekkość. Pianki PUR są stosunkowo lekkie, co powoduje, że nie naruszają konstrukcji ocieplanego budynku. Oczywiście pianka nie jest lżejsza niż styropian, ale waży mniej niż wełna mineralna. Dodatkowo można je stosować w połączeniu z drewnem, stalą, folią, a nawet betonem.

Piany PUR są odporne na odpady organiczne, takie jak ścieki, pleśnie i glony. Takie ocieplenie nie kruszeje, nie rozciąga się i nie przemieszcza – co świadczy o jego trwałości przez długi czas. Pianki poliuretanowe stosuje się zarówno przy ocieplaniu całych budynków, jak również przy uszczelnianiu okien (ościeżnic), drzwi czy szczelin. W przypadku tych ostatnich szczególnie trudno byłoby użyć innego materiału, nie tak elastycznego i dostosowującego się do powierzchni.

Zysk płynący z ocieplania budynków pianką poliuretanową

Komfort termiczny mieszkańców i użytkowników budynków jest niezwykle ważny – dlatego warto zadbać o dobre ocieplenie nie tylko zimą, ale również latem. Dlaczego? Dobra termoizolacja zapewnia stabilność całego układu ociepleniowego. Zimą sprawia, że ciepło nie ucieka z budynku, latem natomiast chroni przed dostaniem się go do środka. Nie powinno się więc oszczędzać na ocieplaniu – to podstawa w budownictwie.

Ocieplanie budynków pianką poliuretanową jest w pełni bezpieczne. Substancja ta jest bezzapachowa i nietoksyczna, dlatego używa się jej również w budynkach przemysłowych i spożywczych. Oprócz tego, że dobre ocieplenie wpływa na jakość życia, wpływa również na budżet domowników czy użytkowników budynków, znacznie obniżając koszty ogrzewania. Przy dobrym ociepleniu mogą one spaść nawet o 60%.

Pianka PUR – ograniczenia instalacyjne

Piana poliuretanowa należy do rodzaju ocieplenia bezspoinowego, czyli bardziej szczelnego niż wiele innych, bardziej tradycyjnych metod. Zwiększa to efektywność izolacji. Co więcej, pianka poliuretanowa przylega do każdego rodzaju powierzchni, nie sprawiając problemów przy montażu. Oznacza to w zasadzie brak ograniczeń instalacyjnych. Piana może być stosowana w szerokim zakresie temperatur – wysokich i niskich. Jej właściwości termoizolacyjne wahają się od -60°C do 130°C. Bez dwóch zdań – jest to wygodny, wydajny oraz ekonomiczny sposób ocieplania. Dzięki swoim właściwościom pianka może kondensować parę wodną, co powoduje, że w ocieplanym budynku nie pojawia się wilgoć, która mogłaby doprowadzić do powstania grzyba.

Ważną zaletą piany jest to, że nie pyli. Niewiele osób wie, że materiał ten sprawdza się szczególnie przy ocieplaniu pomieszczeń, w których na co dzień przebywają osoby z problemami oddechowymi. Właśnie dlatego, że nie powoduje unoszenia szkodliwego pyłu w powietrzu. Pianki poliuretanowe wykorzystuje się zarówno do ocieplania budynków wewnątrz, jak i na zewnątrz.