Przydomowy warsztat jest ukoronowaniem marzeń wszystkich majsterkowiczów. To świetne miejsce, gdzie w ciszy i spokoju można oddać się swoim pasjom naprawczym, montażowym czy konstrukcyjnym. O czym warto pamiętać, organizując warsztat?

Znajdź odpowiednie miejsce

Najbardziej popularnym miejscem na przydomowy warsztat jest garaż lub piwnica. Jeśli więc masz sporo w nich miejsca możesz z łatwością zorganizować sobie odpowiednią przestrzeń. Inną opcją będzie zbudowanie specjalnej szopy czy altanki za domem lub skorzystanie z dostępnego pomieszczenia gospodarczego. Musisz pamiętać, że większość Twoich prac może być hałaśliwa dobrze więc, by Twój pokój specjalny znajdował się w odpowiedniej odległości od części mieszkalnej.

Elektryka to podstawa

Elektryka to bardzo ważny punkt w urządzaniu Twojego pomieszczenia. Musisz się dobrze zastanowić jak ją zaprojektować. Po pierwsze będziesz tu często korzystał z prądu, po drugie w jednym czasie z pewnością podłączać będziesz wiele urządzeń o dużym napięciu. Taki manewr może prowadzić do zwarcia, a w najgorszym wypadku nawet do pożaru. Dlatego ważne jest upewnienie się, że instalacje są uziemione. Pomyśl też o zabezpieczeniach przeciwpożarowych. A na koniec zastanów się nad kwestią rozmieszczenia gniazdek, z których będziesz korzystać.

Trwałe i solidne meble

Odpowiednie meble pozwolą Ci lepiej zorganizować przestrzeń, utrzymać porządek i ograniczyć chaos. Postaw na meble z trwałych materiałów, a dla większego komfortu przymocuj je do ścian czy podłogi(sprzęty majsterkowicza są zwykle bardzo ciężkie). Wybierz półki naścienne albo specjalną matę, na której będziesz mógł wieszać narzędzia i sprzęty. Zagospodarowanie ścian da Ci większą przejrzystość i dodatkowe miejsce. Odpowiednie będą też szuflady, a w tej kwestii rewelacyjnie sprawdzi się opcja na kółkach, która ułatwi transportowanie ciężkich narzędzi. Ważnym i centralnym punktem w Twoim warsztacie będzie stół majsterkowicza. To najważniejsza powierzchnia do pracy, zadbaj więc o to, by stół był solidny, odporny i wykonany z najwyższej jakości surowców. To na nim postawisz imadło i przy nim spędzisz najwięcej czasu. Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu w tym miejscu.

Niezbędne sprzęty

W zależności od tego, czy dopiero zaczynasz karierę majsterkowicza, czy jesteś już profesjonalistą, Twój warsztat może się trochę różnić. Najważniejsze elementy są jednak niezmienne. Postaw więc na młotek z gumową rączką, zestaw śrubokrętów, miarki, poziomice, wiertarki i wkrętarki, kombinerki i klucze. Z biegiem czasu dodawaj do swojego podstawowego zestawu także bardziej skomplikowane elementy jak klucz udarowy, szlifierkę, prostownik, woltomierz, podnośnik, lutownicę czy polerkę. Od Ciebie zależy na jakich pracach najbardziej chcesz się koncentrować i jakich w związku z tym potrzebujesz materiałów. Pamiętaj, by kolekcjonować je z głową i nie w ilościach hurtowych. Często ceny takich sprzętów nie należą do niskich, korzystaj więc ze sklepów internetowych lub specjalnych aukcji, które pozwolą Ci zaoszczędzić.