Palnik dekarski jest niezbędnym narzędziem do rozmieszczania papy termoizolacyjnej. Wybór odpowiedniego sprzętu nie jest prosty, ponieważ na rynku są dostępne produkty o różnej mocy, sposobie działania i wielkości butli. Sprawę komplikuje fakt, że urządzenie można wykorzystać również do szybkiego usuwania chwastów, w kamieniarstwie czy klejenie na ciepło. Jak wybrać palnik odpowiedni do naszych potrzeb?

Palnik dekarski – budowa

Źródłem mocy palnika dekarskiego jest butla z gazem (czysty propan lub propan-butan). Elastyczny wąż łączy butlę ze specjalną dyszą. Intensywność pracy regulować można za pomocą dźwigni lub pokrętła.

Chociaż schemat budowy palnika dekarskiego nie jest skomplikowany, to dostępne są na rynku modele, które w różny sposób zachowują się podczas pracy. Podstawowe rozróżnienie palników dekarskich to:

  1. Palnik dekarski bez reduktora – butla jest bezpośrednio połączona z dyszą. Nie ma żadnych części pośrednich, które wpływałyby na pracę palnika. W związku z tym ciśnienie dostarczane jest w sposób stały.
  2. Palnik dekarski z reduktorem – zainstalowany element w zaworze butli pozwala kontrolować ciśnienie, które przepływa przez urządzenie. Większość modeli posiada zawór bezpieczeństwa, który hamuje przepływ gazu w przypadku, gdy przewód gazowy jest uszkodzony.

Palnik dekarski bez reduktora jest najczęściej używany w przypadku butli turystycznych o wielkości 2- 3 kg. Przy poważniejszych przedsięwzięciach, które wymagają użycia większych rozmiarów butli (powyżej 3 kg), ze względów bezpieczeństwa zalecane jest stosowanie palnika dekarskiego z reduktorem.

Urządzenie można podzielić również ze względu na liczbę dysz:

  1. Palnik dekarski jednodyszowy – opcja wykorzystywana do prostych prac wykończeniowych np. wtapianie posypki w okolicach komina lub brzegu dachu. Dobrze nadaje się do prac ogrodowych lub obkurczania.
  2. Palnik dekarski wielodyszowy – w większości przypadków składa się z trzech dysz różnej wielkości. Rozwiązanie umożliwia wykonanie całego procesu układania papy termoizolacyjnej na dachu.

Który palnik dekarski wybrać?

Przed zakupem należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych parametrów takich jak:

  • firma: palniki mało znanych marek często szybko ulegają awarii. W tym wypadku lepiej sięgnąć po te z wyższej półki.
  • zużycie gazu: 2000 gram na godzinę to typowe zużycie.
  • moc: palnik, który ma większą moc niż 20 kW, doskonale sprawdzi się w bardzie złożonych projektach. Te o mniejszej mocy warto wykorzystać do poprawek.
  • długość przewodu gazowego (wężyk): należy dostosować do rodzaju powierzchni, na której wykonywana jest praca. Dla wygody i bezpieczeństwa absolutnym minimum są wężyki 3 m.
  • temperatura płomienia: górna granica to 1900 – 2000 stopni Celsjusza. Do poważnych zleceń należy wybrać te o większym zakresie. W razie potrzeby istnieje możliwość wyregulowania ciśnienia.

Wybór palnika dekarskie należy rozpocząć od określenia rodzaju prac, do których zastanie użytych. Wtedy wybór między modelami z reduktorem lub bez oraz jednodyszowymi i wielodyszowymi jest dużo prostszy.

Poradę dostarczył serwis Tooles.pl – sklep z profesjonalnymi narzędziami dla domu i ogrodu.