Pergola – kratka sosnowa lub świerkowa, forma płotka lub zasłony. Jest często spotykana w ogrodach i na tarasach – ma swoje uznanie u architektów krajobrazu głównie dlatego, że jest nieoceniona jeśli idzie i o uprawę roślin pnących. Z jej udziałem można wytyczać strefy w ogrodzie, zasłaniać niektóre miejsca, tworząc naturalny, intymny kącik.

Pergole drewniane są łatwe w montażu i transporcie – nie ważą zbyt wiele, gdyż to tylko drewniana rama z kratownicą z cienkich, acz trwałych listew. Jeśli przymierzamy się do kupna gotowej pergoli, to zwróćmy uwagę, czy producent deklaruje impregnację drewna. W innym wypadku wilgoć i szkodniki szybko pozbawią jej właściwości mechanicznych i estetycznego wyglądu.

Drewniana pergola ogrodowa

Drewniana pergola ogrodowa nie jest wydatkiem bardzo wysuszającym domowy budżet. Jest oczywiście dodatkiem, bez którego można się obejść, jednak przy odrobinie wyobraźni może być tanią alternatywą, na przykład do płotu okalającego taras. Drewniane pergole są najtańsze z dostępnych na rynku. Ich cena zależy od wysokości oraz od tego, czy pergola ma jeden „moduł” czy jest przedłużona. Pojedyncza może nas kosztować od 30 do 100 zł. Jeśli chcemy, możemy nabyć pergolę połączoną w zestawie z drewnianą donicą. Wówczas cena zazwyczaj wzrasta o kilkadziesiąt złotych. Impregnowane pergole w rozsądnych cenach znajdziemy tutaj: Produktyogrodowe.pl/19-szpalery-i-pergole-ogrodowe

Inną cenę posiada pergola drewniana w płocie. Jest to dodatkowe przęsło dostosowane kształtem i wymiarami do ogrodzenia, które może posłużyć do uprawy pnączy. Kiedy bluszcz rozpocznie swój wzrost, opierając się na przęśle-pergoli, dalej będzie już rozwijał się wzdłuż drewnianego ogrodzenia (płotu osłonowego). Jaka kwota? Od 100 do 200 złotych.

Montaż pergoli ogrodowej

Małe pergole można posadowić bezpośrednio w gruncie. Wystarczy w tym celu przygotować dołek. Jego głębokość uzależniona jest od wysokości pergoli – na nogach ramy powinna być zaznaczona głębokość posadowienia. Pamiętajmy o odpowiednim zagęszczeniu i ubiciu gruntu po wkopaniu pergoli.

Większe pergole, które mogą być nawet całymi „zielonymi ścianami”, mogą wymagać dodatkowego wzmocnienia. Pozwoli ono ochronić je przed niszczycielskim wiatrem oraz ciężarem własnym roślin pnących. Pergole drewniane mogą więc wymagać posadowienia na kotwach ze stali nierdzewnej. Zazwyczaj komplet okucia wraz z kotwami można nabyć osobno u producenta. Warto kupić pergole drewnianą impregnowaną ciśnieniowo – wówczas mamy pewność, że będzie trwała na czas co najmniej dekady.

Pergola ogrodowa, a rośliny

Należy je dobrać do wielkości i rozpiętości drewnianej pergoli. Oczywistym wyborem jest róża lub bluszcz klasyczny. Nieźle prezentuje się rozwinięty fasolnik, kobea, wiciokrzew lub galicynia. Do pergoli można także przywiązywać młode drzewka i krzewinki, które we wczesnej fazie wzrostu wymagają dodatkowej podpory (zazwyczaj drewniany kijek, który nie pasuje do urokliwego ogrodu).