Prace na głębokich wykopach należy są niebezpiecznych nie tylko dla pracowników, ale także osób, które w nieodpowiednim miejscu i nieodpowiednim czasie się znajdą. Nadal dochodzi tam do częstych wypadków. Dlatego tak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa. Niezbędna jest oczywiście wysokiej jakości taśma ostrzegawcza. W dzisiejszym poradniku doradzimy Wam jak zniwelować ryzyko uszkodzeń ciała. Oto nasze rady.

Odgrodzenie ma znaczenie

Bądźmy szczerzy, wiele głębokich wykopów jest niewystarczająco zabezpieczonych, żeby nie powiedzieć, że nie są wcale zabezpieczone. A tak przecież nie może być. Oczywiście formy zapewniania bezpieczeństwa regulują przepisy BHP, lecz nie od dziś wiadomo, jak często nie są przestrzegane. Dlatego trzeba pamiętać, że zapewnienie odpowiednich warunków pracy, ale i zabezpieczenie terenu jest obowiązkowe i musi być przestrzegane. Osobą odpowiedzialną za to jest kierownik budowy, ale i majster. Choć oczywiście każdy pracownik powinien pamiętać, że nie ma nic ważniejszego niż ochrona życia. Dlatego teren, gdzie znajdują się głębokie wykopy musi być odpowiednio ogrodzony, tak aby osoby postronne nie mogły się na nim znaleźć. Bardzo przydatna, a wręcz obowiązkowa jest taśma ostrzegawcza, ale trzeba wybrać taką, która jest odporna na wiatr, a także zmienne warunki atmosferyczne oraz dodatkowo nie można jej łatwo zerwać. Ważne aby dodatkowo świeciła w ciemności, co jest ważne, jeżeli dany teren nie jest dobrze oświetlony.

Znaki ostrzegawcze to podstawa

Wysokiej jakości taśma ostrzegawcza jest obowiązkowa, podobnie jak znaki ostrzegawcze, które informują o głębokich wykopach. Zatem muszą być wyraźne i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Oczywiście słusznym wyborem są te fluorescencyjne, zatem będą widoczne także po zmroku. Znaki BHP powinny być umieszczone w bardzo widocznym miejscu, tak aby przeciętny przechodzień mógł je zobaczyć. Polecamy wybranie takich z napisem „Głębokie wykopy” bądź też „Uwaga wykopy”. Przy czym wykonując pracę w miejscach użytku publicznego albo też terenach publicznych, konieczne jest umieszczenie także znaków ostrzegawczych, które informują np. o objeździe czy zmianie pasa ruchu, lub także o przejściu drugą stroną ulicy.

Tablice budowlane – punt informacyjny jest niezbędny

Niezależnie jaką pracę się wykonuje, koniecznie jest umieszczenie tablicy budowlanej. Na niej wyraźnie powinien być umieszczony napis informujący o pracach, jakie są przeprowadzane. Ponadto na tablicy budowlanej musi być także umieszczony kontakt do kierownika budowy oraz nazwa firmy, zajmującej się pracami. Warto zauważyć, że nadal wiele pracodawców nie przestrzega tego i nawet jeżeli tablice widnieją, to są nieopisane, zatem wartość informacyjna jest zwyczajnie równa zeru. Tutaj trzeba pamiętać, że umieszczenie tablic jest obowiązkowe, a za nieprzestrzeganie tego prawa grozi grzywna.

Zasady BHP w „małym palcu”

Jak pokazują statystyki, przyczyną większości wypadków jest zwyczajny ludzki błąd bądź też niewiedza. Dlatego tak ważne jest regularne przechodzenie szkoleń z zakresu BHP. Pracownik każdego szczebla takie zasady powinien mieć w przysłowiowym „małym palcu”. Dodatkowo trzeba pamiętać, że konieczny jest także pełen profesjonalizm pracowników, którzy muszą być asertywni, otóż wystarczy tylko przytoczyć sytuację, że wielu pracowników pozwala przejść spacerowiczom po terenie budowy tylko po to, aby mogli skrócić sobie trasę. Dlatego tak ważne jest informowanie załogi, że takie sytuacje nie mogą mieć miejsca. Kolejnym aspektem jest także właściwy strój roboczy, który obejmuje nie tylko spodnie czy bluzy z mocnego materiału, ale także obuwie z podeszwą antypoślizgową czy też podnoskiem. Kolejnymi niezbędnymi elementami są kaski, rękawice, a w razie konieczności także maski na twarz.

Odpowiednie przygotowanie pracowników do pracy, a także ich przeszkolenie oraz wyposażenie jest ważne dla zapewniania bezpieczeństwa i zniwelowania ryzyka wypadków. Kolejnym ważnym elementem jest oczywiście zabezpieczenie danego miejsca, tak aby osoby postronne nie mogły wejść na teren prac.