W nowym budownictwie stawia się na funkcjonalność, prostotę i styl poszczególnych rozwiązań. Dotyczy to wielu aspektów nowo wybudowanych domów, a jednym z nich są dekoracje okienne. O ile wiele osób przyzwyczaiło się już do zastępowania firan i zasłon roletami wewnętrznymi, to nowość stanowią konstrukcje zewnętrzne. Nie zmienia to jednak tego, że coraz częściej widuje się je na oknach domów jednorodzinnych i gospodarstw domowych. Czemu w ostatnim czasie rolety zewnętrzne zyskały na popularności i co dają one domownikom? Sprawdź, na czym polega fenomen tego rozwiązania i na co zwrócić uwagę przy okazji doboru rolet zewnętrznych?

Skąd wzięła się moda na rolety zewnętrzne?

Kojarzone dotychczas z ochroną sklepowych okien, rolety zewnętrzne trafiły w ostatnich latach również do domów zwykłych użytkowników. Nie chodzi jednak tylko o zwiększoną ochronę przed włamaniem czy innym rozbojem, a o właściwości termoizolacyjne takiego rozwiązania. O co konkretnie chodzi? Nie jest tajemnicą, że ogrzewanie domu jednorodzinnego czy gospodarstwa domowego wymaga ogromnych nakładów pieniądze, a w okresie jesienno-zimowym koszt ten rośnie, dlatego obecnie stara się tak przygotować budynki, by na zewnątrz wydostawało się jak najmniej ciepła. Nie dość, że zwiększa to oszczędności, to dodatkowo sprawia, iż dom nie wychładza się tak szybko, co poprawia ogólną temperaturę powietrza w budynku, co jest niezwykle istotne dla rodziców i osób wrażliwych na wahania temperaturowe.

Kwestia ta jest również szczególnie istotna dla osób mieszkających na wsi lub na obrzeżach miasta, gdzie budynki ogrzewa się za pomocą pieców (kondensacyjnych, węglowych) lub pomp ciepła (powietrznych lub gruntowych). Użytkownicy tego ostatniego rozwiązania projektują zazwyczaj domy pod kątem nowoczesnych metod ogrzewania, dlatego tak ważna jest dla nich termoizolacja całego budynku. Pomagają w tym właśnie rolety zewnętrzne, które skutecznie zatrzymują ciepło wewnątrz budynku.

Wielu ekspertów z branży budowlanej zauważa, że to właśnie okna stanowią newralgiczny punkt wielu budynków pod kątem izolacji cieplnej, dlatego tak ważne jest ich zabezpieczenie. Więcej o tym można dowiedzieć się na stronie renomowanego producenta rolet zewnętrznych firmy Karnix: https://www.karnix.pl/rolety-zewnetrzne.html.

Z czego wykonane są dobre rolety zewnętrzne?

Montaż rolet zewnętrznych jest skomplikowany, ponieważ cały mechanizm znajduje się w dużej, ciężkiej kasecie, jednak efekt końcowy sprawia, że zdecydowanie warto rozważyć instalację takiego zabezpieczenia. Przede wszystkim dlatego, że jest to rozwiązanie na lata – rolety zewnętrzne wykonane są z aluminiowych profili, w środku których znajduje się pianka poliuretanowa. Oba te materiały działają jak bariera, która chroni przed napływającym z zimnym powietrzem z zewnątrz i jednocześnie zapobiega wydostawaniu się ciepła z budynku. To doskonałe rozwiązanie sprawia, że termoizolacja domu jest jeszcze efektywniejsza.

Sterowanie roletami może odbywać się ręcznie, jednak popularnym rozwiązaniem jest stosowanie elektronicznego mechanizmu sterowanego zdalnie za pomocą pilota. O tych i wielu innych aspektach rolet zewnętrznych można przeczytać w artykule: Rolety zewnętrzne – czy warto się na nie zdecydować.