Technologie budowlane się zmieniają. Domy wykonywane są obecnie z innych materiałów, a i oczekiwania mieszkańców są odmienne od tych z przeszłość. Dużą wagę przykłada się obecnie do dostępu świeżego powietrza. Pozwala to na zapewnienie lepszych warunków mieszkaniowych oraz równoważy temperaturę w pomieszczeniach.

Jakie są problemy z obiegiem remontowanych domach

Obiekty wykonywane z naturalnych materiałów miały określony układ zabudowy, aby możliwe było przewietrzenie całego domu. Pomagały w tym kanały wentylacyjne i mniejsza szczelność stolarki okiennej. W trakcie trwających remontów często dokonywano ociepleń bez sprawdzenia jak poprawić wentylację w starym domu. Powodowało to wzrost wilgotności wewnątrz budynku. Przewidywać należy dodatkowe nawiewy i obliczyć jak poprawi wentylację w starym domu. Powinniśmy również mieć możliwość stosowania rozszczelnienia skrzydeł okiennych. To powoduje wymianę powietrza z zewnątrz budynku.

Świeże powietrze w starym domu

Fot. hobbydom.pl

Jaka wentylacja?

Konstrukcja i stan budynku pozwoli określić metodę jak poprawić wentylację w starym domu. W większości budynków wystarczy oczyszczenie kanałów wentylacyjnych istniejących w obiekcie. W razie konieczności można stosować prostokątne kratki napowietrzające pod oknem. Jeżeli stan faktyczny nie zmieni się konieczne, mogą być działania bardziej inwazyjne. Wtedy nie pozostaje nic innego jak poprawić wentylację w starym domu za pomocą obiegu wymuszonego pracą wentylatorów. W przypadku braku kanałów wentylacyjnych zapewniających dopływ świeżego powietrza może być one dostarczone za pomocą kanałów wykonanych z plastiku lub metalu. Za generowanie ruch odpowiadają silniki elektryczne napędzające wentylatory.

Jakie zmiany przyniesie takie usprawnienie

Wskaźnikiem jak poprawiono wentylację w starym domu, jest poziom wilgotności. Zmniejszenie jej do poziomu wymaganego obecnie podniesie komfort przebywania w takich pomieszczeniach. Wpłynie to również na rozkład temperatur i zapobiegnie skraplaniu się pary wodnej na zimnych powierzchniach ścian oraz okien. Zapobiegamy również powstawaniu warunków dogodnych dla rozrostu grzybów i pleśni lubiących wilgotne pomieszczenia. Organizmy te są niebezpieczne dla zdrowia ludzi i mogą stanowić zagrożenie życia.

Warto zadbać o sprawną wymianę powietrza w budynku dla własnego zdrowia. Jeżeli nie pomoże wentylacja grawitacyjna, powinniśmy zastosować skuteczniejszą wentylację mechaniczną. W ten sposób przywrócimy odpowiednie warunki, nawet jeżeli budynek jest stary i niewłaściwie modernizowany podczas swojego użytkowania.