Użyte w pomysłowy sposób szablony malarskie mogą być doskonałym sposobem na uatrakcyjnienie nudnej ściany.

Jednolite, jednobarwne ściany wyglądają czysto, schludnie, czasami elegancko, ale bywa też, że… nudnie. Aby urozmaicić ich wygląd, można umieścić na nich różnorodne wzory. Czy to abstrakcyjne kształty, czy geometryczne szlaczki, czy roślinne motywy, napisy – wszystko to pozwala na wyrażenie swojej indywidualności, podkreślenie charakteru danego wnętrza, albo… jego właściciela. Kiedyś, aby uzyskać takie wzory stosowano wałki z odpowiednimi wyżłobieniami. Pokrycie ściany było czynnością wymagającą i monotonną. Dziś, do dyspozycji mamy znacznie łatwiejsze i szybsze w użyciu narzędzia.

szablony malarskie

Fot. deco-strefa.com.pl

Nowoczesne szablony malarskie

W sklepach z wyposażeniem wnętrz, czy artykułami budowlanymi, coraz częściej znaleźć można trwałe i wygodne do zastosowania szablony dekoracyjne. Z ich użyciem poradzi sobie nawet dziecko. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności – wystarczy odrobina uwagi i minimalna sprawność manualna. Nawet jeśli popełnimy błąd, miejsce na które kapnęła farba, lub gdzie wyszliśmy poza linie można zawsze zamalować.

Współczesne szablony malarskie wykonuje się zazwyczaj z folii wysokiej jakości, o dość dużej grubości. Taka folia umożliwia co najmniej kilkukrotne zastosowanie do namalowania wzoru. Wzór można odbijać podczas jednego malowania, można także wrócić do niego później. Nie ma obaw, że po jego użyciu nie będzie się już do niczego nadawał. Czasy jednorazowych, słabej jakości szablonów do malowania minęły. Dziś producenci stawiają przede wszystkim na trwałość.

szablony malarskie

Fot. deco-strefa.com.pl

Jak korzystać z szablonów?

Przed zastosowaniem szablonu do malowania należy wybrać miejsce, w którym zostanie on umieszczony. Można zaznaczyć delikatnie ołówkiem gdzie będą przebiegać krawędzie szablonu. Następnie przymocowujemy go do (co istotne – suchej!) ściany za pomocą taśmy malarskiej. Wybraną farbą (specjalną do szablonów, lub zupełnie zwyczajną, jednak najlepiej dość gęstą) malujemy wolne przestrzenie w szablonie. Możemy to zrobić za pomocą niewielkiego pędzla czy gąbki, pamiętając by nanosić ją niewielkimi warstwami i jednocześnie dociskać szablon do ściany. Zbyt duża ilość farby mogłaby spowodować zacieki, dlatego kolejne warstwy nakładamy dopiero wtedy, gdy poprzednie wyschną. Dzięki kilku warstwom uzyskamy wyjątkowo wyraźny kształt i wzór. Niektórzy jednak wolą nakładać farbę bardzo cienkimi, pojedynczymi warstwami – wtedy uzyskują delikatny efekt przypominający mgłę lub cieniowanie. Wygląda to efektownie zwłaszcza, gdy kolor jest zaledwie kilka odcieni ciemniejszy lub jaśniejszy od tła, czyli wyjściowego koloru ściany.

Po zakończeniu malowania wzoru szablon odklejamy. Jeśli chcemy użyć go w przyszłości, myjemy go letnią lub ciepłą wodą.

Jaki szablon wybrać?

Na koniec można postawić pytanie – jaki szablon wybrać? Najlepiej dopasowany stylem do wystroju danego wnętrza. Wzory geometryczne będą pasować do wnętrz nowoczesnych, z dominacją szkła i metalu, kwiatowe do romantycznej sypialni czy rustykalnej kuchni, a wzory z cytatami i słowami pasują niemal wszędzie.