Artykuł sponsorowany

Mieszkania czy lokale użytkowe, często kupowane na kredyt, zwykle są dużym wydatkiem. Ich zniszczenie, na przykład w wyniku pożaru, może być zatem ogromną stratą finansową. Aby temu zapobiec wystarczy właściwa polisa, która wcale nie musi być droga. Jak wybrać najlepszą ofertę?

Ubezpieczenie mieszkania

Polisy mieszkaniowe można znaleźć niemal w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jednak mnogość dostępnych ofert sprawia, że wybór tej najlepszej bywa niełatwym zadaniem. Najważniejsze jest zatem dokładne sprecyzowanie potrzeb.

Podstawowe zabezpieczenie

Każdy lokal potrzebuje ochrony przed zdarzeniami, w wyniku których może zostać całkowicie zniszczony lub poważnie uszkodzony. Dlatego w podstawowym pakiecie znajduje się ochrona murów przed pożarem, zalaniem i innymi zdarzeniami losowymi. Największe bezpieczeństwo oferują tak zwane polisy all risk. Taka umowa kosztuje nieco więcej, ale chroni nie tylko przed nazwanymi ryzykami, wymienionymi w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), ale także przed każdym możliwym powodem szkody, który nie został wyłączony z odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie ruchomości

Poza murami właściciel mieszkania lub lokalu powinien zadbać o bezpieczeństwo wszystkich sprzętów znajdujących się na wyposażeniu. Jeśli bowiem wybuchnie pożar, kredytodawca otrzyma zwrot pieniędzy za straconą nieruchomość – właściciel natomiast może liczyć na świadczenie wyłącznie tedy, gdy posiada odpowiednie ubezpieczenie.

Ochrona przed kradzieżą

Kolejną możliwością jest ochrona ruchomości przed kradzieżą w wyniku włamania. Takie zabezpieczenie przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy w lokalu znajdują się cenne przedmioty.

Home Assistance

Zupełnie inaczej działają pakiety Assistance, które zamiast rekompensaty gotówkowej po wystąpieniu szkody, gwarantują bieżącą pomoc w razie awarii. W zależności od wybranego pakietu, można skorzystać z usług elektryka czy hydraulika, zamówić naprawę zepsutego sprzętu AGD, a w lepszych ofertach można także liczyć na zakwaterowanie w razie utraty możliwości dalszego użytkowania lokalu czy transport wyposażenia.

OC w życiu prywatnym

Interesującym dodatkiem, który można dobrać do ubezpieczenia mieszkania, jest polisa OC w życiu prywatnym.  Jest ona przydatna na przykład wtedy, gdy mieszkanie sąsiadów zostanie zalane w skutek uszkodzenia któregoś z zaworów.

 

Ubezpieczenie mieszkania – ranking

Wysokość składki ustalana jest niezależnie przez każdą firmę i nie ma gwarancji, że droga oferta będzie oznaczała lepszą ochronę. Jak zatem znaleźć najlepszą polisę?

Wartość nieruchomości

Jedną z najważniejszych kwestii jest dokładne oszacowanie wartości ubezpieczanego lokalu. Niedoubezpieczenie może być bowiem powodem wypłaty niewystarczającego świadczenia, które nie będzie w stanie pokryć powstałej szkody.

Kalkulatory ubezpieczeń

Porównanie cen w różnych towarzystwach jest koniecznością. Aby rozpocząć poszukiwania najlepszą metodą jest korzystanie z kalkulatorów ubezpieczeń nieruchomości. Można z ich pomocą porównać różnice cenowe pomiędzy polisami różnych firm, oferującymi taki sam lub podobny zakres ochrony.

Rankingi ubezpieczeń

Warto także sprawdzić rankingi ubezpieczeń – np. https://przewodnikubezpieczeniowy.pl/ranking/ubezpieczenie-mieszkania. Porównywane są w nich nie tylko ceny, ale także same firmy ubezpieczeniowe. Czasem warto zdecydować się bowiem na nieco droższą polisę w zamian za lepszą obsługę i szybsze naprawienie powstałej szkody. Autorzy rankingów zwykle poza ceną biorą pod uwagę wiele kryteriów, które sprawiają, że dane ubezpieczenie mieszkania jest lepszym wyborem niż inne. Jeśli wysokość składki nie jest zatem znacznie odbiegająca od średniej rynkowej, warto kierować się podpowiedzią specjalistów.