Dekorowanie ścian oraz wpasowanie poszczególnych ozdób w zastaną aranżację stanowi często spore wyzwanie, które wymaga odpowiedniego zmysłu estetycznego. Wszyscy na pewno marzą o tym, by ich najbliższe otoczenie wyglądało idealnie oraz pozostawało całkowicie wolne od skazy.

Niestety, nie służą temu dziury, powstałe w procesie wiercenia. Jak jednak zawiesić rozmaite ozdoby, by nie niszczyć murów i tym samym nie narażać się na nieprzyjemności, jeśli ktoś właśnie wynajmuje mieszkanie, a właściciel nie chce żadnych zmian? Wówczas trzeba postawić na zupełnie nieinwazyjne rozwiązania.

Wykorzystywanie plastrów mocujących

Dekorowanie ścian bez dziur i wiercenia

Fot. tesa

Nieinwazyjny montaż różnych elementów w domowym zaciszu umożliwiają plastry mocujące. Są to specjalne plastry samoprzylepne, które umieszcza się na danej powierzchni, by przytwierdzić do niej obrazek, ramkę ze zdjęciem czy inny dekoracyjny drobiazg.

Sprzedaje się je w bardzo różnych rozmiarach, ponieważ producenci chcą umożliwić przywieszanie przedmiotów o rozmaitych wielkościach i wagach. Co ważne, poza tym, że montaż z plastrami mocującymi nie wyrządza żadnych szkód ścianie, jest też dziecinnie prosty.

Nie potrzeba bowiem dodatkowych narzędzi – wystarczy jedynie przykleić plastry do ściany i przycisnąć do nich konkretną rzecz. By się utrzymała, trzeba ją przez chwilę potrzymać dociśniętą, a dopiero później zabrać dłonie.

Niektóre wersje plastrów świetnie nadają się również do wykorzystania w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienka. Wówczas jednak muszą być w pełni wodoodporne, by nie odkleić się pod wpływem pary i pojedynczych kropli, które czasem pojawiają się na ścianach. Wówczas woda nie może przedostać się pod powierzchnię plastra.

Praktyczne haczyki

Dekorowanie ścian bez dziur i wiercenia

Fot. tesa

Do bezinwazyjnego montażu często wykorzystuje się również haczyki, które od spodu pokryto taśmą mocującą. W ten sposób można z powodzeniem zawiesić ściereczkę do naczyń w kuchni czy mały ręcznik do rąk w łazience (tu poleca się specjalne haczyki, odporne na działanie wody i wilgoci). Najlepsze będą w tej sytuacji niewielkie rzeczy o nieprzesadnej wadze, by nie przekroczyć obciążenia, które zniesie haczyk.

A może rzepy?

Plastry i haczyki to nie jedyne wyjście z sytuacji, w której nie chce się w żaden sposób działać na szkodę ścian w mieszkaniu. Podobnym rozwiązaniem będzie zakup trwałych rzepów samoprzylepnych.

Rzepy te znajdują się w taśmie i można ich używać w dowolnej sytuacji. Co więcej, da się je wielokrotnie odczepiać oraz przyczepiać z powrotem. Z ich pomocą można mocować nie tylko rozmaite przedmioty, ale i tkaniny.

Dzięki praktycznej formie, rzep można bez trudu przyciąć do odpowiedniego rozmiaru i przytwierdzić do ściany czy innego podłoża wszystko, co się zechce.

Kwestia doboru odpowiednich elementów mocujących zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli tylko użyje się ich we właściwy sposób, wszystkie będą skuteczne.

Z drugiej strony, mieszkanie zyska w pełni estetyczny wygląd, bez śladów dziur czy pęknięć, spowodowanych wierceniem lub wbijaniem gwoździ. To z pewnością da Ci większą dowolność aranżacyjną.