Zróbmy mały test – przenieśmy się myślami do dowolnego pokoju w swoim domu. Jest więcej niż pewne, że obecne w nim ściany będą ostatnią rzeczą jaka pojawi się w naszej wyobraźni. Jednak nie musi tak być.

Prawda jest taka, że najczęściej martwimy się tym, co jest między nimi, w kwestii funkcjonalności i dekoracji raczej bardziej interesujemy się meblami i akcesoriami, tym samym zapominając o tym, jaka jest moc ścian i ich zdobienia. Pomalowanie ściany żywą barwą sprawia, iż pokój natychmiast wraca do życia. Wystarczy pokryć ścianę ciekawą tapetą, a wynik jest zwykle bardziej niż olśniewającym.

Drobiazg z dużym efektem

Oczywiście takie śmiałe rozwiązania nie są dla każdego. Jeśli białe ściany są Twoją rzeczywistością – ponieważ mieszkasz w wynajętym apartamencie lub po prostu preferujesz bardziej stonowany schemat kolorów – warto rozważyć efekt galerię ścienną. Można też postawić na obrazy do salonu, by stworzyć ciekawy efekt i koniec końców przełamać nudę. Możliwości są nieskończone. Tutaj zebraliśmy zbiór pomysłów i wskazówek na temat tego jak zabrać się za inspirujące zdobienie ściany za pomocą obrazów. Nasz przewodnik dekoracji ścian zapewni inspirację, której warto się przyjrzeć, aby salon nabrał niepowtarzalnego charakteru.

Porady ekspertów dla dekoracji ścian

Obrazy do salonuOd prostych pomysłów do regularnego zawieszenia obrazów na ścianie po bardziej wymyślne techniki – warto poznać różnorakie porady dotyczące planowania, zdobienia i akcentowania ścian w salonie, dzięki którym nowoczesne obrazy pomogą udoskonalić projekt renowacji. Warto poszukać w sieci porad pochodzących od najlepszych dekoratorów do stworzenia ścian, które są centralnym punktem każdego pomieszczenia.

Dom nowoczesny – salon unikatowy

Jednym z najbardziej atrakcyjnych aspektów salonu każdego nowoczesnego domu może być ogromna kolekcja dzieł sztuki i fotografii wyświetlanych na ścianach. Zanim usłyszymy sprzeciw osób, które uważają iż to mogłyby wyglądać zbyt zasadniczo pragniemy podkreślić, iż przy odrobinie kreatywności wcale tak nie musi być.

Po prostu trzeba dać się nieco ponieść kreatywności w tworzeniu galerii ściennych, wcześniej jednak zdobywając wiedzę na temat tego:

  • jak radzić sobie z rozplanowaniem przestrzeni,
  • gdzie po prostu zostawić wolną przestrzeń.

Wskazówki pomocne w tworzeniu galerii w salonie

Grupowanie obrazów wymaga użycia różnych skal i zestawień. Rozmieszczając obrazy do salonu warto korzystać z poziomicy. Dla stworzenia bardziej przytulnego nastroju w salonie warto postawić na obrazy w drewnianych ramach. Jeśli szuka się czegoś bardziej w stylu modern fajnym pomysłem są swobodnie porozmieszczane czarno-białe fotografie w antyramach. Jeszcze ciekawszy efekt można uzyskać, gdy ramki różnią się nieco między sobą. Tradycjonalistom polecamy klasyczne obrazy zdobione przez starodawne, szczegółowe ramki, często z różnymi odcieniami starych złotych farb. Aby uzyskać efekt nieco bardziej glamour – można je wymieszać z opcją bardziej współczesnych obrazów, co na pewno da fajny efekt i będzie się wiązać z lekkim zaskoczeniem gości.