Antresola w mieszkaniu to konstrukcja, która zbudowana jest zwykle w wysokich lokalach w kamienicach i nieruchomościach z rynku pierwotnego oraz w mieszkaniach na poddaszu. Jednak dla chcącego nic trudnego – mniejsze antresole można znaleźć też w standardowym wnętrzu. Jeśli podobają Ci się takie rozwiązania, ale nie masz pewności, czy antresola jest dla Ciebie, zapoznaj się z naszymi spostrzeżeniami i wskazówkami.

Jak może wyglądać antresola

W wysokich mieszkaniach (np. w loftach i kamienicach) oraz w mieszkaniach na poddaszu, może ona stanowić osobne, w pełni funkcjonalne pomieszczenie. Aby antresola pełniła taką funkcję, mieszkanie musi być wysokie. Dzięki temu dolna część nie będzie zbyt przytłoczona, a na górnej nie trzeba będzie dotykać głową sufitu. Minimalna wysokość takiego mieszkania to 4,5 m, ale oczywiście im więcej, tym lepiej.

W wersji pośredniej antresola może stać się np. sypialnią lub miejscem do pracy. W takim przypadku górna część pomieszczenia może mieć wysokość 1,2-1,5 m, a całe mieszkanie 3,5 m.

W mieszkaniach, których wysokość oscyluje wokół 2,5 m, zbudowanie antresoli również jest możliwe. W takiej sytuacji przestrzeń pod „balkonem” można wykorzystać np. na miejsce do przechowywania, a na górze urządzić minisypialnię.

Zalety antresoli – podział przestrzeni i względy wizualne

Antresola jest przede wszystkim sposobem na zyskanie dodatkowych metrów powierzchni użytkowej w mieszkaniach, zwłaszcza w tych wysokich. To ciekawy sposób na wydzielenie stref w lokalu. Na górze można urządzić na przykład pokój do pracy, bibliotekę, kącik dla dziecka lub sypialnię, a na dole część dzienną – z salonem i kuchnią lub aneksem kuchennym. Jest to dobry sposób na aranżację mieszkania dwupoziomowego.

Jeśli jesteś osobą, która lubi otwarte przestrzenie, loft lub mieszkanie na poddaszu z antresolą będzie dla Ciebie bardzo dobrym rozwiązaniem. Antresola może być nie tylko konstrukcją funkcjonalną, ale też ciekawym pomysłem na urozmaicenie przestrzeni.

W wysokich mieszkaniach antresola może być dobrym punktem widokowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mieć pod kontrolą to, co dzieje się np. w salonie na dole. To idealna sytuacja, jeśli masz lub planujesz mieć dzieci – zawsze będą pod Twoim czujnym okiem.

Zaczynają się schody – kilka słów o wadach

Jeśli interesuje Cię kupno mieszkania z antresolą, musisz wiedzieć, że takie rozwiązanie ma pewne wady. Pierwszą z nich jest brak możliwości odgrodzenia się od źródła hałasu. Nie możesz zamknąć drzwi i odciąć się od dźwięków telewizora, który jest włączony na dole, chyba że postanowisz zabudować antresolę np. szklaną ścianą. Dzięki niej nie stracisz dostępu do źródła światła, a przy okazji będziesz mieć możliwość odcięcia się od dobiegających dźwięków.

Druga sprawa – ogrzewanie. Ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego i dlatego unosi się pod sufit, a co za tym idzie – do Twojej antresoli. Możesz liczyć się z tym, że na górze będzie za ciepło, podczas gdy dół szybko się wyziębi.

Należy zwrócić też uwagę na element niezbędny w mieszkaniu dwupoziomowym – schody. Po pierwsze, są drogie. Po drugie – zabierają miejsce. Po trzecie, trzeba po nich chodzić, co dla niektórych może być dyskomfortem. W małych mieszkaniach, w których antresola pełni funkcję sypialni, warto zastanowić się nad drabinką prowadzącą na górę. W sytuacji, gdy na górnym poziomie ulokowane są pomieszczenia, z których korzysta się w ciągu dnia, lepiej wybrać proste lub kręcone schody z balustradą. Aby schody były bezpieczne i funkcjonalne, nie powinno się na nich oszczędzać podczas zakupu mieszkania i jego wykańczania.

Czy warto zdecydować się na mieszkanie z antresolą? Wszystko zależy od Twoich preferencji. Jeśli lubisz dzielić czas i przestrzeń z innymi domownikami, zależy Ci na ciekawych rozwiązaniach aranżacyjnych i estetycznych, antresola może być strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na to, czy antresola nie przytłacza za bardzo pomieszczenia, w którym się znajduje i jaki jest stan schodów.

Szukasz swojego lokum? Przejdź sprawnie przez proces zakupu mieszkania krok po kroku. Sprawdź narzędzie Navidom!