Fot. Bosch

Wielkanocna ozdobą i zabawka dla najmłodszych w jednym? Za pomocą kilku elektronarzędzi z łatwością i w pełni samodzielnie łatwo wykonamy drewnianego zajączka na kółkach, który ozdobi dom i sprawi wiele frajdy dzieciom. Pokazujemy krok po kroku, jak go zrobić.Wielkanocny zając-zabawka

Wielkanocny zając ma bardzo prostą konstrukcję. Jego kształt wycinamy wyrzynarką lub pilarką taśmową do cięcia krzywoliniowego w drewnie z sosnowej deski. Przez parę nóg przednich i tylnych będą przechodziły osie z drewnianego pręta, na których osadzimy cztery koła – dzięki temu zając będzie mógł się toczyć. Przymocowane do przednich nóg oczko pozwoli przywiązać kawałek sznurka.

Wielkanocny zając-zabawka

 

Krok 1

Zaczynamy od narysowania konturów zająca na sosnowej desce. Układamy na niej szablon i ołówkiem przenosimy zarys na powierzchnię drewna. Szablon można wykonać samodzielnie, znaleźć w Internecie i wydrukować lub kupić w najbliższym sklepie papierniczym czy plastycznym.

 Wielkanocny zając-zabawkaKrok 2

Ściskiem unieruchamiamy deskę na stole, tak by się nie ruszała, a następnie wyrzynarką, np. Bosch PST 18 LI, wycinamy odrysowany wcześniej kształt zająca. Do wycinania korpusu zająca z deski warto użyć specjalnego brzeszczotu do cięć krzywoliniowych. Przycinamy także drewniany pręt na dwa odcinki o długości ok. 14 cm. Będą one pełniły funkcję osi, na których będą kręciły się kółka.

Wielkanocny zając-zabawka

Krok 3

Używając szlifierki oscylacyjnej, np. Bosch PSM Primo, starannie szlifujemy powierzchnie oraz ranty wyciętego z deski zająca. Dzięki temu minimalizujemy zagrożenie, że dziecku podczas zabawy wbije się w rękę drzazga – zabawa będzie bezpieczna. Po oszlifowaniu zająca i kółka można pomalować – farbą lub lazurą – preparat musi mieć jednak specjalny atest, pozwalający na używanie go do malowania zabawek dziecięcych.

Wielkanocny zając-zabawka

Krok 4

Ostatnim krokiem jest osadzenie kółek na osiach. Najpierw wiercimy dwa otwory (w każdej z „nóg” zająca), a następnie wkładamy dwa odcinki pręta o długości 14 cm każdy. Gdy już to zrobimy, montujemy na nich kółka. Następnie z przodu zabawki wkręcamy wkręt z oczkiem i gwintem do drewna. Łatwiej będzie to zrobić, gdy wcześniej nawiercimy otwór prowadzący wiertłem o średnicy nieco mniejszej niż średnica zewnętrzna gwintu. Do oczka przywiązujemy jeden koniec sznurka. Dzięki temu dziecko będzie mogło wyprowadzać nową, wielkanocną zabawkę na spacer.

Wielkanocny zając-zabawka

Potrzebne materiały i narzędzia

 • sosnowa deska o wymiarach 80 x 30 x 1,8 cm,
 • sosnowy okrągły pręt o wymiarach 0,8 x 100 cm,
 • 4 drewniane kółka o średnicy ok. 6 cm,
 • wkręt zakończony oczkiem z gwintem do drewna,
 • sznurek o wybranej długości – do ciągnięcia zabawki,
 • szablon z wzorem zająca,
 • zacisk,
 • ołówek,
 • 2-biegowa akumulatorowa wiertarko-wkrętarka, np. Bosch PSR 18 LI-2,
 • wiertło do drewna średnicy 8 mm,
 • wyrzynarka, np. akumulatorowa Bosch PST 18 LI,
 • szlifierka oscylacyjna, np. uniwersalna Bosch PSM Primo.

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów firmy Bosch.

Artykuły pokrewne:

Wielkanocne dekoracje domu

Wielkanocny ogródek na parapecie