Dywany od wielu dekad cieszą się niesłabnącą popularnością. Element ten jest doskonałym uzupełnieniem aranżacji wnętrz. Z powodzeniem możemy wykorzystać go w salonie, sypialni czy pokoju dziecka. Dobrze dobrany dywan z pewnością wyciszy pomieszczenie i nada mu przytulnego charakteru. Jest to również prosty i szybki sposób na zmianę wystroju pokoju. Wybór odpowiedniego dywanu może stanowić nie lada wyzwanie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kobierców. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim dywany orientalne. Bez wątpienia przypominają prawdziwe dzieła sztuki. To sprawia, że są idealnym dodatkiem do wnętrza. Jaka jest historia dywanów orientalnych? Jak są one produkowane? W poniższym poradniku postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania!

Dywany orientalne – historia

Dywany od tysięcy lat towarzyszą ludzkości. Sztuka wytwarzania dywanów orientalnych prawdopodobnie rozpoczęła się na przełomie III i II tysiąclecia p.n.e. Na początku służyły one głównie koczownikom – jako ochrona przed zimnem. Kobierce tkane z miękkich włókien roślinnych i wełny zwierząt zapewniały im odpowiednie ciepło, dzięki czemu bez przeszkód mogli wyruszać w wędrówkę. Dywany były również wykorzystywane jako ozdoba namiotu. Sporą zaletą takiego rozwiązania był fakt, że dywany można było swobodnie przenosić. Wraz z upływem lat kobierce zaczęli wytwarzać także rdzenni mieszkańcy. Sukcesywnie uczyli się nowych technik splotu, a ich dzieła stawały się coraz barwniejsze.

W XVI wieku sztuka produkowania kobierców była szczególnie pielęgnowana w Persji i Indiach. Nie bez przyczyny Persja nazywana jest kolebką dywanów. Stamtąd też pochodzą najstarsze dzieła tkackie. Z czasem zaczęto produkować dywany o różnych kształtach i wzorach. Gościły w pałacach, komnatach i zamkach. W wielu obiektach możemy znaleźć je do dnia dzisiejszego. Do Europy zaczęły trafiać za przyczyną krucjat. Dywany orientalne w głównej mierze wywodzą się z krajów należących do tzw. Pasa Rug. Należą do nich między innymi północne Chiny, Tybet, Turcja, Iran, Indie czy Pakistan.

dywan orientalny ze sklepu Dywany Alladyn

Produkcja dywanów orientalnych

Dywany orientalne (chińskie, perskie, irańskie, pakistańskie, indyjskie) to niewątpliwie synonim bogactwa i luksusu. Nic dziwnego – te dzieła sztuki zasługują na szczególne uznanie. Jak zatem odbywa się produkcja dywanów orientalnych? Tego typu kobierce powstają tylko i wyłącznie z surowców naturalnych. Najczęściej jest to wełna (owcza, kozia, wielbłądzia), jedwab lub bawełna. Co więcej, dywany orientalne są tkane ręcznie, przy pomocy krosna tkackiego. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie naciąganie osnowy. W przeciwnym razie może dojść do nieestetycznych wybrzuszeń. Niewątpliwie, tkanie dywanu jest bardzo czasochłonne, dlatego też ich cena często bywa wysoka. W produkcji kobierców bardzo ważną rolę odgrywa gęstość węzełków na metr bądź decymetr kwadratowy. Jak możemy się domyśleć, im większa liczba węzłów, tym więcej pracy trzeba włożyć w wytworzenie takiego dywanu.

Dywany orientalne zachwycają bogatą kolorystyką i wzornictwem. Tkaninę najczęściej farbuje się przy użyciu naturalnych barwników. Dla przykładu kolor czerwony uzyskuje się dzięki kłączom marzanny barwierskiej. Natomiast kolor żółty wytwarzany jest z liści morwy lub jabłoni. Wełna sama w sobie również prezentuje się bardzo elegancko – często nie wymaga farbowania.

Paleta kolorów i mnogość wzorów kobierców orientalnych jest nieograniczona. W zależności od upodobań możemy postawić na nieco bardziej okazałe lub minimalistyczne motywy. Wybierając dywany orientalne, musimy liczyć się z tym, że jest to rękodzieło, przez co produkt nie jest wykonany idealnie. Możemy zauważyć pewne nierówności, asymetrie, drobne różnice w odcieniu barwników, jednak z pewnością nadaje to im swoistego uroku.

Dywany orientalne do domu – dlaczego warto?

Kluczowymi zaletami dywanów orientalnych są bez wątpienia wytrzymałość i trwałość. Tkanina, z której są wykonane, jest w stanie przetrwać lata w nienaruszonym stanie. Dywany orientalne z powodzeniem można umieścić w często używanych pomieszczeniach, tj. salon czy przedpokój. Co więcej, ręcznie tkane dywany charakteryzują się sprężystością włókien, dzięki czemu bez przeszkód mogą być umieszczane pod meblami. Nie odkształcają się oraz są odporne na zagniecenia. Z uwagi na użycie naturalnych włókien, potrafią skutecznie ocieplić pomieszczenie. Wybierając nieco mniejszy rozmiar, można je również umieścić w łazience. Warto zaznaczyć, że dywany z wełny regulują wilgotność powietrza. Nie da się ukryć, że jest to spore udogodnienie dla osób cierpiących na alergię czy nadwrażliwość oczu. Dodatkowo zapobiegają rozwojowi bakterii i roztoczy.

Dywany orientalne z wełny lub jedwabiu zachwycają swoim wyglądem. Wbrew pozorom, potrafią dopasować się do wystroju każdego pomieszczenia. Tworzą doskonałą kompozycję z materiałami, tj. drewno, szkło czy metal. Występują w wielu kolorach. Te w kolorze bordowym czy granatowym świetnie zaakcentują wnętrze i nadadzą mu indywidualnego charakteru. Z kolei miłośnicy minimalistycznych aranżacji mogą postawić na dywan orientalny w neutralnym kolorze. Z całą pewnością taka ozdoba potrafi ożywić pomieszczenie.

Podsumowanie

Dywany od wielu lat goszczą w naszych domach. Dobrze dobrany dywan nie tylko pięknie wygląda, ale również czyni pomieszczenie bardziej zacisznym i komfortowym. Dywany orientalne niewątpliwie są dziełem sztuki. Ręcznie plecione kobierce z pewnością zasługują na uznanie. Ich historia sięga tysiąca lat. Zachwycają przede wszystkim pięknym wyglądem, ale również niesamowitą trwałością. Mimo że jest to dość kosztowny zakup, mamy pewność, że posłuży on nam przez długi czas. Dywany z naturalnego włókna mają wiele zalet. Przed laty były używane w pałacach arystokracji, dziś są doskonałym akcentem dekoracyjnym w naszym domu.