Wszędzie słyszmy o szkodliwym działaniu smogu i spalin na nasze zdrowie. A czy kiedykolwiek zastanawialiśmy nad jakością powietrza w naszych mieszkaniach, w których spędzamy większość czasu?

Szkodliwe bakterie w Twoim mieszkaniu

Najbardziej szkodliwymi substancjami, które wydzielają się w naszym mieszkaniu są dwutlenek węgla i para wodna, której powstają m.in. na skutek oddychania zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Jeśli długo przebywamy w zamkniętym i niewentylowanym pomieszczeniu wśród wielu osób zwiększa się poziom wilgoci. Takie środowisko sprzyja rozwojowi bakterii i wirusów.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak: pranie, gotowanie czy mycie – do powietrza przenosi się wiele szkodliwych substancji. Węglowodory aromatyczne czy formaldehyd to truciciele, które osiadają na ścianach i meblach. Klamki od drzwi, blaty kuchenne, krany, zlewy – wszędzie znajdują się szkodliwe bakterie, które rozprzestrzeniają się po Twoim domu. Dodatkowo, wszelkie przedmioty i akcesoria domowe, takie jak: ręczniki, ścierki, gąbki zawierają mnóstwo drobnoustrojów.

Warto pamiętać także, że jeżeli regularnie lub tylko czasem zdarzy nam się zapalić papierosa w mieszkaniu dym osiada niemalże wszędzie. Wietrzenie pomieszczenia czy włączenie okapu nie rozwiąże problemu. Tytoń wnika nie tylko w nasze płuca. Szkodliwe substancje zostaną na ubraniach, na meblach, pościeli, zasłonach, dywanach.

Dodatkowo, jeśli w Twoim mieszkaniu są zwierzęta niestety jesteś narażony na wiele chorób. Chociaż koty czy psy to ukochani przyjaciele człowieka, to jednak przenoszą wiele szkodliwych bakterii i wirusów, np. tasiemczyca czy krętkowica i inne zakażenia grzybiczne. Czasami nawet szczepienie okazują się być nieskuteczne. Niektóre groźne drobnoustroje mogą zostać przeniesione z dworu do mieszkania podczas spaceru z naszym pupilem.

Dlatego jeśli często odczuwamy zmęczenie, problemy z koncentracją czy utrudnionym oddechem – warto zastanowić czy powietrze w miejscu, w którym przebywamy jest wystarczające czyste. Nadmierna liczba drobnoustrojów przyczynia się także do niektórych chorób, a nawet przeziębień. Chociaż bakterie otaczają nas wszędzie, mieszkanie powinno być miejscem, o które szczególnie dbamy, ponieważ w nim śpimy, jemy i spędzamy większą ilość czasu.

Jak poprawić jakość powietrza w mieszkaniu?

Obecnie istnieją bardzo skuteczne sposoby, dzięki którym podniesiemy jakość powietrza w naszym mieszkaniu. Bakterii i drobnoustrojów pozbędziemy się dzięki ozonatorom.

Na czym polega ozonowanie?

Przede wszystkim to bardzo efektywna metoda dezynfekcji, której działanie opiera się na wykorzystaniu ozonu. Ozon to jeden z głównych składników tlen, naturalny składnik atmosfery. Ozon ma charakterystyczny zapach, który możemy wyczuć zaraz po burzy. Ze względu na silne właściwości utleniające i bakteriobójcze służy jako ekologiczny i bezpieczny środek w walce z grzybami i drobnoustrojami. Dlatego dziś ma tak wiele zastosowań – ozonuje się środki komunikacji miejskiej, auta, mieszkania, restauracje, szpitale, przychodnie i wiele innych miejsc .

Przykładowo, jeśli chcemy usunąć nieprzyjemny zapach farby po remoncie, stęchlizny czy dymu papierosowego za pomocą ozonatora skutecznie je wyeliminujemy. Przy użyciu specjalnego generatora ozonu, który wytwarza ozon usuwa się szkodliwe bakterie z mieszkania. Jeśli chcemy pozbyć się nieprzyjemnego zapachu farby po remoncie, stęchlizny czy dymu papierosowego za pomocą ozonatora skutecznie go wyeliminujemy. Ozon w przeciwieństwie do innych środków, nie będzie zapachów maskował, a je neutralizował. Za pomocą generatora ozonu oczyścimy także klimatyzację. Działanie ozonu zapewni czystość mikrobiologiczną w miejscu, w którym przebywamy.

Jak wygląda proces ozonowania mieszkania?

Ozonowanie możemy wykonać sami lub z pomocą profesjonalnej firmy np. http://trioxygen.com.pl/pl/ . Ozonowanie składa się z kilku etapów. Po pierwsze, mieszkanie trzeba odpowiednio przygotować. Wynosimy rośliny, zwierzęta, cenne przedmioty. Później należy rozstawić ozonatory w odpowiednim miejscu i je uruchomić. Proces ozonowania powinien być kontrolowany. Zwykle trwa kilka godzin, jednak wszystko zależy od wielkości pomieszczenia i ilości przedmiotów przeznaczonych do dezynfekcji. Ostatnim etapem, tuż po zakończeniu ozonowania, będzie wywietrzenie mieszkania. Jednak, aby cały proces przebiegł prawidłowo, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy właściwie przeprowadzą proces oczyszczenia mieszkania za pomocą ozonu.