Już jako mały chłopiec, dorastający na wsi w Shropshire, Dave Goulson pasjonował się wszelkimi formami życia, począwszy od własnej domowej menażerii egzotycznych zwierzaków, a skończywszy na poronionych eksperymentach z taksydermią. Ale najbardziej ze wszystkiego fascynowały go trzmiele: duże, krępe i pokryte gęstym futerkiem pszczoły. Tak, pszczoły. Mniej agresywne od innych przedstawicieli gatunku i równie potrzebne środowisku.

Żądła rządzą - książka o trzmielachGoulsona zaciekawiły trzmiele paskowane, które dawniej powszechnie widywano na mokradłach Kentu, a które obecnie w Wielkiej Brytanii wyginęły całkowicie. Na szczęście nadal żyją w naturalnym środowisku Nowej Zelandii, jako potomstwo kilku królowych, sprowadzonych tam w XIX wieku.

„Żądła rządzą” to między innymi historia uporczywych starań Goulsona o reintrodukowanie tego gatunku w ich macierzystym kraju, ale także jego pasjonujących badań nad tymi zadziwiającymi stworzeniami i ich historią. Autor w bardzo emocjonalny sposób przedstawia też katastrofalne skutki, jakie intensyfikacja rolnictwa spowodowała wśród populacji trzmieli i przestrzega przed dalszymi potencjalnymi zagrożeniami.

Żądła rządzą Dave GoulsonBadania Goulsona pozwoliły ustalić, jakie warunki są konieczne dla zachowania silnych, zdrowych populacji trzmieli. By im pomóc, tę wiedzę trzeba jednak przekazać rolnikom i właścicielom ogrodów. Popularyzacją wiedzy o trzmielach i ich ratowaniem od dekady zajmuje się założona przez Goulsona fundacja Bumblebee Conservation Trust, która ma już na swoim koncie znaczne osiągnięcia. Nic dziwnego – biolog pisze o badaniach trzmieli i ich ratowaniu tak ciekawie i z takim zaangażowaniem, że zaraża chęcią, by włączyć się w pomaganie tym pożytecznym owadom. Tym bardziej, że nie wymaga to ani dużego wysiłku ani dużych pieniędzy. Wystarczy paczka nasion polnych kwiatów i skrawek ogródka.

Tytuł: Żądła rządzą. Moje przygody z trzmielami

Autor: Dave Goulson

Tłumaczenie: Anna Bańkowska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2017

Cena: 34,99