Zakup mieszkania to nierzadko decyzja na całe życie. Wielu ludzi spędza w jednej nieruchomości i pod jednym adresem nawet 60 i więcej lat. Planując zostać w jednym miejscu przez niemal całe swoje życie, warto dokładnie przemyśleć, jak powinno ono wyglądać. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru mieszkania z rynku pierwotnego? Jakie musi być mieszkanie, by było użyteczne i komfortowe? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Po pierwsze lokalizacja

Dla wielu ludzi bardzo ważnym kryterium wyboru mieszkania jest jego lokalizacja. Jedni wolą zamieszkać w samym centrum, by wszędzie było blisko. Inni zaś wolą klimaty spokojnego i cichego przedmieścia, nieopodal lasu czy jeziora. Kupując mieszkanie należy zwrócić uwagę na odległość od środków komunikacji miejskiej oraz na odległość od sklepów, apteki czy ośrodka zdrowia. Są to takie miejsca, do których większość z nas regularnie się udaje. Szkoda by było jeździć po kilka kilometrów w jedną stronę by zrobić zakupy albo iść pół godziny na autobus, tramwaj czy pociąg.

Jeśli jeździsz samochodem – zwróć uwagę na miejsca parkingowe oraz drogi dojazdowe. Gdy Twoje potencjalne mieszkanie znajduje się na dużym blokowisku, do którego prowadzą nieliczne, wąskie drogi, możesz być pewny, że mieszkając tu wiele czasu spędzisz w korkach.

Zwróć uwagę na otoczenie

Otoczenie mieszkania jest niemniej ważne od lokalizacji. Unikaj mieszkań zlokalizowanych przy ruchliwych drogach. Chodzi tu nie tylko o to, że powietrze będzie zanieczyszczone. Zapomnij też o otwieraniu okien latem – zgiełk i hałas biegnący z arterii nie pozwoli ci spokojnie spać.

Sprawdź, kto jest deweloperem

Decydując się na zakup nowego mieszkania warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat dewelopera. Są tacy (np. WAN), którzy się cenią i oferują mieszkania z wysokiej półki. Wielu jednak prowadzi inwestycje po kosztach i oszczędza na materiałach oraz na ekipach budowlanych. Chcąc mieć pewność, że budynek został zbudowany z wysokiej klasy materiałów, trzeba udać się do zaufanego, sprawdzonego dewelopera.

Zapytaj znajomych

Dobrym źródłem informacji są też znajomi, którzy niedawno kupowali mieszkanie. Zasięgając ich opinii można uniknąć rozczarowania. W końcu poczta pantoflowa to najlepszy sposób na reklamę.