Artykuł sponsorowany

Wózek to jeden z najważniejszych elementów dziecięcej wyprawki. W końcu zarówno Ty, jak i Twój maluch będziecie z niego korzystać przez długi czas. Dlatego tak istotne jest to, żeby był naprawdę dopasowany do Twoich potrzeb, a zarazem miał solidną konstrukcję. Dzięki temu nawet długie spacery po nierównym terenie będą prawdziwą przyjemnością.

Jak wybrać wózek dla dziecka? 5 najważniejszych elementów

Stelaż wózka

Podstawą trwałego wózka jest mocny stelaż z solidnymi spoiwami – koniecznie zwróć na to uwagę w sklepie lub po rozpakowaniu przesyłki. Niektórzy producenci oferują aluminiowe stelaże, ponieważ są lekkie. Jednak niektóre z nich nie są zbyt trwałe. Dlatego już na etapie pierwszych prób przekonaj się, czy wózek radzi sobie z przenoszeniem ciężaru na przednią i tylną stronę, a także z dodatkowym obciążeniem w gondoli.

Koła dostosowane do podłoża

Jednym z najważniejszych elementów wózka dziecięcego są koła. Do wyboru masz kilka ciekawych opcji, ale przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na to, co jest lepsze dla Ciebie koła żelowe czy pompowane. Materiał często wpływa też na wielkość kół, a przede wszystkim na ich zastosowanie. Dobrym przykładem są duże, pompowane warianty, które są cięższe od żelowych, ale za to lepiej radzą sobie na nierównym terenie bądź w trakcie spacerowania po śniegu.

Waga wózka

Mieszkasz w bloku bez windy? Zatem koniecznie zdecyduj się na lekki wózek, a dzięki temu nie będziesz miała problemów z samodzielnym zniesieniem go nawet z 3 czy 4 piętra. Jednocześnie wózek musi też mieć odpowiednią wagę, ponieważ odpowiada ona za jego stabilność. Dlatego zdecyduj się na wózek, którego ogólna masa znajduje się w przedziale od 12 do 19 kg – pamiętaj jednak, że dotyczy to jedynie gondoli. Jeśli chodzi o spacerówki, to dużo lepszym wyborem będą warianty do maksymalnie 12 kg.

Dodatkowe akcesoria

Kolejnymi ważnymi elementami w trakcie wyboru wózka są dodatkowe funkcje typu odporny na promienie słoneczne materiał, regulowana rączka, styropianowe lub drewniane dno wózka, a także możliwość zdjęcia tapicerki. Wtedy nie będziesz mieć problemów z jej wypraniem.

Hamulec

Niezwykle istotne jest to, aby hamulce w wózku dziecięcym działały lekko, a do tego były całkowicie sprawne. W końcu to właśnie one zapewniają bezpieczeństwo Twojemu dziecku i sprawiają, że wózek zawsze zostanie w tym miejscu, w jakim go postawiłaś. Sprawdź również, czy w modelu z przekładaną rączką hamulce znajdują się po obu stronach.