Dom ze spiżarnią kojarzy się najczęściej z dawnymi czasami, gdy kuchnie były prowadzone przez nasze babcie – gospodynie domowe, których przy dzisiejszym trybie życia trudno szukać. Chleb wypiekany na piecu z domowej mąki, placki pieczone na fajerkach kaflowego pieca lub domowej roboty kompot z jabłek z własnego sadu – wszystko to wydaje się być pieśnią przeszłości.
Nie da się jednak ukryć, że coraz więcej osób pragnie powrotu do dawnych tradycji. Coraz chętniej interesujemy się zdrowym, organicznym pożywieniem o sprawdzonym, lokalnym pochodzeniu. Trend powrotu do ekologicznej przeszłości uwidacznia się coraz bardziej w wyglądzie naszych domów i kuchni.
W projektach nowoczesnych budynków mieszkalnych coraz częściej znajdziemy spiżarnie, piece kaflowe i paleniska. Największą bolączką osób prowadzących tradycyjną kuchnię, w której dużo się gotuje jest kwestia uporządkowania wszystkich szpargałów: przypraw, pudełek, naczyń, zapasów jedzenia… Poniżej podpowiadamy, jak pomóc sobie w urządzaniu funkcjonalnego miejsca do gotowania.
Organizując przestrzeń, należy przede wszystkim kierować się zasadą, że wszystko, co najważniejsze i pozostające w codziennym użyciu powinno znajdować się pod ręką. Dlatego zawieszenie garnków nad paleniskiem lub nad wyspą jest nie tylko miłym wybiegiem estetycznym, ale przede wszystkim: sprytnym wybiegiem sprzyjającym ekonomizacji przestrzeni. Niezwykle przydatne będzie też oddzielne małe pomieszczenie do przechowywania zapasów żywności. Dawniej takie funkcje spełniały spiżarnie. Dziś również nic nie stoi na przeszkodzie, aby uwzględnić w projekcie domu obecność niewielkiej zamkniętej spiżarni w okolicach kuchni.
W obecnych czasach, gdy mamy szerokie możliwości aranżacyjne, możliwe jest urządzenie spiżarni w taki sposób, aby zgrabnie łączyła się stylem z kuchnią i była jakby jej przedłużeniem. Warto jednak pamiętać, że spiżarnia ma spełniać głównie funkcje praktyczne. Dlatego meble, w które ją wyposażamy, powinny być trwałe, odporne na działanie wilgoci i niewzruszone na przeciążenia. Szafki z ozdobnymi frontami zostawmy w kuchni, a w spiżarni zainstalujmy specjalnie wzmocnione półki lub mocne regały o prostej konstrukcji. Sklepy, w tym głownie internetowe, zostawiają ogromne pole manewru w kwestii dopasowania takiej zabudowy do naszych indywidualnych potrzeb.
Najchętniej wybieranymi są regały drewniane, o stelażowej konstrukcji. Są wytrzymałe, a przy tym prezentują się dobrze nawet gdy spiżarnia pozostaje otwarta na przestrzeń domową. Mimo że drewno posiada swój naturalny urok i pasuje do większości wnętrz, to jednak istnieją takie aranżacje, w których lepiej odnajdą się regały metalowe. Zwykle mają ciekawy design i wprowadzają nieco oryginalności do wnętrz. Trzeba jednak pamiętać, że metal, z którego wykonana jest konstrukcja regału powinien charakteryzować się odpowiednią trwałością. Regały metalowe bardzo różnią się między sobą stopniem odporności na przeciążenia. Wszystko zależy od grubości filarów oraz od jakości samego surowca. Ciekawym zamiennikiem dla drewna i metalu jest też plastik. Regały wykonane z plastiku dobrze sprawdzą się nie tylko we wnętrzach nowoczesnych, ale także w tych urządzonych w tradycyjnym stylu. Mimo że nie są tak trwałe jak metalowe i drewniane, to jednak są chętnie wybierane przez posiadaczy domów o nietypowym designie. Kupując regał, półki lub haki należy zawsze brać pod uwagę informacje, jakie wystosował producent odnośnie siły maksymalnego udźwigu.
Regały metalowe do spiżarni
Przed zakupem mebli kuchennych należy dokładnie wymierzyć przestrzeń. Jedną z rzeczy, o których często zapominamy, to dopasowanie wysokości, na jakiej będzie znajdował się blat kuchenny, do wzrostu osób, które będą go używały. Jeśli nasz wzrost jest nieprzeciętnie duży, koniecznie trzeba uwzględnić to przy zamawianiu mebli kuchennych i stołów roboczych. Często też ulegamy pokusie, aby niewielkie kuchnie i spiżarnie wyposażyć w regały o wysokości sięgającej sufitu. Decydując się na ten krok, powinniśmy zaopatrzyć się też w drabinkę. Dodatkowo, trzeba wówczas rozplanować przestrzeń w taki sposób, aby na samej górze znajdowały się lekkie i poręczne przedmioty, których nie potrzebujemy na co dzień.
Ważną kwestią w aranżowaniu przestrzeni kuchennej jest wygospodarowanie miejsca na napoje, wino, nalewki i słoiczki z przetworami. Zbawienne są specjalne stojaki na butelki. Niezależnie od tego, czy są wykonane z metalu, czy z drewna, zawsze wyglądają atrakcyjnie. Można ustawić je na blacie kuchennym lub jako wolnostojace regały w spiżarni, tudzież w kuchni. W wersji wolnostojącej należy zadbać o to, aby były stabilnie przykręcone do ściany. Większość mebli o stelażowej konstrukcji, lekkich, wolnostojących i wysokich sprzedawanych jest ze specjalnymi elementami służącymi do przymocowania ich do ściany. Nie należy tego lekceważyć.
Planując rozmieszczenie poszczególnych stref w naszej kuchni, należy kierować się kilkoma sprawdzonymi zasadami. Miejsce, w którym gotujemy, powinno być odseparowane od lodówki oraz od miejsca przechowywania zapasów. Nawet jeśli posiadamy wyciąg i sprawną wentylację, to jednak warto, aby kuchenka do gotowania znajdowała się możliwie najbliżej okna i w naturalnym ciągu wentylacyjnym. Niekorzystne jest umieszczanie jej w rogu pomieszczenia. Wokół kuchenki podobnie jak wokół zlewozmywaka, powinniśmy mieć co najmniej kilkanaście centymetrów przestrzeni na blacie roboczym. Jednocześnie warto zadbać o to, aby zlewozmywak nie był oddalony od kuchenki na odległość większą niż dwa kroki. Szafki z garnkami używanymi na co dzień powinny znajdować się stosunkowo blisko zlewozmywaka, a w następnej kolejności: kuchenki do gotowania. Regały z naczyniami używanymi rzadziej mogą znajdować się bliżej stołu jadalnego niż zlewozmywaka. Przestrzeń do przechowywania żywności powinna znajdować się w pobliżu lodówki.