Odkurzacz centralny – co to takiego?
Odkurzacz centralny to urządzenie pozwalające na prostotę odkurzania w domu, hotelu, garażu czy innym obiekcie. Bez wydalania zasysanego powietrza do wnętrza pomieszczenia i bez konieczności targania ciężkiego odkurzacza po schodach i między pokojami odkurzacz centralny zapewnia dokładne sprzątanie zakurzonych powierzchni. Podczas jego użytkowania nie dochodzi do wznoszenia się kurzu. Jego praca jest cicha i łatwiejsza ze względu na łatwe manewrowanie elastycznym wężem odkurzacza. To rozwiązanie idealne dla alergików, gdyż używając odkurzacza centralnego mamy pewność, ze żadne alergeny ani roztocza nie przedostały się przez filtr z powrotem do odkurzanego pomieszczenia. Ponadto takie rozwiązanie wymaga organizacji odpowiedniej instalacji w ścianach obiektu, która pozwoli na odprowadzanie nieczystości do jednostki centralnej, w której kurz gromadzi się w specjalnie założonych, jednorazowych workach. Odkurzacz centralny wydaje się być dobrym rozwiązaniem prognozującym lata funkcjonalności przy obniżonym maksymalnie wysiłku fizycznym. Niestety wadą jest głównie cena skorzystania z takiej opcji. Cena odkurzacza centralnego waha się w okolicach 3500 zł. Cena zależy od marki, przeznaczenia odkurzacza i docelowego zastosowania. Na cenę ma również wpływ skład zestawu instalacyjnego, rozmieszczenie i ilość gniazd oraz jakość i długość węży.
Z czego składa się odkurzacz centralny?
Odkurzacz centralny to instalacja składająca się z komponentów takich jak:
-
Jednostka centralna,
-
Zestaw do sprzątania takie jak: zestaw do sprzątania podstawowy czy garażowy. (Przykładowy zestaw zawiera wąż ssący, rurę dwuczęściową, szczotkę do tapicerki ze zdejmowanym włosiem, szczotkę okrągłą, szczotkę do podłóg gładkich z krótkim włosiem, wieszak na wąż ssący),
-
Akcesoria do sprzątania takie jak: szczotki do podług gładkich, drewnianych, ssawki obrotowe, szczotka okrągła, szczotka do grzejników, szczotka do odzieży, szczotka – mop,
-
Węże i pokrowce takie jak: węże ssące o różnych długościach i średnicach przepływu, przedłużenia do węża, pokrowce na węże, uchwyty do węża,
-
Materiały eksploatacyjne takie jak: filtry, worki jednorazowe, tłumiki, filtry hałasu, elastyczne elementy do podłączenia jednostki centralnej,
-
Gniazdo ssące.
Wady i zalety odkurzacza centralnego
Główną zaleta jest ochrona elewacji domu podczas procesu odkurzania. Możliwość stosowania dużych worków jednorazowych ogranicza kontakt z kurzem (alergenem) i zapobiega przedostawaniu się nawet najdrobniejszego kurzu na silnik i elewację.
Inne zalety odkurzacza centralnego to:
-
Cisza podczas sprzątania, gdyż jednostka centralna znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy i tym podobnych miejscach,
-
Odkurzając, posługujemy się tylko lekkim i wygodnym w trzymaniu wężem, który osiąga długość 7,5 lub 9 metrów, a uruchomienie odkurzacza następuje po włożeniu węża do gniazda ssącego lub wciśnięcie włącznika w rękojeści węża ssącego,
-
Zasysane powietrze wyrzucane jest na zewnątrz domu a nie do sprzątanego pomieszczenia, co zapobiega osadzaniu się kurzu na ścianach i meblach,
-
Możliwe zastosowanie przystawek w postaci ssawek cieczy zamiast tradycyjnej szczotki, co okaże się pomocne w praniu dywanów,
-
Centralny odkurzacz to dobre rozwiązanie dla alergików, gdyż nie przepuszcza alergenów ani toksycznych związków, które nie trafiają poprzez filtr prosto do odkurzanego pomieszczenia.
Do wad należą przede wszystkim:
-
Konieczność projektowania instalacji i jej rozmieszczenia a także planowanie systemu odkurzania w całym obiekcie, inaczej niż w przypadku odkurzacza klasycznego
-
Drogi koszt odkurzacza centralnego i całej instalacji,
-
Wysoki koszt eksploatacji związany z kupowaniem nowych wymiennych worków jednorazowych i filtrów,
-
Nieestetyczne zwoje węży zaplatane na wieszakach do odkurzacza znajdujące się w pomieszczeniach, gdzie istnieją gniazda.
Wysoki koszt rozwiązania jakim jest odkurzacz centralny determinowany jest głównie przez cenę brutto a także doliczaną dystrybutorowi kwotę zależną od ilości gniazd i wymaganej sprawności urządzenia. Ponadto należy wziąć pod uwagę koszt gniazd, rur i innych niezbędnych przy instalacji elementów. Użytkownicy rozwiązań centralnych borykają się z problemem przytkanych rur, których nie sposób przeczyścić. Ponadto narzekają na niedziałające gniazda w niektórych pomieszczeniach a także na serwis, który często nie chce wymienić zepsutych zatrzasków na gniazdach naściennych, które psuły się dość szybko, bo już po kilku miesiącach użytkowania. Wymiana filtrów i worków również stanowi podstawę do zastanawiania się nad decyzją dotyczącą instalacji odkurzacza centralnego.
Błędy podczas instalacji odkurzacza centralnego
Przy wyborze jednostki centralnej warto zastanowić się nad wyborem firmy, która zajmie się jej instalacją. Ze względu na pojawiające się problemy z funkcjonowaniem i użytkowaniem sprzętu pojawiają się pytania związane z powodem pojawiających się problemów. Najczęściej dotyczą one błędów w instalacji.
-
Przede wszystkim, aby zapobiec zapychaniu się rur należy unikać montowania gniazd o średnicy większej niż średnica rur odprowadzających. Wówczas zwiększające się ciśnienie przepływu nie spowoduje zatorów odkurzanej treści w rurach odprowadzających kurz.
-
Ponadto należy dokładnie sfazować lub stępić końce rur odprowadzających, aby uniknąć plastikowych zadziorek, na których mogłyby zaczepiać się włosy lub inne elementy.
-
Kolejnym błędem jest chowanie instalacji odkurzacza w ścianie przy jednostce centralnej. Zmniejsza to estetykę wykonania instalacji oraz zwiększa opory powietrza, co zmniejsza efektywność odkurzania. Aby tego uniknąć należy poprowadzić rury ssące równolegle do ścian tak, aby znalazły się one z lewej strony jednostki, a rury wyrzutu po przeciwnej stronie.
-
Nie warto umieszczać jednostki centralnej w środku domu, gdyż wówczas odległość wyrzutu od odkurzacza będzie wyższa niż 8 m.
-
Zbyt krótkie odległości między łukami spowalniają przepływ powietrza.
-
Nie należy stosować trójnika o kącie 90 stopni, gdyż wtedy obie rury schodzą się do jednej pod kątem prostym, co powoduje zsypywanie się zassanych elementów do niższych segmentów instalacji.
-
Nie wolno montować szufelki ssącej obok kominka, gdyż mogą dostać się tam niepożądane elementy – nie tylko piach z drewna ale też drzazgi, które z pewnością zatorują drogę kurzowi i będą stanowiły zaczep dla włosów itp.
-
Niedokładne rozplanowanie gniazd ściennych może być powodem niepotrzebnego wzrostu kosztów instalacji a także jednostki centralnej, która dopasowywana jest pod kątem ilości tychże gniazd.
-
Nie zaleca się umieszczania gniazd ssących w pokojach, a raczej w korytarzach, czyli ciągach komunikacyjnych. Zapobiegnie to problemom związanym z przestawianiem mebli podczas sprzątania.
-
Błędem jest również brak kontroli samej instalacji przed montażem. Warto sprawdzić jej szczelność i wytrzymałość.
Opracowanie – odkurzacze centralne TQD