Poddasze jak z filmu, czyli bębniący o dach i szyby deszcz oraz romantyczne, przytulne wnętrze strychu. Delikatne oświetlenie, cisza i dobra książka… To marzenie wielu osób. Niełatwo jednak zaaranżować poddasze tak, aby było piękne i funkcjonalne jednocześnie.
Nie jest to jednak niemożliwe, dlatego zapraszamy do przeczytania tego artykułu – może zainspiruje Cię do remontu poddasza we własnym domu!
Skosy – wróg czy przyjaciel?
Ostatnio pojawił się ciekawy wpis na blogu PORTA, dotyczący urządzania poddasza. Ta lektura z pewnością umożliwi Ci mądre i praktyczne przeobrażenie poddasza zarówno w gabinet, sypialnię, pokój dzienny czy jakiekolwiek inne pomieszczenie użytkowe.
Aranżację poddasza najbardziej utrudniają liczne skosy oraz wnęki. Nie ma co się oszukiwać, zabierają sporo miejsca i ciężko wykorzystać je w praktyczny sposób. Dobór mebli, sprzętów, a nawet kolorów staje się bardzo trudny, ponieważ większość miejsca jest już zagospodarowana – właśnie przez nieszczęsne skosy.
Na co przede wszystkim warto postawić w tym przypadku? Na oświetlenie.
Przestrzeń pod skosami jest zwykle dość ciemna, dlatego poza głównym oświetleniem zaplanuj także to boczne. Na poddaszu świetnie sprawdzą się halogeny lub światła LED. W ciągu dnia liczne okna doświetlą naturalnie całe wnętrze i sprawią, że będzie wydawało się ono optycznie większe. O taki efekt trudniej wieczorem, warto zatem pomyśleć o wielu punktach świetlnych.
Na poddaszu dobrze sprawdzi się też jasna kolorystyka farb, mebli i dodatków, dzięki czemu całe wnętrze wyda się bardziej przestronne.
Jakie meble wybrać na poddasze?
W zależności od tego, jakie planujemy stworzyć pomieszczenie na poddaszu, powinno się odpowiednio do tego dobrać meble. Najlepiej sprawdzą się te wielofunkcyjne i mimo wszystko proste.
Jeśli planujesz sypialnię lub pokój dzienny, pod skosami możesz postawić niskie łóżko lub kanapę. Warto wybrać takie, które posiadają dodatkowe szuflady lub schowki – zaoszczędzi to sporo miejsca i unikniesz efektu zagracenia poddasza. Warto również zainwestować w schowki oraz półki na miarę, które idealnie będą pasowały do zawieszenia na lub pod skosami. Porządek w takich wnętrzach jest bardzo ważny.
Pamiętaj też o tym, że z miejsca, w którym stoi łóżko lub sofa, musi się wygodnie wstawać. W końcu Twoim marzeniem z pewnością nie są codzienne guzy po uderzeniu w sufit. Zakłada się, że poddasze wygodne w użytkowaniu to takie, które nie ma mniej niż 220 centymetrów wysokości, dlatego warto obliczyć to i zaplanować jego aranżację jeszcze przed pierwszymi próbami wcielenia Twoich wizji.
Dobór drzwi na poddasze również jest dość istotny. Jeśli Twoje poddasze jest zaciemnione, warto postawić na drzwi przeszklone lub częściowo przeszklone – w zależności od rodzaju pomieszczenia, jakie planujesz zaaranżować. To naturalnie doświetli wnętrze, podobnie jak w przypadku okien.
Do sypialni lepiej sprawdzą się klasyczne drzwi uchylne z możliwością montażu zamka. Przejrzyj ciekawe propozycje drzwi wewnętrznych PORTA. Ciemne i ciężkie drzwi pasują do niewielu pomieszczeń i domów, dlatego warto postawić na te bardziej stonowane i praktyczne w użytkowaniu.
Wyznając jedną, bardzo prostą zasadę, jesteś w stanie urządzić przepiękne wnętrze, które będzie jednocześnie funkcjonalne. Mianowicie: nadmiar sprzętów i mebli zawsze pomniejsza optycznie wnętrze. Ogranicz się do niezbędnego minimum, a zobaczysz, że efekt będzie jeszcze lepszy niż przy Twoich pierwotnych założeniach!