artykuł sponsorowany
Nie trzeba być specjalistą z zakresu materiałów budowlanych, by ocenić, które z pokryć dachowych – w krótkotrwałym odstępie czasu – jest najtańsze a które najdroższe. I choć folia dachowa z materiału EPDM zdecydowanie plasuje się w tej drugiej grupie rozwiązań, to w dłuższym okresie czasu jest to technologia zdecydowanie najtańsza.
Tanio, czy drogo za EPDM? O wszystkim decyduje czas…
Cennik EPDM (https://www.systemydachowe.com/pl/dachy-plaskie/2019/cennik-epdm-firestone-stosunek-jakosci-do-ceny) faktycznie nie wygląda zbyt korzystnie z finansowego punktu widzenia. Koszty mnożą się zwłaszcza w przypadku dachów wielkopowierzchniowych, bądź złożonych, łamanych konstrukcji. Jednak w rzeczywistości o opłacalności EPDM decyduje czas. Dlaczego? Ponieważ w momencie gdy inne tworzywa już dawno ulegają uszkodzeniu, membrana dachowa nadal zachowuje swoje właściwości. Ciekawostką jest fakt, że coraz więcej osób decyduje się na wyłożenie dachu swego domu folią EPDM. Ze względu na prosty montaż, można ją stosować również w istniejących konstrukcjach dachowych, których koszty eksploatacji są relatywnie wysokie.
Wideo z realizacji EPDM przez firmę ADACH z Warszawy.
Opłacalność i jakość membrany dachowej
O opłacalności EPDM-u decyduje przede wszystkim jej odporność na warunki zewnętrzne a zwłaszcza na promieniowanie UV. Już po kilku latach od założenia większości powłok dachowych, pojawia się konieczność ich mniej, lub bardziej kosztownej restauracji. Najczęstszym problemem są pęknięcia, które wymagają wymiany całych powłok, co w przeliczeniu na metr kwadratowy podwaja „niskie” koszty materiału. W przeciwieństwie do tych rozwiązań, folia EPDM wciąż zachowuje swoją elastyczność i pierwotną strukturę, zapewniając maksymalną ochronę dachu przed działaniem wilgoci.
Montaż, czyli oszczędności
Trwałość membrany dachowej nie jest jedynym czynnikiem przemawiającym za jej opłacalnością. Charakteryzuje się ona również bardzo niskimi kosztami montażu, polegającego na klejeniu, zgrzewaniu, bądź wulkanizacji wybranych płatów produktu. Oszczędności te widać zwłaszcza na przykładzie montażu tak zwanych dachów zielonych, w przypadku których wymaga się zastosowania powłok, chroniących wnętrze struktury dachu przed działaniem zieleni i korzeni. Nawiasem mówiąc, membranę EPDM można również wykorzystać do wyłożenia dna basenów i oczek wodnych.
Podsumowując, membrana dachowa EPDM jest – w rozliczeniu długoterminowym – jedną z najtańszych metod zabezpieczenia dachu przed niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi. Wpływ na to ma przede wszystkim jej trwałość, ale też prosty i tani sposób montażu. Istotnym atutem jest też stosunkowo krótki czas zwrotu inwestycji, ograniczający się maksymalnie do kilkunastu lat.