Fot. Stihl

Nowe modele akumulatorowych nożyc do żywopłotów są lekkie, poręczne i wystarczająco wydajne, by używać ich do pielęgnacji przydomowego żywopłotu, Praca takim narzędziem, jeśli tylko nie trwa przesadnie długo, może sprawić dużą frajdę.

Marian Kozłowski

akumulatorowe nożyce do żywopłotu

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu są lekkie i wyjątkowo poręczne. Fot. Husqvarna

Zalety

Akumulatorowe nożyce do żywopłotów

to rozwiązanie optymalne w małym przydomowym ogródku na gęsto zabudowanym osiedlu, gdzie równie nieuzasadnione jest uprzykrzanie życia sąsiadom hałasem nożyc spalinowych, jak i niszczenie własnych upraw włóczonym po nich kablem elektrycznym. Z uwagi na szeroką gamę dostępnych modeli nożyce akumulatorowe można znaleźć również w wersji łatwej do przechowywania, zwłaszcza w warunkach blokowych. Pracują one na tyle cicho, aby nie uchodzić za źródło uporczywego hałasu w sobotnie popołudnie. Są wystarczające do przycinania żywopłotów na stosunkowo niedużej powierzchni. Z uwagi na wyposażenie w akumulator mogą być nieco ciężkie, ale jednocześnie podczas pracy nie pojawia się ograniczenie w formie zbyt krótkiego kabla zasilającego.

Wady

Nożyce akumulatorowe z reguły wciąż jeszcze nie są równorzędnym zamiennikiem swych sieciowych i spalinowych odpowiedników, ponieważ z powodu małej mocy swych silników i niskiej pojemności akumulatorów najczęściej nie radzą sobie wystarczająco dobrze z większymi strzyżonymi powierzchniami.

Kryteria wyboru

Miłośnicy żywopłotów zainteresowani zakupem nożyc akumulatorowych dla uzyskania zadowalającej wydajności i komfortu pracy powinni wybierać spośród dostępnych modeli te o jak największej mocy silników i pojemności akumulatorów. Obecnie urządzenia najbardziej wydajne osiągają przy napięciu zasilania 36 V z akumulatorów o pojemności 2 Ah moc nie przekraczającą 100 W. Modele z akumulatorami o niższych napięciach i pojemnościach są odpowiednio słabsze.

akumulatorowe nożyce do żywopłotu

Najbardziej wydajne, porównywalne do modeli zasilanych z sieci, są modele wyposażone w akumulator o napięciu 36 V, np. Stihl HSA 65. Fot. Stihl

Rodzaj zastosowanego akumulatora na wartość tych parametrów nie wpływa, lecz może decydować o zmniejszeniu masy własnej całego narzędzia, co czyni jego użytkowanie wygodniejszym.

akumulatorowe nożyce do żywopłotu

Długa listwa tnąca przydaje się tylko przy cięciu wysokich żywopłotów. Fot. Ryobi

Czas pracy po pełnym naładowaniu akumulatora jest dla wszystkich modeli nożyc niemal identyczny i wynosi przeciętnie ok. 50 minut, ale ich wydajność nie musi być podobna, gdyż zależy zawsze od mocy silnika, której producenci przeważnie nie podają. Łatwo ją jednak obliczyć samodzielnie z prostej proporcji: np. urządzenie z akumulatorem 36-woltowym może w tym samym czasie wykonać pracę (w jej fizycznym rozumieniu) dziesięciokrotnie większą niż przy zasilaniu napięciem 3,6 V.

Długość listew tnących i rozstaw ich zębów, ani częstotliwość ruchów posuwisto-zwrotnych nie mają bezpośredniego związku z mocą zastosowanego napędu. Równie często zdarzają się modele o mocnych silnikach i krótkich listwach tnących, jak i odwrotnie. Wybór należy więc uzależnić w tym względzie od rozmiarów i kształtów posiadanego żywopłotu. Przy formowaniu kształtów walcowych, stożkowych lub kulistych długie listwy tnące pracują tylko swym niewielkim fragmentem, zatem optymalne są tutaj modele jak najlżejsze, z krótkimi ostrzami, sprawa ich teoretycznej wydajności staje się drugorzędna.

Zasady użytkowania

W praktyce wydajność strzyżenia zależy także od jakości naostrzenia noży tnących, grubości i twardości przycinanych pędów, a w znacznym stopniu także od szybkości przemieszczania narzędzia, czyli wprawy operatora. Zbyt szybkiego posuwu nie można wymusić, ponieważ przeciwdziałają temu rozmaite systemy antyprzeciążeniowe instalowane w zdecydowanej większości dostępnych na rynku nożyc akumulatorowych. Słabsze urządzenia trzeba więc przesuwać wolniej, lecz częstym błędem jest też posuw zbyt wolny, powodujący utratę części energii wyłącznie na jałowy ruch mechanizmów.

Chociaż akumulatorowe nożyce do krzewów są we wszystkich swych odmianach sprzętem wybitnie hobbystycznym, nie należy lekceważyć zagrożeń związanych z ich użytkowaniem. Obnażone listwy tnące, wyposażone obustronnie w ostre zęby, są niebezpieczne nawet w bezruchu, a więc tym bardziej przy oscylacjach z częstotliwością ponad 1000 cykli na minutę.

Z ograniczonym też zaufaniem trzeba podchodzić do ewentualnej funkcji przecinania grubszych gałęzi, gdyż praktyczne efekty jej użycia bywają nieprzewidywalne, a przeważnie są niezadowalające.

Przegląd rynku:

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu