Tylko nieprzepuszczająca wody instalacja może być dopuszczona do użytku, wobec tego w celu sprawdzenia jej szczelności przeprowadza się specjalne próby, na podstawie których określa się, czy jest ona gotowa do eksploatowania.
Badanie, polegające na wykrywaniu nieszczelności instalacji wodnej, przeprowadza się za pomocą wody, ale w przypadku odbiorów częściowych można również zrealizować je z wykorzystaniem sprężonego powietrza. Czynność ta przeprowadzana jest przed zaizolowaniem i pomalowaniem przewodów, po zakryciu wszystkich otworów oraz bruzd.
Przygotowanie do próby szczelności instalacji wodnej
- Instalacja powinna być przepłukana wodą – czynność tę można wykonać tylko wtedy, gdy panuje dodatnia temperatura na zewnątrz, a budynek nie jest przemarznięty.
- Do instalacji nie mogą być podłączone żadne urządzenia, których celem jest ochrona przed przekroczeniem dopuszczalnego ciśnienia.
- Gdy instalacja będzie napełniona, należy dokładnie zbadać wszystkie połączenia i zaślepienia; przy zaworach nie może również dochodzić do roszenia.
- Badanie można rozpocząć po dobie od napełnienia instalacji wodą, a także po przeprowadzeniu jej odpowietrzenia.
Do przeprowadzenia badania z wykorzystaniem zimnej wody wykorzystuje się pompę ze zbiornikiem wody, która wyposażona jest w manometr oraz zawory. Sprawdzenie szczelności odbywa się poprzez podniesienie ciśnienia do wysokości próby. Badanie to przeprowadza się przy tym nieco inaczej w przypadku instalacji z przewodami z rur metalowych oraz z tworzywa sztucznego. Gdy próba da niekorzystny wynik, wówczas należy poszukać i usunąć przyczynę nieszczelności.
Jeżeli chcesz zlecić sprawdzanie szczelności instalacji wodnej, skontaktuj się ze specjalistami w tej dziedzinie, którzy będą mogli wykonać ją dokładnie i skutecznie. Po przeprowadzeniu prób wykonawca powinien sporządzić protokół, w którym poda informacje dotyczące ciśnienia prób, fragmentu instalacji poddanej badaniu, a także wynik próby szczelności instalacji wodnej.