Czym zajmują się architekci wnętrz? Jaki zakres usług oferuje biuro projektowe i czym się kierować przy wyborze, aby zyskać pewność, że współpraca będzie satysfakcjonująca? Czy korzystanie z ich pomocy to luksusowa usługa, czy wręcz przeciwnie, sposób na uniknięcie nadwyrężenia budżetu i zakończenie remontu w zaplanowanym czasie?
W przypadku architektów wnętrz ważne jest zarówno wykształcenie jak i doświadczenie. Przeczesując internet w poszukiwaniu właściwej pracowni zwróćcie uwagę na zrealizowane projekty, przy czym nie dyskwalifikujcie młodych biur, których spojrzenie na temat projektowania domów może być niezwykle świeże. Pamiętajcie o niezawodnej poczcie pantoflowej, zasięgnijcie rady znajomych czy rodziny, z pewnością ktoś z waszego najbliższego otoczenia będzie mógł polecić biuro, z którego pomocy korzystał.
Jakie usługi oferują architekci wnętrz? Opowiadając o swojej pracy, architekci pracowni Projekt MIMO żartują, że jeśli trzeba burzyć, to burzą, jeśli trzeba dobudować – dobudują. To oczywiście prawda, ale ich praca dotyczy znacznie starszej działalności. W jej zakres wchodzą konsultacje jeszcze przed zakupem mieszkania, tworzenie dokumentacji dotyczącej zmian lokatorskich, wykonywanie wizualizacji projektów, kosztorysy, projektowanie mieszkań i domów od stanu surowego, aż po wykończenie pod klucz, aranżacja pojedynczych wnętrz, doradztwo w wyborze wykonawcy oraz nadzór nad jego pracą. Jednym słowem architekci wnętrz udźwigną na swoich barkach cały ciężar związany z projektem.
Jak wybrać solidnego architekta wnętrz
Jak rozpoznać, że trafiłeś w dobre ręce? To bardzo istotne, żebyś miał zaufanie do architekta, któremu powierzasz tak niezwykle ważną rzecz jak zaprojektowanie domu. Jeśli wasze pierwsze spotkanie rozpocznie szereg pytań i solidna analiza twoich potrzeb, możesz mieć pewność, że architekt nie będzie powielał schematu i potraktuje cię wyjątkowo. Kolejnym etapem powinno być przedstawienie ci kilku koncepcji, na podstawie których będziecie mogli razem opracować najlepsze rozwiązanie zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym. Do wybranej koncepcji otrzymasz projekty wykonawcze wraz z kosztorysem i harmonogramem prac. Zwykle potem następuje część bardzo przyjemna, ale czasochłonna, jeśli nie masz wiedzy i doświadczenia lub po prostu nie czujesz się na siłach w wyborze detali. Pomoc architekta w selekcji materiałów wykończeniowych pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i zmieścić się w budżecie przy jednoczesnej dbałości o ich jakość. Na tym etapie zdecydujecie o kolorach ścian, rodzaju podłogi i meblach. Jeśli udało się wam osiągnąć konsensus zostaje już tylko wybór wykonawcy i nadzór nad przebiegiem prac, co również może pozostać po stronie pracowni projektowej.
Architekci wnętrz powinni odznaczać się pasją a zlecenia traktować jak wyzwania. Jeśli czujesz, że trafiłeś właśnie do takiej pracowni – jesteś w domu!