Byliny są to rośliny, które co roku odrastają od nowa. W jednym miejscu mogą rosnąć kilkanaście lat. Dlatego taką dużą popularnością cieszą się te gatunki, które wymagają najmniej zabiegów pielęgnacyjnych. Jedną z propozycji jest możliwość zimowania rośliny w gruncie. Dzięki temu można przy pomocy bylin zrobić aranżacje ogrodu, który będzie wyglądał bardzo efektownie przy minimum opieki.

Warto do swojego ogrodu wybrać takie rośliny rabatowe, które dobrze znoszą mroźne, polskie zimy. Nie każdy gatunek mrozoodporny tak samo reaguje na ujemne temperatury. Niektóre rośliny wymagają okrywania przy konkretnym progu temperaturowym, zaś inne są w stanie przetrwać bez dodatkowej opieki nawet bardzo silne mrozy. Wybierając bylinę do swojego ogrodu, oceń, która z tych opcji jest dla Ciebie wygodniejsza. Sprawdź też, jakie lokalne temperatury ujemne notuje się w Twoim regionie – mogą one znacznie się różnić na terenie całej Polski.

Wysokie byliny zimujące w gruncie

Jeżówki to bardzo popularne kwiaty które pojawiają się praktycznie przez całe lato do jesieni. Cieszą oczy przepięknymi kwiatami. W barwach od biało żółtej po różową czy brązowo-czerwoną. Wiele odmian różni się od siebie nie tylko kolorami ale też wysokością. Drugim gatunkiem osiągającym powyżej 0,5 m wysokości to przepiękne Liliowce. O kwiatach w wielu kolorach od żółtej po różową, białą i czerwoną. Trochę zapomniane ale jakże piękne kwiaty mają Floksy wiechowate, które potrafią osiągnąć do 1 m wysokości w sprzyjających warunkach. Są to gatunki, które najpiękniej kwitną posadzone w pełnym słońcu w glebie przepuszczalnej i żyznej.

Jest jeszcze Języczka Przewalskiego z pięknymi długimi językami żółtych kwiatów. Irysy to także piękne propozycje na wysokie rabaty, które nie tylko wyglądają efektownie ale też posiadają przepiękne barwy, które na pewno przyciągną uwagę. Tawułka Andersa przepiękne kolorowe wiechy osiąga wysokość do 1 m. O pięknych niebieskich kwiatach mamy Wielosił błękitny, który rośnie do wysokości około 80 cm. Ma przepiękne kielichowate kwiaty zebrane w kwiatostany, chętnie używane do świeżych kompozycji kwiatowych. Są to gatunki tolerujące półcień polecane na glebę wilgotną.

Niskie byliny zimujące w gruncie

Lawenda jest to zimozielona krzewinka osiągająca do 50 cm wysokości. Pięknie zakwita na fioletowo wybarwionymi kwiatami końcem lipca. Najlepiej rośnie w glebie z dużą zawartością wapnia. Wrzosy to kolejny gatunek na idealne nasadzenie jeśli chodzi o niskie byliny. Kwitnie jesienią na różne odcienie czerwonego, biały czy żółty. Nadaje się na suche i słoneczne stanowiska, zdecydowanie nie toleruje gleb podmokłych.

Żurawki to kolejna propozycja na byliny niskie zimujące w gruncie. Mamy tu odmiany o liściach czerwonych np. Fire Alarm czy marmurkowo zielonych odmiany Hercules. Są to rośliny polecane do nasadzenia w monokulturze oraz z innymi gatunkami. Barwinek to płożący się krzew, który potrafi zagarnąć dla siebie duży połać terenu. Kwitnie wiosną ładnymi dzwonkowatymi kwiatkami w kolorze niebieskim, białym bądź różowym. Te gatunki polecane są w cieniste miejsca ogrodu z glebą przepuszczalną ale w miarę wilgotną. Idealnie nadają się do nasadzenia pod drzewami czy murami.

Proponowane powyżej byliny zimujące w gruncie zostały dobrane także pod kątem przydatności na różnego rodzaju stanowiska. Zaletą tych roślin jest to, że nie posadzone w optymalnych dla siebie miejscach wymagają od właścicieli ogrodów minimum zabiegów pielęgnacyjnych. Przy tym charakteryzują się dużymi walorami ozdobnymi.

Źródła: