Ponad 70% Polaków odczuwa dyskomfort fizyczny w pracy lub w szkole. Najczęściej dokuczają im bóle pleców, barków oraz problemy ze wzrokiem. Znaczny wpływ na to ma organizacja i wyposażenie miejsc pracy i nauki.

Według badań przeprowadzonych na początku czerwca na zlecenie ROL Ergo®, światowego lidera w rozwijaniu i promowaniu innowacyjnych podstaw biurek z regulowaną wysokością (linia ERGO Drive©), ponad 70 % Polaków odczuwa dyskomfort fizyczny w miejscu pracy lub w szkole, a ponad połowa skarży się na bóle. Na pytanie: „Jaki rodzaj dyskomfortu fizycznego odczuwasz w pracy lub szkole, co najmniej raz w tygodniu lub częściej?” zdecydowana większość badanych wskazała na ból pleców – 43%, bóle połączone (barki, kręgosłup, szyja)  – 35% oraz problemy ze wzrokiem – 31%. Na dalszych pozycjach znalazły się bóle szyi – 22% oraz rąk – 12%. Tylko 24 % ankietowanych deklaruje, że nie odczuwa w pracy żadnego dyskomfortu fizycznego.

Mamy świadomość, że ergonomiczne miejsce pracy, to klucz do komfortu fizycznego pracowników, a tym samym większej efektywności ich działania. Dlatego szukamy rozwiązań, które zmieniają biura w miejsca przyjazne i wygodne. Na całym świecie są one tak organizowane, by sprzyjały wydajności i kreatywności, ale przede wszystkim by dbały o zdrowie pracowników. W Polsce ta potrzeba już jest dostrzegana przez nowoczesne korporacje oraz przez architektów, prawników i menadżerów, czyli te osoby, które często muszą spędzać dużo czasu przy biurku. – wyjaśnia Darius Urlakis, Brand Manager produktów ERGO Drive© (podstawy biurek z funkcją regulacji wysokości), dostarczanych przez firmę ROL Ergo® promującą ideę przyjaznego miejsca pracy.

Bóle pleców w pracy_Mikomax_1Mężczyzn boli mniej

Z badań wynika, że ból częściej dokucza kobietom niż mężczyznom. Tylko 15% kobiet biorących udział w ankiecie twierdzi, że nie odczuwa w pracy dyskomfortu. Wśród mężczyzn to aż 33% ankietowanych. Prawie wszyscy respondenci (98%) przyznają, że konstrukcja i wyposażenie miejsca pracy ma wpływ na jakość ich pracy. Tymczasem z deklaracji badanych osób wynika, że ten element jest zupełnie zaniedbany przez pracodawców.

Najwięcej, bo co druga osoba pracująca w biurze ma do dyspozycji krzesło z regulowaną wysokością – 51%. 43% respondentów może również w pracy dostosowywać rodzaj oświetlenia do własnych potrzeb. Jednak już tylko 29 % badanych ma wpływ na temperaturę w pomieszczeniu w którym pracuje, a zaledwie 11% posiada biurko z regulowaną wysokością. Znaczna część osób deklaruje, że nie ma wpływu na żaden z wymienionych elementów wyposażenia miejsca pracy – aż 31%.Bóle_pleców_w_pracy_ROL Ergo_2

W badaniu zwrócono uwagę także na relację między wykształceniem pracownika i komfortem jego pracy. Okazało się, że najbardziej narażone na niekomfortowe warunki pracy są osoby z wykształceniem podstawowym. Wśród nich aż 52% deklaruje, że nie może dostosować mebli biurowych do własnych potrzeb. Dla porównania tylko 16% osób z wykształceniem wyższym ma ten problem. Respondenci wypowiadali się również na temat charakteru wykonywanej pracy. Z badań wynika, że pracownicy spędzają w pozycji siedzącej aż 70% czasu. Na spacer w trakcie pracy decyduje się 30% badanych – głównie kobiety. Taka sama ilość pań część pracy stara się wykonywać na stojąco. Panowie w większości wolą siedzieć.

Złe ułożenie ciała, niedostosowane meble biurowe – to wszystko prowadzi nie tylko do drobnych dolegliwości, ale też do poważnych schorzeń. Najbardziej narażeni na nie są pracownicy biurowi. Nasi północni sąsiedzi należą do pierwszych, którzy to zrozumieli, stąd też aż 70% biurek w Skandynawii jest regulowanych, co umożliwia zmianę pozycji z siedzącej na stojącą. Pozwala to na wykonywanie aktywności fizycznej, która zmniejsza ryzyko odczuwania bólów pleców, a także zwiększa produktywność pracowników oraz ich satysfakcję z pracy. – powiedział Darius Urlakis, ERGO Drive© Brand Manager.

Badanie przeprowadził Interaktywny Instytut Badań Rynkowych w dniach 10-12 czerwca 2014 roku na grupie 550 respondentów w wieku 18-50 lat. Ankieta miała na celu poznanie opinii pracowników biur na temat komfortu w miejscu pracy.