Urozmaicenie aranżacji przestrzeni miejskiej oraz ogrodu przy pomocy różnego rodzaju roślin, ozdobnych krzewów i drzewek to świetny pomysł, który możemy bez problemu zrealizować z wykorzystaniem donic. Donice miejskie i donice parkowe dają wiele możliwości i pozwalają w prosty sposób dopasować jakość gleby do konkretnego gatunku rośliny. Dzięki takim rozwiązaniom możemy stworzyć oazę zieleni nawet w nietypowych miejscach.

Dlaczego donice ogrodowe to dobre rozwiązanie?

Nowoczesne donice o ciekawym designie dostępne w wielu wzorach i kolorach pozwalają stworzyć niesamowitą dekorację niemal w każdym miejscu. Donice miejskie to unikatowy sposób na wyróżnienie zieleni, także w miejscach, gdzie nie można by było ich posadzić w inny sposób. Donice parkowe to ozdoby same w sobie. Z powodzeniem można je wykorzystywać do posadzenia niemal każdej rośliny. Dzięki pojemnym donicom dostosujemy rodzaj gleby do konkretnej rośliny i zazielenimy miejsca, które nie miałyby na to szans bez tego rozwiązania. Donice miejskie pozwalają szybko zmienić aranżację, dostosowując ją np. do sezonu. Z pewnością docenią to wszyscy spacerujący deptakiem czy chodnikiem.

Donice z terakoty, włókna szklanego i betonu

Do wyboru mamy cały wachlarz kolorów, wzorów oraz materiałów, z jakich wykonane są donice. Jeszcze do niedawna prym wiodły donice z terakoty, które dzięki swoim naturalnym barwom idealnie komponowały się z zielenią. Obecnie możemy znaleźć również modele wykonane z innych, nowoczesnych tworzyw, które są odporne na działanie czynników zewnętrznych i idealnie nadają się np. na donice parkowe. Donice wykorzystywane w architekturze parkowego i miejskiego krajobrazu muszą być mrozoodporne i wykonane z materiałów, które przez cały rok wytrzymają pomimo działania lodu czy deszczu. Jednym z popularniejszych obecnie materiałów wykorzystywanych w produkcji donic jest włókno szklane. Donice z tego materiału są lekkie i wytrzymałe, a co równie ważne dostępne w wielu kolorach i kształtach. Innym rozwiązaniem, po które często sięga się podczas ozdabiania przestrzeni miejskiej są donice z betonu. Są one wytrzymałe, solidne ale jednocześnie bardzo ciężkie.

Ciekawe aranżacje z donicami ze stali nierdzewnej

Donice ogrodowe wykonane ze stali nierdzewnej są wyjątkowo odporne, wytrzymałe i cechują się bardzo eleganckim wyglądem. Nadadzą wyjątkowego charakteru każdej przestrzeni i pozwolą urozmaicić ją w wyjątkowy sposób. Warto wiedzieć, że za te cechy trzeba jednak odpowiednio zapłacić, gdyż doniczki wykonane z tych materiałów nie należą do tanich. Do wyboru mamy przede wszystkim donice w geometrycznych i prostych kształtach. Możemy też zdecydować się na fakturę stali polerowaną lub szczotkowaną. Modele takie idealnie wpasują się w minimalistyczny krajobraz. Świetnie sprawdzą się również w dość surowych i modernistycznych aranżacjach. Kupując takie donice, należy pamiętać o izolacji korzeni roślin przed nadmierną temperaturą. W okresie letnim donice mają tendencje do nagrzewania się i aby chronić rośliny, niezbędny jest wewnętrzny wkład izolacyjny.