1. Fot. Scoobymoo, źródło i licencja pod artykułem

Drewno to trwały, higieniczny i estetyczny materiał. Niestety prócz wielu zalet, ma też kilka istotnych wad… Jedną z nich jest błyskawiczna absorpcja zapachów i kolorów. Co więcej, przykre wonie (np. czosnku, cebuli, detergentu) oraz nieestetyczne przebarwienia (np. po burakach czy curry) pozostają w drewnie na zawsze. Podpowiadamy, jak skutecznie czyścić i właściwie konserwować drewniane przyrządy kuchenne.

Magdalena Prokop-Duchnowska

Drewniane-przyrządy-w-kuchni_krojenie-na-desce_Fot.-Highways-Agency-photo-on-flickr.jpg

2. Fot. HighwaysAgency, źródło i licencja pod artykułem

Ponieważ drewniane przyrządy wykazują tendencję do pęcznienia, ciemnienia i pochłaniania ostrych chemikaliów, nie wolno czyścić ich w zmywarce. Jak zatem pielęgnować drewniane łyżki, młotki, chochle, łopatki czy deski do krojenia?

  1. Najpierw należy wyszorować je solą lub sodą oczyszczoną. Ziarnista faktura tych produktów doskonale upora się z powierzchownymi plamami i zaschniętymi resztkami jedzenia.
  1. Tak przygotowane przyrządy można przetrzeć gąbką z niewielką ilością łagodnego płynu do mycia naczyń. Jeśli chcemy zredukować ilość chemicznych detergentów do minimum, do czyszczenia łyżki lub deski zastosujmy ekologiczny roztwór octu i sody oczyszczonej. Oba produkty mają właściwości dezynfekujące.
  1. Po dokładnym opłukaniu drewna letnią wodą, nacieramy je sokiem z cytryny. Zabieg ten pomoże pozbyć się przykrych zapachów i nieestetycznych przebarwień.
  1. Dla wzmocnienia efektu, wilgotne przyrządy posypujemy obficie solą, po czym zostawimy na kilka godzin (najlepiej na całą noc). Sól bowiem nie tylko dezynfekuje i usuwa niepożądane zapachy, ale również rozjaśnia i wysusza drewno. Sól z przyrządów zmywamy lub strzepujemy.
  1. Jeśli łyżki i deski nie są pokryte warstwą lakieru, na koniec warto zakonserwować je smarując olejem lub oliwą z oliwek. Oleiste ciecze wsiąkają w drewno, chroniąc je przed szkodliwym działaniem wody i detergentów.

Uwaga! Wybierając przyrząd kuchenny zwróćmy uwagę na rodzaj drewna, z jakiego został wykonany. Im twardsze drewno, tym solidniej i bardziej komfortowo się z niego korzysta. Unikajmy więc łyżek i desek do krojenia wykonanych z miękkiej brzozy, sosny, topoli czy olchy. Znacznie dłużej posłużą nam przyrządy sporządzone z twardego dębu, buku, jesionu, hebanu, kokosu czy gwajaku.

 

Fotografie – źródła i licencje

1. Fot. Scoobymoo, źródło: https://www.flickr.com/photos/scoobymoo/9977846064/
licencja: CC BY-ND 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/)

2. Fot. HighwaysAgency,  źródło: https://www.flickr.com/photos/highwaysagency/6010923425/
licencja: CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)