Chcąc chronić swój samochód przed szkodliwym działaniem opadów atmosferycznych czy wahaniem temperatur, decydujemy się na wybudowanie garażu. Często stoimy przed wyborem, który z nich warto wybrać – blaszany, drewniany czy murowany?

Poniższy poradnik pomoże Ci podjąć decyzję. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące różnych rodzajów garaży. Jeśli nie masz pewności, która konstrukcja sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku, wystarczy, że przeczytasz plusy i minusy każdego rozwiązania. Zobacz, jak zbudować garaż szybko i jeszcze na tym zaoszczędzić!

Dla kogo garaże blaszane?

Decydując się na garaż blaszany, trzeba pamiętać o wylewce betonowej lub kostce brukowej. Blaszak potrzebuje odpowiedniego wypoziomowania nawierzchni. Wytrzymałość podłoża powinna odpowiadać zaleceniom producenta. Warto pod garażem blaszanym umieścić instalacje elektryczne, by znalazły się one wewnątrz budynku.

Garaż blaszany można postawić nawet w ciągu jednego dnia. Jest to tanie, szybkie i mało kłopotliwe rozwiązanie. Blacha jest wytrzymała, dlatego konstrukcja wytrzyma przez długi czas. Blaszak powstaje z trapezowej blachy, która jest odpowiednio ocynkowana i powleczona poliestrem, malowana farbą akrylową lub proszkowo.

blaszakKonstrukcja blaszaka


W takim projekcie garażu konstrukcję bazową stanowią skręcane wkrętami profile, a także kształtowniki, które formują dach, choć jest on przeważnie płaski. Blachę okryciową montuje się za pomocą nitów.

Garaż blaszany jest kotwiczony do podłoża za pomocą kołków rozporowych. Jeśli konstrukcja jest bardzo duża, należy użyć kątowników. Możliwe jest tynkowanie garażu z zewnątrz metodą natryskową, co jeszcze dodatkowo wzmocni konstrukcję i sprawi, że będzie ona się wyróżniała wyższą estetyką.

Podstawowe zalety

Największą zaletą jest cena. W standardowej wersji jednostanowiskowy garaż blaszany można kupić za ok. 3000 zł. Ocieplony i otynkowany to koszt ok. 7000 zł.

Plusem jest również możliwość dopasowania do otoczenia, poprzez zastosowanie odpowiedniego koloru blachy.

Blaszak sprawdzi się również wtedy, gdy potrzebujemy konstrukcji tymczasowej, która nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę.

Wysoka jakość

Co istotne, obecnie garaże blaszane wyróżniają się bardzo wysoką jakością. Nie ma już obaw o włamania. Co ciekawe, na rynku można dostać takie, które złożone są z blachy imitującej drewno.

Kiedy wybrać garaże drewniane?

Garaże drewniane przeważnie wykonywane są z iglastych gatunków drewna. Najbardziej odpowiednie będą sosna lub świerk. Drewno przeznaczone na tego rodzaju konstrukcję jest dodatkowo poddawane impregnacji zewnętrznej. Ma to wpływ nie tylko na solidność całej konstrukcji, ale także na jej ostateczny kolor. Dobrym wyborem jest również impregnacja od wewnątrz.

Drewniany szkielet daje różnorodne możliwości tworzenia konstrukcji. To dlatego, jeśli poszukujemy oryginalnych rozwiązań, garaże z drewna mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Możliwe jest zaprojektowanie naprawdę niebanalnej całości.

garaż drewniany

Najpopularniejsze rodzaje

Na rynku dostępne są gotowe drewniane garaże z dachem jednospadowym lub dwuspadowym. Wśród różnorodnych rodzajów garaży z drewna można znaleźć jednostanowiskowe lub dwustanowiskowe, wyposażone dodatkowo w pomieszczenie gospodarcze bądź drewutnię.

Jeśli mamy w planach dość nietypową konstrukcję, warto skorzystać z porad projektanta, który skutecznie dopasuje ją zarówno do konstrukcji budynku, jak i aranżacji znajdującego się przy domu ogrodu.

Zalety garaży drewnianych

Drewno jest naturalnym materiałem budulcowym, co jest ogromną zaletą. Istnieje możliwość zakupu gotowej konstrukcji, co znacznie skraca czas powstawania garażu.

Ponadto mamy możliwość wyboru rodzaju elewacji zewnętrznej, a także materiału pokryciowego dachu. Konieczne jest jednak zaimpregnowanie drewna i dbanie o późniejszą konserwację. Koszt garażu z drewna wynosi ok. 5000 zł.

Czy warto wybrać garaż murowany?

Garaże murowane są najdroższym rozwiązaniem, jednak jednocześnie wyróżniają się największą trwałością oraz odpornością na włamania. Koszt wybudowania jednostanowiskowego garażu wynosi około kilkunastu tysięcy złotych. Dwustanowiskowy, to wydatek rzędu ok. 30 tysięcy złotych.

Ostateczny koszt garażu murowanego zależy oczywiście także od wyboru pokrycia dachu, wewnętrznego wykończenia czy wyboru samej bramy garażowej. Przeważnie tego typu konstrukcja jest posadowiona na ławach fundamentowych, które są usytuowane poniżej strefy przemarzania. To dlatego konieczne jest uprzednie, fachowe przygotowanie terenu.

Jak wygląda projekt?

Przeważnie do budowy garaży murowanych wykorzystuje się bloczki betonowe, silikatowe, pustaki ceramiczne bądź keramzytobetonowe, pokryte przykładowo tynkiem mineralnym. Projekt garaży nie zakłada ogrzewania, dlatego do murowania trzeba wykorzystać materiały, które wyróżniają się najlepszymi możliwymi parametrami cieplnymi.

Co prawda ściany nie są narażone na duże naprężenia, jednak nie powinny być one zbyt cienkie. Mur musi być stabilny, aby się nie wypaczał i nie pękał. Dobrym wyborem jest nadproże o żelbetowym rdzeniu, które dodatkowo usztywni i zabezpieczy całą konstrukcję.

Jeśli chodzi o dach, można zdecydować się na kopertowy, dwuspadowy lub płaski. Niektóre osoby decydują się na dach o skomplikowanym kształcie, który będzie nawiązywał do architektury budynku, jednak wiąże się to z dodatkowym kosztem, który warto uwzględnić na etapie projektowania.

garaż murowany

Zalety garaży murowanych

Ogromną zaletą konstrukcji murowanych jest fakt, że są to najbardziej trwałe rozwiązania. Choć jednorazowo ponosimy duży koszt, jest to inwestycja na lata, dlatego warto ją rozważyć.

Użytkownik ma możliwość zaprojektowania konstrukcji w każdym calu. To dlatego garaż murowany może idealnie współgrać z architekturą budynku, tworząc z nim spójną całość.

Ponadto nie ma konieczności cyklicznej konserwacji, co ma miejsce w przypadku modeli drewnianych. Inwestor ma również możliwość wyboru materiału pokryciowego dachu.

Okna i drzwi w garażu

Na etapie wyboru garażu warto uwzględnić istotne elementy jakimi są okna i drzwi garażowe. W przypadku drewnianych i murowanych możemy zaplanować montaż okna najlepiej uchylnego w celu szybkiego przewietrzenia pomieszczenie ze spalin. To doskonałe rozwiązanie, które pozwala wpuścić do wnętrza dużo światła dziennego.

Drzwi również powinny być solidne, swobodnie się otwierać i spełniać funkcję ochronną przed wejściem osób trzecich. Wówczas wewnątrz możemy przechowywać różne materiały, narzędzia lub inne przedmioty gospodarstwa domowego. W blaszakach nie ma możliwości okien, drzwi zwykle wykonane są z tego samego materiału co cała konstrukcja.

Który będzie najbardziej odpowiedni?

Znając wady i zalety każdego rozwiązania, dużo łatwiej jest podjąć decyzję o tym, który garaż będzie najbardziej odpowiedni. Bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, pierwszym krokiem jest określenie wielkości garażu oraz budżetu, jaki możemy przeznaczyć na ten cel.

Jeżeli koszt nie ma znaczenia, warto wybrać najbardziej solidne rozwiązanie i dopasować je w każdym calu do swoich wymagań. W dzisiejszych czasach cena ma jednak bardzo duże znaczenie, dlatego warto wybrać garaże blaszane, które są najtańsze, a jednocześnie najprostsze w zastosowaniu. Jeśli o nie odpowiednio zadbamy, posłużą przez długi czas.

Jeżeli wybieramy budowę garażu metodą tradycyjną, będzie konieczne zatrudnienie geodety i projektanta, by przebrnąć przez wszelkie procedury administracyjne. Jeżeli wybieramy blaszak, którego powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych, nie ma konieczności przechodzenia przez procedury urzędowe. Blaszak może być w zasadzie postawiony z dnia na dzień.

To doskonała alternatywa dla osób, które chciałyby mieć garaż drewniany, jednak nie mają wystarczających środków. Konstrukcje z drewnopodobnej blachy wyglądają niemal identyczne jak te drewniane. Nity malowane są na kolor dopasowany do blachy, więc są niewidoczne.

Jak widać, istnieje kilka kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na odpowiedni dla siebie garaż. Najważniejsze z nich to trwałość, solidność wykonania i cena.