Artykuł sponsorowany

Montaż systemu klimatyzacji staje się coraz bardziej popularny w domach i mieszkaniach. Istnieje wiele powodów, dla których warto w nią zainwestować.

Klimatyzacja utrzymuje chłód, ale również zmniejsza ryzyko alergii i ataków astmy poprzez system oczyszczania powietrza. Ważne jest, aby odpowiednio dbać o klimatyzację – czyścić ją i przeprowadzać okresowy serwis. Pozwoli to na uniknięcie kosztów związanych z nagłymi awariami i usterkami, ale również znacząco wpłynie na jakość powietrza. Jak często należy serwisować klimatyzację? Czy warto robić to samemu? Jakie czynności lepiej przekazać doświadczonemu serwisantowi? Wyjaśniamy!

Jak często należy przeprowadzać serwis klimatyzacji?

Klimatyzacja jest ważną częścią wyposażenia wielu mieszkań i domów. W sezonie letnim znacznie wpływa na komfort życia. Z tego względu warto dbać o jej poprawne działanie. Aby wraz z nadejściem ciepłych dni nie zaskoczyła nas żadna usterka, należy przeprowadzać okresowy serwis klimatyzacji. O tym, jak często należy go wykonywać, decyduje wiele czynników między innymi: częstotliwość jej użytkowania i warunki. w jakich pracuje (stopień zanieczyszczenia powietrza). Serwis klimatyzacji powinien być wykonywany przynajmniej dwa razy w roku. Raz wiosną w celu przygotowania do sezonu letniego i drugi raz jesienią co pozwoli na dokładnie wyczyszczenie jej po kilku miesiącach użytkowania i zapobiega namnażaniu się bakterii. Pomoże to w utrzymaniu naszej klimatyzacji w dobrej kondycji przez długie lata. Jeśli przed długi okres nie był wykonywany serwis klimatyzacji cena za wykonanie takiej usługi może okazać się wyższa, niż w przypadku regularnego przeglądu. Taki przegląd będzie wymagać od serwisanta poświęcenia więcej czasu na dokładne wyczyszczenie urządzenia i naprawę nieprzewidzianych usterek.  Warto również dbać o klimatyzację ze względu na jej wpływ na nasze zdrowie. Na jej filtrach osiada wiele bakterii i grzybów, których nie powinniśmy wdychać.

Czy warto samodzielnie naprawić klimatyzację?

Serwis klimatyzacji to złożony proces, w którego skład wchodzi wiele elementów. Część z nich możesz przeprowadzić samodzielnie w domu jak np. odgrzybianie. Jeśli zdecydujesz się zrobić to sam, upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia i wiesz, co robisz. Jeśli nie jesteś pewien, czy podjęte przez Ciebie działania będą poprawnie wykonane, najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli skontaktujesz się ze specjalistą. Doświadczony serwisant bezpiecznie rozbierze Twoją klimatyzację, nie uszkadzając żadnego elementu i szybko znajdzie źródło problemu. Jeśli szukasz profesjonalnej usługi, skontaktuj się z doświadczoną firmą, która może pomóc w rozwiązaniu konkretnego problemu z klimatyzacją.

Co zrobić, gdy klimatyzacja się popsuje? Klimatyzacja może być dużym wydatkiem dla wielu gospodarstw domowych. Jednak ważne jest, aby w miesiącach letnich utrzymywać w domu chłód. Jeśli jesteś w sytuacji, w której musisz samodzielnie naprawić klimatyzację, jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem pracy. Pierwszą rzeczą do zrobienia, gdy klimatyzator nie działa, jest zlokalizowanie przyczyny usterki. Najczęściej wystarczy sprawdzenie filtrów i zweryfikowanie, czy wymagają one czyszczenia. Jeśli są zabrudzone lub zatkane brudem, spowoduje to, że urządzenie będzie pracowało ciężej niż to konieczne. Jeśli filtry są czyste, ale nadal nie działają prawidłowo, może to oznaczać problem z parownikiem lub jednym ze sterowników w systemie.

Jak czyścić klimatyzację?

Jeśli posiadasz klimatyzację, bardzo ważne jest regularne czyszczenie filtrów, aby zapewnić prawidłowy przepływ powietrza. Czysty system klimatyzacji to nie tylko jakość powietrza, ale także brak wycieków w układzie cyrkulacyjnym i dłuższa żywotność Twojej klimatyzacji. Dlatego warto regularnie o nią dbać.

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy Twoja klimatyzacja wymaga czyszczenia, jest przyjrzenie się filtrowi. Jeśli widzisz na nim kurz lub zaczyna się brudzić, powinieneś rozważyć wyczyszczenie systemu.

Możesz samodzielnie wyczyścić system, wykonując następujące kroki:

  • Wyłącz zasilanie jednostki AC.
  • Załóż rękawiczki.
  • Przesuń lub zabezpiecz meble z otoczenia.
  • Wyjmij wszystkie kratki, panele, filtry, cewki i inne części, które można wyciągnąć ręcznie.
  • Usuń kurz z urządzenia za pomocą odkurzacza.
  • Użyj wilgotnej szmatki lub ręczników papierowych, aby wytrzeć widoczne zabrudzenia z wężownic i otworów wentylacyjnych, zwracając szczególną uwagę na narożniki i szczeliny, w których może się ukryć brud.
  • Po odkurzeniu i wstępnym oczyszczeniu wszystkie te części należy umyć odpowiednim środkiem czyszczącym przeznaczonym do czyszczenia klimatyzacji.
  • Odkurz miejsce, w którym wykonywałeś pracę i złóż klimatyzację.

Czy warto inwestować w klimatyzator w domu?

Zalet klimatyzacji jest wiele, ale czymś, co przychodzi nam do głowy w pierwszej kolejności, jest utrzymanie chłodu w sezonie letnim. Lato potrafi zaskoczyć naprawdę wysokimi temperaturami, a utrzymanie odpowiedniego poziomu chłodu jest bardzo istotne, jeśli chcemy efektywnie wykonywać pracę w domu. To samo dotyczy sezony zimowego, dzięki klimatyzacji możemy w szybki sposób ocieplić pomieszczenie, w którym się znajdujemy.

Kolejną zaletą jest fakt, że klimatyzacje wyposażone są w filtry powietrza, które zapewniają jego oczyszczanie. Poza wpływem na zdrowie oczyszczone powietrze zawiera mniej kurzu, co oznacza rzadsze wycieranie szafek. Jeśli jesteśmy w trakcie remontu mieszkania, bądź budowy domu warto na samym początku przemyśleć czy chcemy inwestować w klimatyzację. Jej umieszczenie powinno być przemyślane, aby zapewnić jak najbardziej efektywny przepływ powietrza.

Partnerem artykułu jest strona artis-group.pl.