Plastik jest materiałem, który wykorzystywany jest na szeroką skalę. Jednak tak jak wszystko i on ulega uszkodzeniom. Na szczęście, choć materiał jest sztywny, to można go kleić, a przy tym efekt może być naprawdę dobry. Dziś podpowiemy Wam, jak to robić.
Dobry klej do plastiku – czym skleić plastik?
Oczywiście na początku trzeba znaleźć dobry klej do plastiku. Można postawić choćby na klej uniwersalny, którym rzeczywiście skleicie różne tworzywa sztuczne. A więc można pokusić się o stwierdzenie, że kupując taki klej można sporo naprawić, ale i sporo zaoszczędzić. Oczywiście trzeba pamiętać, aby zachować wszelkie środki ostrożności, ale dotyczą one wszystkich klejów. Trzeba chronić oczy, ale też uważać, by klej nie dostał się na skórę, gdyż może wywołać podrażnienia. Jeżeli klejem zachlapiecie sobie ubranie, to jego wyczyszczenie może być wręcz niemożliwe. Warto jeszcze zwrócić uwagę na rodzaj kleju do plastiku. Można zdecydować się na kleje płynne, które są na bazie wody bądź rozpuszczalników. Po nałożeniu preparatu na plastik następuje odparowywanie wody bądź rozpuszczalnika, a następnie klej zasycha, tworząc mocne wiązanie. Można również postawić na kleje reakcyjne, choćby jednoskładnikowe, które są łatwe w użyciu. Aplikuje się je bezpośrednio na daną powierzchnię. Nie trzeba też ich mieszać z wodą czy aktywatorem, ale ich wadą jest to, że tylko przez krótki czas nadają się do użycia. Alternatywą dla nich są kleje dwuskładnikowe, a więc takie składające się z dwóch składników, które trzeba połączyć przed nałożeniem. Zazwyczaj pierwszy z nich to żywica epoksydowa, natomiast drugi składnik to utwardzacz aminowy. Zaletą tych klejów jest fakt, że zapewniają mocne wiązanie i można nakładać je warstwami, przy czym czas schnięcia będzie w tym przypadku dłuższy. Dobrym wyborem są kleje do plastiku kontaktowe, które należy stosować z utwardzaczem lub bez. Należy je stosować w pomieszczeniach wentylowanych bądź na zewnątrz. Ostatnim rodzajem są kleje topliwe, które mają krótki czas wiązania i formułę jednoskładnikową.
Klejenie plastiku – o tym musisz pamiętać?
Warto wiedzieć, że klejenie plastiku nie musi być trudne ani też czasochłonne. Wystarczy mocny klej do plastiku i odpowiednie przygotowanie powierzchni. Wiecie już jakie kleje się sprawdzą, zatem czas dowiedzieć się, jak przygotować powierzchnię. Musi być ona czysta i sucha. Trzeba usunąć z niej wszystkie zanieczyszczenia, w tym tłuszcz czy też resztki farby. Do tego celu przyda się papier ścierny o niskiej gramaturze. Należy przeszlifować nim całą powierzchnię, a następnie odpylić ją oraz odtłuścić. Warto na samym końcu przetrzeć ją wilgotną szmatką i wytrzeć papierowym ręcznikiem. Można powiedzieć, że wtedy element plastikowy jest już w pełni gotowy do klejenia. Na powierzchnię, którą chcecie skleić nakładacie wybrany mocny klej do plastiku, następnie przytwierdzacie drugi element i przytrzymujecie kilka sekund aż klej się zwiąże. Choć większość klejów rzeczywiście wiąże się już w kilkanaście sekund, to aby osiągnąć pełne wiązanie najlepiej poczekać jeszcze kilka lub kilkanaście godzin. Jeżeli nałożycie zbyt dużą ilość kleju, to usuńcie go ręcznikiem papierowym, czy wilgotną szmatką.
Czy barwa kleju do plastiku ma znaczenie?
Pozornie wydaje się, że barwa kleju nie ma znaczenia. Jeżeli jednak przyjrzymy się temu zagadnieniu dokładniej, to okazuje się, że jednak może znacząco przyspieszyć pracę. Jeżeli spoina w klejonych przedmiotach będzie widoczna, to w takim przypadku najlepiej zastosować klej bezbarwny. Do ciemnych przedmiotów można użyć klejów w kolorze czarnym czy też brązowym. Dostępne są też produkty w odcieniach beżu czy żółci.
Jak wybrać klej do twardego plastiku?
Jeżeli plastik jest naprawdę trwały, a przy tym gruby konieczne jest zastosowanie naprawdę mocnego kleju. Powinien być odporny nie tylko na kruszenie się, ale również zmienne warunki atmosferyczne. Dobry klej będzie też wyróżniał się niską łamliwością. Do tego stworzy elastyczne połączenie. Możecie wybrać klej, w którego składzie jest PVC. Do tego kleju trzeba jeszcze posiadać odpowiedni pistolet. Nie zapomnijcie chronić rąk, dlatego rękawice ochronne są także niezbędne.