Artykuł sponsorowany

Okres wiosenno-letni zdecydowanie sprzyja remontom mieszkań. Nie tylko dlatego, że przy wyższych temperaturach, zacznie szybciej schnie farba i dzięki temu, cały remont można przeprowadzić znacznie sprawniej, lecz także, a może przede wszystkim, mamy znacznie więcej czasu. Wolne w majówkę, Boże Ciało i rozpoczynający się okres urlopowy, sprawiają, że Polacy chętniej ruszają do marketów budowlanych w poszukiwaniu inspiracji i narzędzi do zmian w mieszkaniach. Malowanie ścian mamy w małym palcu, ale jak zabrać się do malowania sufitu?

Przygotowanie pomieszczenia

Malowanie sufitu należy zacząć od odpowiedniego przygotowania pomieszczenia. Jeśli mamy taką możliwość, warto całkowicie pozbyć się wszystkich rzeczy, również mebli. Oczywiście nie zawsze jest to takie łatwe, ale nie oznacza to, że przez drobne niepowodzenie nie możemy odświeżyć sufitu – przeciwnie. Wystarczy przesunąć wszystkie meble na środek pokoju i dokładnie okryć je folią malarską.

Dla bezpieczeństwa warto zabezpieczyć dół „konstrukcji” specjalną taśmą malarską, żeby folia nie zmieniła swojego położenia i nie zabrudziła tego, co chcemy osłonić przed farbą.

Jaka farba na sufit?

Nietrudno zauważyć, że w wielu mieszkaniach, które odwiedzamy, a może nawet takich, w których mieszkamy, sufit zwykle pomalowany jest na biało. Często też tuż przy suficie jest charakterystyczne kilkucentymetrowe odcięcie właśnie w białym kolorze – taki zabieg wizualny sprawia, że sufit dobrze łączy się z kolorem ścian. Nie odcina się w miejscu załamania i dzięki temu ściany są optycznie większe. Nawet jeśli farba na ścianach nie jest ciemna.

Wybór jasnej farby na sufit także nie jest przypadkowy – dzięki temu pomieszczenie wydaje się być optycznie większe i wyższe. Coraz częściej jednak można spotkać się z kolorowym sufitem. Najczęściej są to jasne, pastelowe kolory, które podobnie jak biała farba na sufit będą odbijały światło. Więcej nadających się do malowania sufitu znajdziesz w sklepie internetowym Dekoratorium: https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-typ-podloza/Farby-do-sufitu/c/b2c-sufit .

Farba do sufitu – przegląd

Farba ceramiczna sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych na zabrudzenia – kuchni, salonie czy pokoju dziecięcym. Charakteryzuje się niezwykle wysoką odpornością na szorowanie i zmywanie.

Farba hybrydowa to również dobre rozwiązanie do pomieszczeń, w których spędzamy dużo czasu, gotujemy czy jemy. Jest plamoodporna, więc rozlany sok czy pryskający tłuszcz nie są jej straszne. Dodatkowym atutem jest wyjątkowo matowe wykończenie, a to z kolei sprawia, że podkreśli głębię intensywnych odcieni ścian.

Wybór farby do malowania sufitu nie jest trudną sztuką, zwłaszcza, że na rynku dostępne są farby, które oprócz świetnych efektów wizualnych i właściwościach, zapewniających dokładne pokrycie sufitu, niejednokrotnie dbają też o zdrowie mieszkańców, pochłaniając promieniowanie UV czy wyciągając z pomieszczeń niebezpieczne związki, które pojawiają się w mieszkaniu między innymi za sprawą smogu na naszych ulicach.