Kominki zyskały zaufanie milionów użytkowników. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest dynamiczny rozwój branży kominkowej. To dzięki postępowi technologicznemu, kominki stały się wydajnymi i funkcjonalnymi urządzeniami stanowiącymi doskonałe dodatkowe źródło ciepłą. Jednak aby się cieszyć z wysokiej sprawności kominków, należy zadbać o kilka szczegółów podczas ich eksploatacji. Jednym z warunków, które należy spełnić jest zapewnienie materiału opałowego o wysokiej jakości.

Drewno kominkowe (nawet do nowoczesnych kominków marki Defro Home) musi spełniać szereg norm, aby proces spalania był wydajny. Najważniejszą z nich jest wilgotność. Wartość tego parametru nie powinna przekraczać 15%. Dlatego też, najczęściej kupuje się drewno sezonowane. Najwyższą kaloryczność ma drewno twarde (np. grab). Materiał opałowy wykorzystywany w kominku musi być oczywiście pozbawiony chemicznych dodatków jak np. farba czy lakier. Nie może to być także sklejka. Stosowanie drewna o niskiej jakości nie tylko obniża sprawność kominka ale może również prowadzić do jego uszkodzenia oraz stanowić zagrożenie dla użytkowników. Duże znaczenie ma składowanie materiału opałowego. Wpływa na jakość paliwa oraz komfort użytkowania kominka. Istnieje kilka popularnych sposobów na przechowywanie drewna kominkowego. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Przechowywania drewna kominkowego w domu

Jak składować drewno kominkowe? Popularnym sposobem jest składowanie drewna kominkowego w domu. Niestety nie jest to sposób pozbawiony wad. Przede wszystkim dlatego, że drewno może być przyczyną zabrudzeń. Wiąże się to również z koniecznością zagospodarowania dodatkowego pomieszczenia dedykowanego do przechowywania materiału opałowego. W zamian z to otrzymujemy dobrą dostępność do drewna, co jest dużym udogodnieniem w sezonie grzewczym. Przechowywanie drewna kominkowego w domu może być realizowane za pomocą stojaków lub koszy. Są to rozwiązania, które mogą być ciekawym elementem wystroju wnętrza. Innowacją w branży kominkowej są szuflady na drewno, montowane pod wkładem kominkowym.

Składowanie drewna w pergolach

Pergole to nie tylko niezwykle estetyczne uzupełnienie ogrodu ale również dobre miejsce na składowanie drewna kominkowego. Są jednocześnie estetyczne i funkcjonalne. Konstrukcja obiektu chroni drewno przed warunkami atmosferycznymi. Pergola zazwyczaj jest obudowana za pomocą plexy, co jeszcze lepiej chroni drewno.

Przechowywanie drewna kominkowego przy budynku

Szczapy drewna ułożone przy budynku to bardzo częsty widok. Takie ułożenie drewna nie może jednak być przypadkowe. Po pierwsze, zaleca się, aby zostawić wolną przestrzeń na około 5 cm, między ścianą a drewnem. W taki sposób unikniemy zawilgocenia materiału. Aby drewno mogło efektywnie schnąć, należy je ułożyć na ścianie południowej budynku. Konieczne jest także odizolowanie pierwszej warstwy od podłoża.

Budynek gospodarczy

Mały budynek gospodarczy to doskonały sposób nie tylko na składowanie drewna ale również na przechowywanie różnego rodzaju narzędzi i mebli ogrodowych. Niestety, wiąże się to ze sporym wydatkiem. Budynek gospodarczy posiada jednak wiele zalet. Pierwszą z nich jest fakt, że drewno kominkowe jest całkowicie chronione przed warunkami atmosferycznymi. Kolejną zaletą jest możliwość składowania drewna do kominka (sprawdź największy wybór kominków Defro Home) na paletach, czyli w formie, w jakiej kupujemy materiał. Jest to duże udogodnienie. Budynki gospodarcze coraz częściej mają formę małych obiektów namiotowych.