Czy Twój garaż przypomina wielki schowek na wszystko? A może zatłoczoną graciarnię? Marzy Ci się zorganizowana przestrzeń, ład i porządek? Podpowiadamy, jak się za to zabrać.

Brama garażowa

Na funkcjonalność garażu ma wpływ rodzaj, wielkość i sposób otwierania bramy. Bramy rozwieralne nie są zbyt wygodne przy otwieraniu, za to nie ograniczają przestrzeni wewnątrz garażu. Zaś bramy segmentowe i uchylne są łatwe w obsłudze, ale zabierają więcej przestrzeni(w tym wypadku trudniej zagospodarować sufit, który można śmiało wykorzystać do podwieszania niektórych sprzętów).

Meble garażowe

Meble garażowe muszą być funkcjonalne i maksymalnie wykorzystywać dostępną w garażu przestrzeń. Garaż to nie tylko miejsce dla samochodu. Zmieścisz w nim też zapasowe opony, narzędzia motoryzacyjne, sprzęt sportowy(narty, rowery, skutery, deski surfingowe), narzędzia ogrodnicze(kosiarka, taczka, łopaty, myjka ciśnieniowa) i wiele innych rzeczy. Większość tych elementów ma dosyć spore rozmiary, dobrze zatem, by ich rozmieszczenie zaplanować z głową. Garażową przestrzeń wykorzystaj więc do maksimum, korzystając nawet ze ścian i sufitu. Twoje meble muszą być solidne np. metalowe lub stalowe(dobrym pomysłem będzie przymocowanie ich dodatkowo do ścian), potrzebujesz z pewnością kilku mobilnych półek na narzędzia, przydadzą się też haki, maty ścienne i duży stół roboczy z szufladami.

Co gdzie trzymać

Na ścianach możesz zawiesić narzędzia ogrodnicze lub samochodowe, ale też rowery. Pod sufitem – duże i płaskie przedmioty np. deski surfingowe, drabiny czy bagażnik samochodowy. Do wykorzystania przestrzeni sufitowej posłużą Ci specjalne zestawy podnośników np. haki huśtawkowe, bloczki i linki do podciągania sprzętu. Pamiętaj przy tym, by zachować odpowiednią przestrzeń między sufitem a dachem samochodu. Sprzęty gromadzone w garażu powinny mieć swoje stałe miejsce. Tylko w ten sposób uzyskasz wymagany ład i porządek. Zorganizuj więc wszystkie sprzęty tematycznie. Zrób osobną półkę na akcesoria czyszczące, osobną na narzędzia motoryzacyjne itd. Sprzęty, których używasz rzadko zawieś wysoko na hakach lub schowaj do odpowiednich szafek, te zaś, z których korzystasz regularnie staraj się trzymać pod ręką i na widoku.

Przydomowy warsztat majsterkowicza

Garaż to idealne miejsce na urządzenie małego warsztatu. Na start wystarczy stół z szufladami i kilka narzędzi majsterkowicza (śrubokręty, miarki, poziomice, wiertarki, klucze rurowe dwustronne, kombinerki, a w dalszej kolejności sprzęty bardziej profesjonalne np. szlifierkę, prostownik, woltomierz, podnośnik, lutownicę czy polerkę). Warsztat będzie też wymagał odpowiedniego oświetlenia i kilka gniazdek elektrycznych w pobliżu. Zastanów się więc nad kinkietami, halogenach, świetlówkach, ale też lampach nastropowych o specjalnych kloszach z siatki(na wypadek uderzenia). Pod ręką miej też zawsze latarkę.