Aranżacje naszych domowych przestrzeni coraz częściej mają odzwierciedlać nasze upodobania i rezonować z naszą osobowością. Nic więc dziwnego, że rynek dekoracji wnętrz, choć mocno nasycony różnego rodzaju artykułami, nie zawsze w pełni odpowiada takim potrzebom. Istnieją sytuacje, w których nie potrafimy znaleźć wśród gotowych rozwiązań tego, co podpowiedziała nam wyobraźnia. Rozwiązaniem jest stworzenie takiego elementu samodzielnie. W wielu przypadkach jest to stosunkowo proste. Uszycie poszewki dekoracyjnej na poduszkę jest jednym z nich.

Poszewki dekoracyjne — funkcje

Poszewki dekoracyjne mimo swojej nazwy nie pełnią jedynie funkcji ozdobnej. Jak każda poszewka, chronią także wypełnienie w postaci „jaśka” przed zabrudzeniem oraz pozwalają na całkowitą odmianę wystroju wnętrza czy też odpowiadają, na chęć podążania za aktualnymi trendami stylistycznymi bardzo niskim nakładem finansowym. Poszewki dekoracyjne razem z wypełnieniem często poprawiają także komfort siedzenia na kanapie, czy opierania się o zagłówek łóżka.

Poszewki dekoracyjne — rodzaje

poduszka love

Poszewki dekoracyjne wraz z wypełnieniem, tworzą poduszki, którymi najczęściej ozdabiamy swoje sypialnie, umieszczając je na łóżku, lub salon, kiedy spoczywają na kanapie. Poszewki i poduszki mogą posiadać zróżnicowany kształt, na przykład okrągły, kwadratowy, czy trójkątny. Szeroką paletę barw, którą ogranicza jedynie dostępność materiałów w hurtowniach czy sklepach. Rozmaite dodatki: frędzle w stylu boho lub kolorowe pompony. Mogą posiadać również różne zapięcia: guziki, napy czy zamek błyskawiczny. Wszystkie te elementy wpływają na czas i trudność wykonania takiej poszewki.

Uszyć czy kupić?

Jeśli nie mamy doświadczenia krawieckiego, warto sprawdzić, czy jakiś producent poszewek nie posiada w swojej ofercie odpowiadającego nam wzoru. Strona z wieloma opcjami do wyboru to na przykład https://flhfproduction.pl/producent-poszewek-na-poduszki/ . Na stronie FLHF Production można poszukać także inspiracji.

Jeśli żaden producent poszewek nie ma w swojej ofercie produktu, który nam odpowiada, przy odrobinie czasu i kilku narzędzi możemy spróbować wykonać ją sami. Aby uszyć poszewkę dekoracyjną, należy w pierwszej kolejności skompletować wszystkie potrzebne materiały. Nie tylko tekstylne, ale również:

  • nici
  • wypełnienie (najlepiej w postaci poduszki)
  • maszynę do szycia lub ewentualnie igłę.

Jeśli wymiar interesującego nas pokrycia poduszki to poszewka 40 x 40 cm należy zaopatrzyć się w materiał o szerokości 42 cm i długości 106 cm. Nici powinny być dobrane kolorystycznie do materiału.

Wykonanie poszewki — krok po kroku.

igły i nitki

Sam proces szycia poszewki dekoracyjnej należy rozpocząć, od zrobienia centymetrowych zakładek, na krótkich bokach wykrojonego kawałka materiału. Wszystko wykonujemy w taki sposób, aby szycie odbywało się na tzw. lewej stronie. 1 cm materiału należy zagiąć i zszyć na całej długości. Następnie powtórzyć zagięcie i zszywanie po drugiej stronie.

Po wykonaniu tej czynności trzeba odmierzyć 30 cm kawałek, 40 cm kawałek i kolejne 30 cm, wzdłuż długiego boku. Tak przygotowany materiał należy zagiąć i znowu wykonać zakładki, tym razem wynoszące 3 cm, ale złożone podwójnie, najpierw na 1 cm i ponownie na 2 cm. Równe zszywanie boków ułatwią szpilki.

Na koniec należy zaszyć górną i dolną krawędź, z marginesem wynoszącym 1 cm. Nadmiarowy materiał warto ścinać nożyczkami. Krawędzie poszewki można dodatkowo zabezpieczyć przy pomocy overlocka lub (jeśli szyjemy ręcznie) ściegu, który ładnie się prezentuje (np. zygzakowatego).

Jeden z ostatnich kroków, to wywinięcie uszytej poszewki na prawą stronę (rogi poszewki mogą stanowić trudność przy przekręcaniu, ostra krawędź nożyczek może posłużyć do ich delikatnego wypchnięcia).

Z jednej strony poszewki będzie znajdował się otwór, którym do środka trafi wypełnienie w postaci poduszki. Ten rodzaj poszewki nie wymaga wszywania zamków czy zakładania nap. Po wykonaniu wszystkich kroków poszewka 40 x 40 cm jest gotowa.

Poszewki dekoracyjne — funkcjonalne elementy wyposażenia wnętrz, które można wykonać samodzielnie.

Poszewki dekoracyjne pełnią wiele funkcji, ale ta najważniejsza to dopełnienie stylu naszego wnętrza. Choć poszewki dekoracyjne są popularnym produktem w wielu sklepach i hurtowniach, nie zawsze potrafimy znaleźć wśród nich coś dla siebie. Jeśli dysponujemy materiałem, nićmi i maszyną do szycia lub igłą, możemy wykonać poszewkę dekoracyjną własnoręcznie.