Fototapeta to świetne rozwiązanie jeśli zależy nam na szybkiej i niskokosztowej zmianie aranżacji wnętrza. Jednym z pomieszczeń, gdzie zwykle najszybciej pojawia się konieczność wprowadzenia poprawek na ścianach jest pokój dziecięcy. Wynika to nie tylko z uwagi na zwiększone ryzyko zabrudzeń powierzchni kredkami czy farbami, ale również ze względu na szybko zmieniające się upodobania. W tym przypadku szczególnie polecane są fototapety laminowane, które zostały dodatkowo zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na co należy zwrócić uwagę wybierając wersję do pokoju dziecka?

Atrakcyjny wygląd

Najważniejszym aspektem z punktu widzenia dziecka czy nastolatka jest wygląd fototapety. Najlepiej, aby zawarty na niej motyw czy wzór nawiązywał do zainteresowań danej osoby. Najmłodsze maluchy z pewnością ucieszą się z fototapety przedstawiającej fantastyczne zwierzęta, takie jak jednorożce, a ponadto z wizerunków księżniczek, samochodzików czy motywów związanych z kosmosem. Tego typu wersje najczęściej mają uroczy i cukierkowy charakter oraz nadają wnętrzu uczucie przytulności.

Wraz z wiekiem, zmieniają się upodobania dzieci. Chłopcom w wieku szkolnym bardziej mogą podobać się fototapety piłkarskie, nawiązujące do ich ulubionej dyscypliny sportowej. Starsze dziewczynki z kolei szczególnie przepadają za motywami zwierzęcymi. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem mogą być np. fototapety koty lub przedstawiające inne gatunki, niejednokrotnie w ciekawy, artystyczny sposób. Decydując się na wykończenie wnętrza właśnie za pomocą fototapet, możemy liczyć na błyskawiczny montaż i demontaż, zwłaszcza jeśli decydujemy się na wersje samoprzylepne.

Zwiększona odporność na uszkodzenia

Jak zostało już wspomniane, dobrym rozwiązaniem w pokoju dziecięcym będą fototapety laminowane. Ich wytrzymałość wynika z nałożenia na wydruk specjalnej przezroczystej folii, która pełni rolę warstwy ochronnej, a ponadto uszlachetnia materiał. Zabezpiecza też przed zadrapaniami i zarysowaniami. Co więcej, tego typu fototapety można bezpiecznie umyć delikatnym płynem do naczyń. Dzięki temu z powodzeniem posłużą przez długie lata, do momentu aż dziecko nie zadecyduje o zmianie wystroju. Warto zauważyć, że takie fototapety są również odporne na wilgoć.

Dopasowanie do stylu pomieszczenia

Jeśli zależy nam na tym, aby fototapeta współgrała z pozostałymi elementami składającymi się na aranżację pomieszczenia, warto zapoznać się z ofertą sklepów internetowych, które najczęściej mają największy wybór tego typu produktów. W Ecowall24 dostępne są zarówno fototapety młodzieżowe, jak i odpowiednie dla maluchów. Ogromny asortyment sprawia, iż bez problemu znajdziemy wersję, która najbardziej odpowiada gustowi dziecka, a ponadto będzie komponować się z wystrojem wnętrza.

Jeśli decydujemy się na tego typu element dekoracyjny, warto postawić na jeden odcień ścian, najlepiej dosyć jasny. Dzięki temu, całość będzie prezentować się bardzo ciekawie i estetycznie. Fototapety piłkarskie lub dowolne inne wybrane przez dziecko mogą zostać zamontowane na centralnej ścianie, w ten sposób bowiem będą najlepiej przykuwać uwagę.

Warto także zastosować się do zasady kontrastu. Jeśli większość mebli i pozostałe elementy wyposażenia są w intensywnych kolorach, fototapeta powinna mieć bardziej stonowany odcień. W przeciwnym wypadku dziecko może mieć zbyt wiele bodźców, co przełoży się na problemy z koncentrację, np. podczas odrabiania lekcji w pokoju. Nawet jeśli maluch ma swój ulubiony motyw, może on zostać przedstawiony w mniej lub bardziej skomplikowany sposób. Przykładowo fototapety koty są dostępne zarówno w różnokolorowych wersjach, jak i w biało-czarnej, o minimalistycznym charakterze.

Bezpieczeństwo użytkowania

Bardzo ważnym aspektem, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wybierając nie tylko fototapety młodzieżowe, ale również dla dzieci jest ich bezpieczeństwo. Oznacza to, że wydruki powinny być pozbawione jakichkolwiek szkodliwych substancji oraz barwników. Przed zakupem warto zorientować się czy materiał, z którego wykonano wybrany przez nas produkt został sklasyfikowany jako nieszkodliwy. Ecowall24 korzysta wyłącznie z ekologicznych materiałów, wyróżniających się wysokim stopniem bezpieczeństwa oraz z najbardziej innowacyjnych maszyn drukarskich.