Remont to nie lada wyzwanie, szczególnie gdy obejmuje kompleksowe działania, a nie wyłącznie drobną metamorfozę jednego pomieszczenia. Wiele osób planuje działać samodzielnie, jednak to nie zawsze dobry pomysł. Niekiedy warto skorzystać z pomocy fachowców. Profesjonalna ekipa remontowa zajmie się wszystkim od A do Z, dzięki czemu prace przebiegną szybko i sprawnie. Czym się kierować podczas wyboru specjalistów?

Remonty mieszkań i domów – na własną rękę czy z pomocą fachowców?

Przed przystąpieniem do remontu często zastanawiamy się, czy przeprowadzenie prac na własną rękę będzie dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy od umiejętności i posiadanych narzędzi. Samodzielne działanie zawsze jednak wiąże się z wieloma niedogodnościami. Zwykle czas trwania remontu znacznie się przedłuża, szczególnie gdy jesteśmy zmuszeni łączyć jego realizację z codziennymi obowiązkami zawodowymi. Ponadto w wielu przypadkach prace remontowe mogą niemiło zaskoczyć – zazwyczaj w takich chwilach i tak nie obejdzie się bez pomocy fachowców, którzy oferują projektowanie wnętrz.

Profesjonalna ekipa nie tylko będzie w stanie podjąć się trudnych i nieoczekiwanych zadań, ale także wykona wszystkie etapy prac w ustalonym terminie, jednocześnie gwarantując pełen profesjonalizm swoich usług.

Przygotuj szczegółowy plan prac i sporządź wstępny kosztorys

Każdy remont powinien rozpocząć się od wykonania szczegółowego planu, w którym zostaną uwzględnione wszystkie prace. Mowa między innymi o wszelkich zmianach – wymianie podłóg, odświeżeniu ścian, modyfikacji miejsc przyłączy wodnych, kanalizacyjnych i elektrycznych, instalacji punktów oświetleniowych, a także o zakupie nowych elementów wyposażenia i ich ewentualnym montażu. Warto zapoznać się z cenami poszczególnych produktów, co pozwoli wstępnie przygotować budżet dotyczący samych materiałów. Pozostałe koszty będą związane z robocizną.

Rozpocznij poszukiwania fachowców – remonty i projektowanie wnętrz

Ekipy remontowe oferują swoje usługi głównie w sieci. Firmowe strony internetowe, udzielanie się na forach czy też publikowanie ogłoszeń na portalach branżowych to najpopularniejsze formy reklamy, z których korzystają fachowcy. W ten sposób są w stanie dotrzeć do najszerszego grona potencjalnych klientów. Z tego względu warto odwiedzić te miejsca w pierwszej kolejności. Dodatkowo niekiedy można skorzystać z poleceń znajomych, którzy mieli okazję korzystać z usług konkretnej ekipy, a efekt prac spełnił oczekiwania i potrzeby.

Jeśli nie masz kontaktu do ekipy remontowej z polecenia bądź mimo wszystko wolisz poszukać innych fachowców dla porównania, to nie ograniczaj się w tej kwestii. Zestawienie usług, cen i porównanie referencji będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem, na którym z pewnością nic nie stracisz, możesz jedynie zyskać.

Zapoznaj się z ofertą wybranej ekipy – sprawdź portfolio

Gdy już wybór padnie na konkretną ofertę, koniecznie zapoznaj się z firmowym portfolio i referencjami. Dobra ekipa remontowa bez wątpienia będzie mogła się pochwalić wieloma realizacjami, które zostały dokładnie opisane i sfotografowane. Dzięki temu sprawdzisz, czy zakres usług i kompetencja fachowców umożliwi przeprowadzenie planowanych przez Ciebie prac. Trudno zaufać firmom, które nie mogą zobrazować swoich usług, a przekazane zdjęcia są wyłącznie inspiracją.

Przeprowadź dokładny wywiad uwzględniając zakres prac

Podczas pierwszego spotkania warto przeprowadzić dokładny wywiad. Szczegółowa wymiana zdań i przekazanie jak największej ilości informacji będzie niezwykle cenną wiedzą dla fachowców. Na ich podstawie ekipa remontowa wykona dokładną wycenę i będzie mogła określić termin realizacji planowanych prac. Tylko i wyłącznie w takim przypadku remonty wnętrz pójdą zgodnie z wytycznymi i spełnią oczekiwania klienta.

Poproś o szczegółową wycenę i porównaj ją z innymi ofertami

Pamiętaj, że niezależnie od zakresu prac najważniejsza jest wycena. Jeśli już masz pewność co do profesjonalizmu wybranej ekipy, to koniecznie dopilnuj, aby firma przekazała Ci dokładny kosztorys – niezależnie od tego, czy zamawiasz projektowanie wnętrz od zera, czy tylko powierzchowny remont. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest porównanie cennika z innymi ofertami, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że nie przepłacisz, a Twój budżet będzie wykorzystany co do ostatniej złotówki. Koszt robocizny może zupełnie różnić się w zależności od firmy, jej doświadczenia czy renomy, dlatego nie zawsze najtańsze usługi są najlepsze. Należy znaleźć złoty środek, dzięki czemu będzie korzystnie pod względem finansowym, a jednocześnie efekt spełni oczekiwania.

Kontroluj na bieżąco postęp prac remontowych

Zarówno kompleksowe remonty pod klucz, jak i drobne metamorfozy pomieszczeń wymagają kontroli. Dzięki temu będziesz na bieżąco informowany o postępach prac, jednocześnie w sytuacji nieplanowanej będzie możliwe wprowadzenie poprawek czy zmian względem pierwotnego projektu. Profesjonalna ekipa remontowa z pewnością będzie trzymać rękę na pulsie i gdy tylko nastąpi nieoczekiwany zwrot akcji, zostaniesz o tym poinformowany/-a.

Ukrywanie usterek, brak komunikacji czy niedokładność nie mają prawa zdarzyć się przy współpracy z profesjonalistami. Dlatego nie bój się pytać i mówić o swoich obawach, gdy tylko zauważysz coś niepokojącego. Ponadto przy odbiorze lokalu i zakończonych pracach koniecznie sprawdź, czy fachowcy wykonali wszystko zgodnie z planem, czy nie ma niedociągnięć. W przypadku uwag żądaj poprawek, gdyż wszystko powinno być dokładnie tak, jak zostało ustalone już w pierwszym etapie.

Kompleksowy zakres usług będzie najlepszym rozwiązaniem

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firm oferujących kompleksowe prace remontowe i projektowanie wnętrz, gdyż dzięki temu będzie można współpracować z jedną ekipą, która wykona każde zadanie. Ponadto im większe umiejętności i doświadczenie, tym lepiej. Oddanie lokalu do remontu profesjonalistom sprawi, że po kilku tygodniach (czas trwania zależy od stopnia zaawansowania i zakresu planowanych prac) mieszkanie czy dom będą gotowe do użytku i staną się wymarzonymi miejscami do życia.

Partnerem artykułu jest strona baltic-interiors.com.