Garaż to znakomite miejsce do zaaranżowania niewielkiego warsztatu. Przy odrobinie wysiłku, takie pomieszczenie może pełnić podwójną funkcję. Może być miejscem, w którym parkujemy samochód i miejscem, w którym przechowujemy wszystkie potrzebne nam narzędzia, różnego rodzaju akcesoria warsztatowe czy materiały budowlane-wykończeniowe.
By urzeczywistnić tę wizję wystarczy zainwestować w regały metalowe, które ustawimy przy jednej z wolnych ścian garażu. Jeśli dysponujemy garażem o nieco większej powierzchni, dodatkowo możemy wyposażyć go w zainstalowany na stałe, masywny stół warsztatowy, co ułatwi prowadzenie drobnych prac naprawczych czy konstrukcyjnych.
Regały do garażu
W związku z charakterystyką większości garaży, które stanowią integralną cześć domów jednorodzinnych, do zagospodarowania mamy co najmniej jedną pustą ścianę o długości około 3-4m. Taką wolną ścianę możemy bez trudu zabudować, sięgając po ogólnodostępne regały metalowe, idealnie nadające się m.in. do celów warsztatowych. Wybierać możemy pomiędzy regałami skręcanymi i wciskanymi. Łatwiejsze w montażu są te drugie, jeśli jednak zależy nam na idealnym dopasowaniu regałów do naszych indywidualnych potrzeb, na przykład przez zastosowanie niestandardowej ilości lub wysokości ustawienia półek, wtedy lepszy wyborem będą regały skręcane.
Niezależnie od typu wybranych regałów musimy zwrócić uwagę na oferowaną przez nie nośność. Nośność regałów może odnosić się do maksymalnej wytrzymałości całej konstrukcji, częściej jednak dotyczy wytrzymałości poszczególnych jej półek. W przypadku drobnych zastosowań warsztatowych nie musimy inwestować w drogie i szczególnie masywne konstrukcje. W domowym warsztacie wystarczającą opcją będą regały metalowe o nośności około 40-80kg na półkę – w zależności od indywidualnych potrzeb konkretnej osoby.
Stół warsztatowy
Uzupełnieniem domowego warsztatu zlokalizowanego w garażu może być stół warsztatowy. Gdy brakuje nam miejsca na ustawienie takiego stołu, możemy posiłkować się stołem rozkładanym. Do zainstalowania stołu rozkładanego wykorzystać możemy wspomniane już wcześniej metalowe regały. Wystarczy wybrać jeden regał i poddać go delikatnej modyfikacji. Usuwamy z regału wyższe półki i w ich miejsce montujemy składany do góry szeroki blat z zainstalowanymi na zawiasach dwiema nogami. Taki blat składamy, gdy w garażu parkuje samochód, gdy wyjedziemy samochodem blat możemy swobodnie wysunąć i w ten sposób zyskać większą przestrzeń roboczą. Warto pamiętać, by regał metalowy, który wykorzystaliśmy do zainstalowania składanego stołu warsztatowego, przykręcić na stałe do ściany garażu. Dzięki temu uzyskamy większą stabilność w czasie pracy przy stole i zminimalizujemy ryzyko przewrócenia się regału podczas składania lub rozkładania takiego stołu.
Do stworzenia z garażu miejsca, w którym możemy wykonywać szereg drobnych prac warsztatowych w zasadzie wystarczy nam kilka metalowych regałów i większy blat roboczy. Tego typu przedmioty są tanie i powszechnie dostępne, przez co stworzenie własnego warsztatu jest zadaniem naprawdę wyjątkowo prostym. Może warto spróbować?