Nowoczesne budownictwo pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności na energii używanej w celach grzewczych – domy pasywne, chociaż mało popularne, to przyszłościowy wybór. Jednak także w tradycyjnych technologiach można uzyskać korzystny, niski poziom zużycia energii.
Jeżeli rachunki za ogrzewanie twojego domu są wysokie, oznacza to, że nie jest on odpowiednio zaizolowany. Taki problem dotyczy w szczególności domów starszych, które budowane były kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu. Niemniej jednak niewystarczająca izolacja to jeszcze nie wszystko, co wpływa na wysokie rachunki. Podpowiadamy, jak można zmniejszyć zużycie energii w domu jednorodzinnym.
Działania, które należy podjąć po kolei, aby obniżyć rachunki:
- wykonanie izolacji budynku styropianem lub wełną mineralną
- wymiana starych okien i drzwi na nowe
- przeprowadzenie modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, na przykład wymiana grzejników na bardziej oszczędne, obniżenie średnic rur centralnego ogrzewania, zamontowanie zaworów termostatycznych, zastosowanie nowej pompy obiegowej
- wymiana urządzenia grzewczego na bardziej energooszczędne
To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ domownicy powinni pamiętać o tym, jak ważne są odpowiednie nawyki w korzystaniu z domu, aby zmniejszyć rachunki. Można także zastosować nowoczesne rozwiązania w dziedzinie grzewczej, które zautomatyzują wykorzystanie energii i obniżą ceny gazu lpg.
Inne sposoby oszczędzania na rachunkach:
- zamontowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją
- zmiana nawyków domowników – utrzymywanie temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych na poziomie 20 stopni i w sypialni na poziomie 18 stopni, natomiast wtedy, gdy domowników nie ma w domu – na poziomie 16-17 stopni
- zastosowanie regulatorów pogodowych
- odsłonięcie zasłoniętych kaloryferów
- zamontowanie ekranów z folii aluminiowej za grzejnikami
- krótkie wietrzenie pomieszczeń podczas mrozu
Zatem jeżeli nie chcesz, aby koszt instalacji gazowej w domu jednorodzinnym czy też koszt korzystania z tradycyjnych pieców był zbyt duży, pamiętaj, że to także ty w dużej mierze odpowiadasz za wysokość swoich rachunków.