Artykuł sponsorowany

Pomimo tego, że kamień naturalny jest niezwykle trwałym materiałem, z upływem czasu traci on swoje walory estetyczne. Aby móc przedłużyć jego żywotność i atrakcyjny wygląd, warto użyć w tym celu impregnat do kamienia. Na rynku dostępny jest szeroki wybór tego typu specyfików. Jak zatem zakupić ten odpowiedni? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury.

Dlaczego warto stosować impregnaty do kamienia naturalnego?

Kamień naturalny wydaje się być trwałym i odpornym na uszkodzenia surowcem. Z biegiem lat, dochodzi jednak do jego brudzenia się, kurzenia, a także degradacji biologicznej, na którą wpływ ma m.in. wilgoć. W głównej mierze, na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i zabrudzenia podatne są blaty kuchenne, wykonane z kamienia naturalnego. Podczas przygotowywania rozmaitych posiłków i napojów, mogą powstawać na nich trudne do usunięcia, nieestetycznie wyglądające plamy z tłuszczu, kawy, a także innych produktów spożywczych. Aby zapobiec niszczeniu kamienia, najlepszą opcją będzie wybór specjalistycznego środka do jego pielęgnacji, jakim jest impregnat do kamienia naturalnego. Preparat ten pozwoli na zabezpieczenie materiału przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a jednocześnie pozwoli utrzymać mu swój pierwotny wygląd.

Jak wybrać impregnat do konserwacji kamienia?

Impregnaty do kamienia naturalnego można kupić w sklepach i zakładach kamieniarskich, a także specjalistycznych sklepach internetowych, takich jak Krzemex, którego oferta dostępna jest pod adresem https://www.krzemex.pl/.  Aby dokonać odpowiedniego wyboru, najlepiej w tym celu poprosić o pomoc sprzedawcę czy wykonawcę nawierzchni kamiennych. Są to specjaliści, którzy będą wiedzieć, jaki z dostępnych preparatów, sprawdzi się w przypadku danego typu kamienia.

Wartym podkreślenia jest jednak fakt, że impregnaty do kamienia naturalnego, powinny być stosowane w zależności od stopnia nasiąkliwości danego surowca. Do najbardziej nasiąkliwych materiałów należą:

  • piaskowce miękkie
  • niektóre marmury
  • wapienie

Do najmniej chłonnych kamieni należą natomiast:

  • porfir
  • gnejs
  • bazalt
  • granit

Zapoznając się z asortymentem sklepów oferujących preparaty do kamieni naturalnych, można pokusić się o wybór produktów uniwersalnych, które sprawdzą się w przypadku każdego, tego typu materiału. Chcąc jednak zatroszczyć się o dany rodzaj kamienia, uwzględniając przy tym jego unikatowe właściwości, najlepiej postawić na specjalistyczne środki, takie jak impregnaty do granitu, kostki brukowej czy betonu.

Dlaczego impregnacja kamienia jest ważna?

Zadaniem impregnacji kamienia, jest wypełnienie jego porów, a tym samym zmniejszenie chłonności. Co równie istotne to fakt, że impregnat pokrywa materiał powłoką, która zapobiega osadzaniu się na nim kurzu oraz wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Kolejną ważną kwestią jest niewątpliwie to, że za sprawą impregnacji, można należycie zatroszczyć się o wygląd kamienia, wzmacniając jego kolor, a także nadając mu połysk lub matowość. Stosowanie specjalistycznych środków do kamienia naturalnego, powala również zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak: promieniowanie UV, opady atmosferyczne czy wahania temperatury powietrza.